Audyt fotowoltaiczny – czym jest i dlaczego powinieneś go zrobić?

Audyt fotowoltaiczny – czym jest i dlaczego powinieneś go zrobić?

Aby cieszyć się w pełni wydajną i efektywną instalacją fotowoltaiczną, niezbędne jest przeprowadzenie audytu fotowoltaicznego. To standardowa procedura wykonywana jeszcze przed montażem instalacji. Jak przebiega? Jak wyglądają poszczególne etapy audytu instalacji fotowoltaicznej?

 

Dlaczego warto przeprowadzić audyt fotowoltaiczny?

Przeprowadzenie audytu stanowi pierwszy krok do montażu fotowoltaiki, gdyż pozwala stwierdzić, czy inwestycja dojdzie w ogóle do skutku. Choć nie jest obowiązkowy w przypadku gospodarstw domowych, warto go przeprowadzić, gdyż pozwala całkowicie wyeliminować problemy z błędnym zaprojektowaniem i wykonaniem instalacji. Audyt służy do oszacowania wielkości systemu oraz możliwości montażowych dachu. Kształt i techniczny stan połaci dachowej są bardzo ważne przy montażu instalacji fotowoltaicznej. Przeprowadzenie audytu pomaga wychwycić wszelkie nieprawidłowości, dając gwarancję bezpieczeństwa i pewność prawidłowego działania instalacji. Audyt fotowoltaiczny to nic innego jak specjalistyczne obliczenia, dzięki którym można oszacować wielkość i wydajność instalacji, a co za tym idzie oszczędności oraz długość zwrotu z inwestycji. Dostarcza on wiedzy o tym, jak duża musi być instalacja, aby mogła w pełni pokryć zapotrzebowanie obiektu na energię elektryczną.

 

System fotowoltaiczny to inwestycja na długie lata, dlatego nawet najmniejsza pomyłka może przysporzyć wiele problemów. Kumulacja stosunkowo małej straty energii w perspektywie kilkudziesięciu lat może naprawdę słono kosztować. Audyt fotowoltaiczny pozwala uniknąć przewymiarowania lub niedoszacowania wielkości instalacji, co w obu przypadkach kończy się stratą pieniędzy i dłuższym czasem zwrotu inwestycji. Dobrze przeprowadzona analiza umożliwia dobór instalacji, która w 100% pokrywa zapotrzebowanie na prąd. Audyt pozwala wdrożyć rozwiązania, które skutecznie zoptymalizują wydajność fotowoltaiki. Przykładowo, w przypadku skomplikowanego dachu, zamiast zwykłego inwertera doradca może zaproponować zastosowanie mikroinwerterów. Audyt instalacji fotowoltaicznej umożliwia wdrożenie rozwiązań, dzięki którym system będzie niemalże bezobsługowy.

 

Etapy audytu instalacji fotowoltaicznej

Każdy audyt fotowoltaiczny składa się z szeregu czynności, w zależności od wykonawcy można wyróżnić pięć lub sześć etapów audytu. Pierwszym z nich jest wywiad z przyszłym inwestorem, który pozwala uzyskać informacje na temat zapotrzebowania danego gospodarstwa domowego na energię elektryczną. W rozmowie przydatne okażą się ubiegłoroczne rachunki, które pomogą w prawidłowym oszacowaniu wielkości instalacji. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie konstrukcji dachu, jego stanu, rodzaju pokrycia dachowego oraz położenia względem kierunków geograficznych. Ważne jest również zbadanie podłoża i podjęcie decyzji, czy instalacja ma być usytuowana na dachu, czy jednak na gruncie. Wybór odpowiedniej konstrukcji ma wpływ na bezpieczeństwo i trwałość instalacji. Odpowiednio dobrany stelaż pomoże też zmaksymalizować produkcję energii. Warto również sprawdzić przebiegające blisko linie energetyczne, które mogą zagrozić bezpieczeństwu monterów instalacji.

 

Niezbędnym etapem audytu fotowoltaicznego jest zbadanie stanu instalacji elektrycznej klienta i wykonanie jej pomiaru. Kolejną czynnością, którą powinni przeprowadzić audytorzy jest analiza zacienienia. Po zapoznaniu się ze panującymi w danej lokalizacji warunkami, audytorzy przystępują do obliczania możliwości energetycznych przyszłej instalacji - szacują ile energii jest w stanie wyprodukować fotowoltaika w danym przypadku. Ostatnią czynnością audytu instalacji fotowoltaicznej jest analiza ekonomiczna. Audytor obliczy wartość oszczędności, jaką na przestrzeni lat wygeneruje fotowoltaika oraz przedstawi inwestorowi sposoby rozliczania z zakładem energetycznym i podpowie, jakie są dla niego najodpowiedniejsze. Po przeprowadzeniu audytu następuje stworzenie ostatecznego projektu instalacji fotowoltaicznej oraz wszelkiej niezbędnej dokumentacji dla zakładu energetycznego. Często osoby przeprowadzające audyt pomagają również w uzyskaniu kredytu oraz wszelkiego rodzaju dofinansowań, które sprawiają, że inwestycja okazuje się jeszcze bardziej opłacalna.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Chcesz , żebyśmy do Ciebie szybko oddzwonili ?

Infolinia czynna w godzinach 8.00 - 16.00
X

OCZEKUJ NA POŁĄCZENIE