Ile lat wytrzymuje pompa ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które znane są ze swojego wydajnego, ekologicznego i energooszczędnego działania, a także wieloletniej żywotności. Pompy ciepła mogą działać bezawaryjnie przez bardzo długi okres czasu, zapewniając ogrzewanie domu, podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, a także możliwość chłodzenia pomieszczeń. Ile lat pompa ciepła może pracować bez utraty wydajności? Jakie czynniki mają wpływ na jej wydajność? W jaki sposób można wydłużyć żywotność pompy ciepła? Zapoznaj się z artykułem w celu uzyskania odpowiedzi na wszystkie pytania.

Pompa ciepła – ekologiczne rozwiązanie dla domu

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które korzysta z odnawialnych zasobów pochodzących z otoczenia. Pobiera energię cieplną skumulowaną w gruncie, wodzie lub w powietrzu (czyli z dolnego źródła ciepła) i kieruje ją do górnego źródła ciepła, jakim jest instalacja grzewcza (czyli grzejniki lub ogrzewanie płaszczyznowe, w tym ogrzewanie podłogowe). Pompa ciepła samodzielnie nie wytwarza ciepła, a jedynie je transportuje. Jej praca jest również zależna od energii elektrycznej, jednak dostarczanej w niewielkiej ilości, gdyż 75% pracy urządzenia opiera się na energii pochodzącej ze źródeł naturalnych.

Głównym zadaniem pompy ciepła jest zapewnienie ogrzewania budynku, jednak pompę ciepła można również zastosować do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Spora część pomp ciepła posiada również funkcję chłodzenia pomieszczeń, dzięki czemu można ją zastosować w zastępstwie klimatyzacji.

Ogrzewanie domu pompą ciepła jest również ekologiczne, gdyż pompa ciepła wykorzystuje odnawialne źródła energii. Podczas pracy nie emituje również szkodliwych substancji, w tym dwutlenku węgla. Jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska naturalnego.

Na temat pomp ciepła napisać można wiele dobrego – są to urządzenia bezpieczne, energooszczędne, wygodne w użytkowaniu. Zainteresowanie pompą ciepła wynika jednak głównie z niskich kosztów ogrzewania, co przyczynia się do powstawania oszczędności. Są to aktualnie najtańsze w eksploatacji systemy grzewcze. Choć konieczne jest poniesienie sporych wydatków na inwestycję, zwraca się ona w przeciągu kilku lat. Duże znaczenie dla rentowności inwestycji ma odpowiedni dobór urządzenia do zapotrzebowania na ciepło oraz żywotność pompy ciepła – im dłużej będzie efektywnie działać, tym wyższe oszczędności w stosunku do innych sposobów ogrzewania można uzyskać.

Ile lat wytrzymuje pompa ciepła?

Zastosowana w pompach ciepła technologia pozwala na ich wieloletnią i niezawodną pracę. Wybór wysokiej jakości urządzenia oraz przeprowadzanie corocznych przeglądów to gwarancja, że pompa ciepła będzie zapewniać ciepło w budynku przez długi czas. Przez ile lat może pracować pompa ciepła?

Gwarancja, jaką oferują producenci na znajdujące się w ich asortymencie urządzenia, to zazwyczaj 25 lat. Na tyle lat bezawaryjnej pracy pompy ciepła można zatem spokojnie liczyć. Jest to jednak okres minimalny – szacuje się bowiem, że odpowiednio użytkowane i regularnie serwisowane pompy ciepła mogą działać nawet przez 35-50 lat.

Warto również zaznaczyć, że żywotność pompy ciepła jest równoznaczna z żywotnością sprężarki, której czas działania jest określany w godzinach. Jest to najczęściej około 100 000 godzin. Uwzględniając fakt, że roczny czas pracy pomp ciepła to około 2000-3000 godzin, okres działania pompy ciepła oszacować można na od 33 do nawet 50 lat.

Żywotność pompy ciepła – co ma na nią wpływ?

Na wydajność oraz żywotność pompy ciepła wpływ ma kilka czynników. Są to:

  • Odpowiedni dobór mocy pompy ciepła – zbyt mała moc skutkuje szybkim zużyciem sprężarki, a tym samym krótszym okresem działania,
  • Prawidłowy montaż pompy ciepła – nieumiejętne wykonanie montażu urządzenia przełoży się na jej krótszy czas eksploatacji,
  • Górne źródło ciepła ma również znaczenie dla ekonomicznej pracy pompy ciepła – instalacja grzewcza powinna być szczelna i odpowietrzona,
  • Na żywotność pompy ciepła wpływa jej odpowiedni serwis, który regularnie realizowany przedłuży czas działania pompy ciepła.

Jak dbać o pompę ciepła, by działała jak najdłużej?

Żywotność pompy ciepła wynosi mniej więcej 25-35 lat. Okres jej działania jest w dużej mierze zależny od sposobu jej użytkowania. O co należy zadbać, aby maksymalnie wydłużyć okres eksploatacji pompy ciepła?

Przede wszystkim ogromne znaczenie ma regularna konserwacja i serwis. Przekładają się one na bezawaryjne działanie pompy ciepła, utrzymanie jej w dobrym stanie, zachowanie sprawności i przedłużenie żywotności. Warto zadbać o coroczne przeglądy, tak jak ma to miejsce w przypadku innych systemów ogrzewania.

Posiadając powietrzną pompę ciepła dobrze jest również zatroszczyć się o regularne czyszczenie urządzeń, zarówno podczas corocznych przeglądów realizowanych przez profesjonalnych serwisantów, jak i przez samych użytkowników pomp ciepła. Usunąć należy wszelkie zanieczyszczenia, takie jak kurz, pyły czy liście z wlotu powietrza oraz z wentylatora. Mogą one powodować utrudnienie przepływu powietrza, zwiększać zużycie energii elektrycznej przez pompę, a tym samym skracać jej żywotność.

Pozostałe, rekomendowane artykuły

Panele fotowoltaiczne – wymiary i waga

Podejmując decyzję o zakupie paneli fotowoltaicznych, oprócz ich mocy, należy wziąć pod uwagę również ciężar i wymiary. Każdy dach ma inną konstrukcję, a co za tym idzie również inne...

Ile energii produkuje panel fotowoltaiczny?

Najpopularniejszą metodą produkcji energii elektrycznej ze słońca stanowią obecnie panele fotowoltaiczne. Wartość wyprodukowanej przez nie energii jest dość trudna do oszacowania,...

Jak magazynować energię słoneczną?

Instalacje fotowoltaiczne, choć pozwalają na samodzielne wytworzenie energii elektrycznej, zwykle robią to w środku lata i okolicach południa. Produkcja energii nie pokrywa się więc czasowo z...

Ile kosztuje pompa ciepła?

Nowoczesne i energooszczędne pompy ciepła są obecnie coraz częściej wybieranym sposobem ogrzewania domu. Zapewniają one ciepło w domu, lecz również mogą służyć do podgrzewania ciepłej...

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku istotnych komponentów, jednak do najważniejszych zaliczane są panele fotowoltaiczne. Jakie panele fotowoltaiczne najlepiej wybrać, aby działały...