Czy panele fotowoltaiczne trzeba myć? - Hymon

Czy panele fotowoltaiczne trzeba myć?

Mycie paneli fotowoltaicznych to w zasadzie czynność konserwująca, którą należy wykonywać co najmniej raz w roku, gdy warstwa jest widoczna i utrzymuje się od dłuższego czasu. Wielu właścicieli paneli fotowoltaicznych nie zdaje sobie z tego sprawy. To poważny błąd! Zalegające na panelach zanieczyszczenia, takie jak: sadza, czy liście mogą uszkodzić moduły lub zmniejszyć ich wydajność nawet o 20%!

Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Mycie fotowoltaiki można przeprowadzić własnoręcznie lub korzystając z usług specjalistycznej firmy. Obecnie powstaje coraz więcej przedsiębiorstw, które specjalizują się w tego rodzaju działalności. Czyszczenie paneli fotowoltaicznych coraz częściej traktowane jest również jako usługa konserwacyjna. Profesjonalne czyszczenie paneli słonecznych opiera się na dwóch typach technologii filtrów - systemie jonowo-kationowym oraz tzw. odwróconej osmozy. W pierwszym przypadku można uzyskać efekt czystości do 99,9%, w drugim 95-98%. Koszty profesjonalnego mycia modułów, zaczynają się od 8 zł za m².

W przypadku własnoręcznego mycia modułów niewykluczone, że efekt czystości będzie na równie wysokim poziomie. Jednak biorąc pod uwagę poświęcony czas i niebezpieczeństwo, koszt takiego czyszczenie fotowoltaiki może okazać się o wiele większy. Decydując się na własnoręczne mycie paneli, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Ich nieprzestrzeganie może przyrządzić więcej szkody niż pożytku. Przede wszystkim, zabronione jest używanie myjki ciśnieniowej, gdyż może rozszczelnić łączenia modułów.

Do mycia paneli fotowoltaicznych w domowych warunkach najlepiej stosować zakupiony w sklepie specjalny zestaw lub miękką gąbkę np. z nylonu (szorstkie myjki i szczotki z twardym włosiem mogą uszkodzić ich zewnętrzną powłokę). Same panele powinno myć się mieszaniną małej ilości płynu do mycia szyb z octem winnym lub roztworem wody demineralizowanej i izopropanolu (w proporcji 50/50). Kolejną zasadą, o której nie można zapomnieć podczas czyszczenia fotowoltaiki, jest odpowiednia temperatura paneli. Nie wolno czyścić ciepłych ogniw. Dlatego najlepszą porą na ich mycie jest wczesny poranek lub późne popołudnie. Czyszczenie paneli w samo południe grozi uszkodzeniem ich struktury - zetknięcie się gorących modułów z wodą może spowodować szok termiczny.

Kiedy czyścić panele słoneczne?

Mycie fotowoltaiki powinno być przeprowadzane wczesną wiosną i jesienią. Najwięcej zanieczyszczeń powstaje w sezonie zimowym. Oprócz kurzu, spalin i pyłu, źródłem brudu jest również topniejący śnieg. Jego pozostałości najczęściej gromadzą się w dolnej części modułów. Zalegający śnieg tworzy również nieestetyczne zacieki i osad (Warto nadmienić, że do usuwania resztek śniegu najlepiej stosować delikatną szczotkę lub płaski mop). Jesienią natomiast głównym powodem zanieczyszczeń są opadające liście, gałęzie i pozostałości z wiosenno-letniego sezonu: kurz, spaliny oraz pochodzący z pól, pył. Na terenach rolniczych panele fotowoltaiczne dodatkowo są narażone na zanieczyszczenia odprowadzane z maszyn rolniczych, które bardzo łatwo przylegają do powierzchni modułów.

Bez względu na miejsce zamieszkania i montażu instalacji, mycie paneli fotowoltaicznych powinno być przeprowadzane co roku, przynajmniej dwukrotnie. Jeśli panele mają służyć przez kilkadziesiąt lat, należy czyścić je nawet jeśli zabrudzenia nie są widoczne gołym okiem. Początkowo bardzo często brud osiada na krawędziach i ramkach, a dopiero później na całej powierzchni modułu. Zanieczyszczone panele pogarszają transmisję światła i sprzyjają tworzeniu się trudnych do usunięcia porostów, które są w stanie dotkliwie uszkodzić panele. Równie szkodliwe są zaległe opady deszczu. Jeżeli na modułach fotowoltaicznych powstaną kałuże, nawet profesjonalna firma nie będzie w stanie nic temu zaradzić. Wilgoć z kolei może spowodować delaminację. W obu przypadkach konieczna będzie wymiana paneli na nowe.

Remedium na opisane powyżej problemy jest regularne czyszczenie paneli słonecznych. Sporym ułatwieniem może być również zakup najnowszej generacji samoczyszczących się paneli fotowoltaicznych.

Chcesz , żebyśmy do Ciebie szybko oddzwonili ?

Infolinia czynna w godzinach 8.00 - 16.00
X

OCZEKUJ NA POŁĄCZENIE