Czym różnią się panele fotowoltaiczne od kolektorów słonecznych?

Czym różnią się panele fotowoltaiczne od kolektorów słonecznych?

Kolektory słoneczne (tzw. solary) często stosowane są zamiennie z pojęciem paneli fotowoltaicznych. To błąd. Działanie obu urządzeń, co prawda uzależnione jest od energii słonecznej, ale tak naprawdę to dwa zupełnie inne urządzenia. Czym się różnią, do czego służą kolektory fotowoltaiczne, a do czego solary? Już odpowiadamy.

 

Podstawowe różnice - funkcjonalność i efektywność

Zasadnicza różnica między kolektorami słonecznymi, a kolektorami fotowoltaicznymi tkwi w funkcjonalności. Kolektory słoneczne wykorzystywane są, przede wszystkim, do podgrzewania wody użytkowej i wsparcia centralnego ogrzewania. Nieco rzadziej również do ogrzewania budynku. Panele fotowoltaiczne służą natomiast do wytwarzania energii elektrycznej (zasilania instalacji oświetleniowej oraz sprzętu RTV i AGD), nierzadko również do podgrzewania wody użytkowej. Systemy fotowoltaiczne są więc nieco bardziej uniwersalne, niż konstrukcje oparte o kolektory słoneczne. Panele fotowoltaiczne są też bardziej wydajne, co wynika z ich budowy. Efektywność ogniw fotowoltaicznych uzależniona jest od intensywności promieniowania słonecznego, co oznacza, że systemy fotowoltaiczne sprawnie działają również zimą. Ich wydajność jest, co prawda uzależniona od stopnia zachmurzenia, ale nie od wysokich temperatur (ogniwa najwyższą wydajność osiągają w temp. 25°C).

 

Efektywność kolektorów słonecznych zależna jest natomiast od intensywności naświetlenia. Z tego powodu solary sprawdzą się głównie wiosną i latem. Wówczas są w stanie pokryć nawet 90% zapotrzebowania na energię i sprawiając, że nie ma potrzeby korzystania z innych konwencjonalnych źródeł ciepła (zwłaszcza w przypadku kotłów na paliwa stałe, co jest dość ekologicznym rozwiązaniem). W innych porach roku wydajność solarów jest znacznie mniejsza i sięga zwykle kilkunastu procent. W grudniu, styczniu i lutym trafia do nas zaledwie ok. 6% energii słonecznej. Dlatego w polskich warunkach w okresie jesienno-zimowym, kolektory słoneczne mogą stanowić jedynie wsparcie centralnego ogrzewania domu (wstępnie podgrzewając wodę np. od +10°C do +30°C). W skrajnie rzadkich przypadkach energia wytworzona przez solary może służyć również do ogrzewania budynku (Dzieje się tak dlatego, że w polskich warunkach ilość naświetlenia jest najmniejsza wtedy, gdy jest najbardziej potrzeba). W ujęciu rocznym kolektory słoneczne pokrywają średnio ok. 60% całego zapotrzebowania na ciepło.

 

Solary - budowa instalacji i koszty

Konstrukcje fotowoltaiczne i solarne różnią się ilością elementów i stopniem skomplikowania. Ponieważ budowę instalacji fotowoltaicznej opisywaliśmy już w poprzednich naszych wpisach, w tym skupimy się wyłącznie na budowie solarów. Zasada ich działania jest dość prosta - są podgrzewane na skutek padającego na absorber (pochłaniacz) słońca. Mimo to, konstrukcja solarna zawiera nieco więcej elementów niż instalacja fotowoltaiczna; składa się na nią zasobnik ciepłej wody, rura łącząca kolektor z zasobnikiem, pompa przetłaczająca płyn solarny, sterownik, naczynie wzbiorcze oraz pozostałe elementy zabezpieczające takie jak np. wełna mineralna. Za sprawność całego układu odpowiada absorber. W zależności od rodzaju, kolektory słoneczne mogą mieć różną postać.

 

Kolektory płaskie wyglądem przypominają jednolitą tarczę, dzięki czemu są łudząco podobne do kolektorów fotowoltaicznych. Kolektory próżniowo-rurowe składają się natomiast z systemu połączonych ze sobą rur, przez co wyglądem przypominają nieco kaloryfery. Z racji obecności ruchomych elementów, solary są bardziej narażone na awarię systemu niż moduły fotowoltaiczne. Ich wadą są też dość spore straty ciepła podczas chłodnych dni. Podobnie jak w przypadku paneli pv, instalacja solarów powinna być przeprowadzona przez specjalistę - oprócz montażu kolektorów konieczna jest również rozbudowa i właściwe dostosowanie instalacji hydraulicznej obiektu.

 

Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne - zalety

Zaletą kolektorów słonecznych jest stosunkowo niska cena. W porównaniu z fotowoltaiką nawet kilkukrotnie niższa. Koszt instalacji opartej na kolektorach słonecznych dla czteroosobowego gospodarstwa domowego (wraz z osprzętem i montażem) wynosi ok. 10 000 zł. Dla porównania, system fotowoltaiczny spełniający zapotrzebowanie tego samego gospodarstwa na energię elektryczną to wydatek sięgający ok. 30 000 - 40 000 zł. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że czas zwrotu kolektorów fotowoltaicznych będzie (z istoty działania) znacznie krótszy niż w przypadku solarów. Ponadto, energia wytworzona przez kolektory słoneczne nie może być sprzedawana, ani rozliczania w ramach upustów.

 

Wysokość zwrotu inwestycji jest oczywiście zależna przede wszystkim od indywidualnego zapotrzebowania na energię. W przypadku domu ogrzewanego kotłem na paliwo stałe - montaż kolektorów słonecznych będzie dość opłacalnym rozwiązaniem. Istnieje również możliwość zainstalowania obu rozwiązań jednocześnie, zarówno solarów jak i paneli fotowoltaicznych. W obu przypadkach można ubiegać się o różne formy dofinansowania.

 

Potrzebujesz wsparcia przy wyborze solarów? Skontaktuj się z nami – specjaliści Hymon pomogą Ci w doborze odpowiednich paneli fotowoltaicznych oraz w ich montażu!

Chcesz , żebyśmy do Ciebie szybko oddzwonili ?

Infolinia czynna w godzinach 8.00 - 16.00
X

OCZEKUJ NA POŁĄCZENIE