Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Montaż pompy ciepła to skuteczny sposób na zapewnienie komfortu cieplnego w domu przy jednoczesnych niskich kosztach eksploatacji urządzenia. Pompy ciepła są systemami grzewczymi energooszczędnymi, wygodnymi w użytkowaniu, bezpiecznymi i niezawodnymi. Do ich pracy niezbędna jest jednak energia elektryczna, dlatego wielu inwestorów przed podjęciem decyzji o zakupie pompy ciepła zastanawia się, ile prądu zużywa pompa ciepła i jak zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła wpływa na wysokość rachunków za prąd?

Jakie czynniki wpływają na zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła?

Coraz większa świadomość ekologiczna społeczeństwa przekłada się na rosnące zainteresowanie instalacjami OZE, czyli bazującymi na odnawialnych źródłach energii. Jednym z tego rodzaju rozwiązań są pompy ciepła. Są to innowacyjne i ekologiczne systemy grzewcze, które korzystają z energii cieplnej skumulowanej w gruncie, wodzie lub w powietrzu, a więc w całkowicie naturalnych i niewyczerpalnych zasobach. Ponadto, podczas pracy pompy ciepła nie są emitowane szkodliwe, zanieczyszczające środowisko naturalne substancje.

Ostatnie kilka lat to również systematyczny wzrost cen paliw opałowych. Aby zapewnić sobie od nich niezależność oraz ponosić mniejsze wydatki na ogrzewanie, wielu inwestorów zaczęło dostrzegać pompy ciepła jako sposób na uzyskanie oszczędności.

Pompa ciepła do swojego działania potrzebuje energii elektrycznej w niewielkiej ilości – jedynie 25% jej działania zależne jest od zasilania prądem, zaś w 75% opiera swoją pracę na naturalnych zasobach. Ile prądu zużywa pompa ciepła? Jest to zależne od kilku czynników: warunków, w jakich działa pompa ciepła, lokalizacji budynków, liczby mieszkańców i ich trybu życia, ocieplenia budynku, jego wentylacji, ilości potrzebnej wody, temperatury wody, a także instalacji grzewczej (ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne grzejniki).

Ile energii elektrycznej zużywa pompa ciepła?

W celu obniżenia, ile energii elektrycznej zużyje pompa ciepła powietrzna, należy podzielić zapotrzebowanie na ciepło przez średni roczny współczynnik ciepła. Wzór na szacunkowe zużycie energii elektrycznej przez powietrzną pompę ciepła wygląda następująco:

zużycie prądu przez pompę ciepła = zapotrzebowanie na ciepło / średni roczny współczynnik efektywności pompy ciepła

Czym jest współczynnik efektywności COP? To jeden z kluczowych parametrów technicznych pomp ciepła. Określa on, ile energii cieplnej odda pompa ciepła w stosunku do 1 kWh pobranej energii elektrycznej. Parametr ten ustalają producenci pomp ciepła. Dla użytkowników im wyższy COP, tym lepiej, bowiem przy tej samej ilości energii elektrycznej pompa może wygenerować większą ilość ciepła.

Zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła związane jest również z tzw. klasą efektywności urządzenia. Pożądana wartość klasy efektywności mieści się w granicach 3,5-5,5. Oznacza to, że pompa ciepła oddaje do instalacji grzewczej 3,5 – 5,5 kWh energii cieplnej po pobraniu 1 kWh energii elektrycznej.

Pompa ciepła a wysokość rachunków za prąd

Inwestycja w pompę ciepła jest opłacalna pod względem ekonomicznym przede wszystkim dlatego, że opiera swoje działanie głównie na naturalnych, a zatem również bezpłatnych, zasobach energii. Do pracy pompa ciepła potrzebuje jedynie 25% zasilania energią elektryczną.

Ogrzewanie pompą ciepła, w odróżnieniu od ogrzewania innymi systemami grzewczymi, jest znacznie tańsze. Szacunkowy średni roczny koszt ogrzewania pompą ciepłą domu o powierzchni 150m2 to około 1-1,5 tys. zł, podczas gdy konsolidacyjnym piecem gazowym to 3-3,5 tys. rocznie. Pompa ciepła jest obecnie najtańszym systemem ogrzewania, a dodatkowo zapewnia bardzo szybki zwrot z inwestycji, bo już po kilku latach.

Wybierając pompę ciepła warto kierować się posiadanymi przez nią parametrami technicznymi. Im wyższy współczynnik COP, a zatem ilość wyprodukowanego ciepła do ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej w stosunku do ilości pobranej energii elektrycznej, tym mniej prądu będzie wykorzystanego. Przełoży się to na niższe rachunki za prąd przez długie lata, gdyż pompa ciepła może mieć nawet 50-letnią żywotność. Ponadto, żadne inne urządzenie nie zapewni takiej niezależności od podwyżek cen paliw opałowych, jak powietrzna pompa ciepła.

Zużycie energii może zostać pokryte poprzez działanie instalacji fotowoltaicznej, która dostarcza darmowy prąd. Tym samym pompa ciepła stanie się urządzeniem bezkosztowym, a rachunki za prąd związane z pracą pompy ciepła zmaleją do zera.

Pozostałe, rekomendowane artykuły

Ile energii produkuje panel fotowoltaiczny?

Najpopularniejszą metodą produkcji energii elektrycznej ze słońca stanowią obecnie panele fotowoltaiczne. Wartość wyprodukowanej przez nie energii jest dość trudna do oszacowania,...

Jaki inwerter do fotowoltaiki będzie najlepszy?

Na instalację fotowoltaiczną składa się wiele elementów – są to nie tylko panele fotowoltaiczne odpowiedzialne za wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej. Do wydajnej pracy...

Jak założyć farmę fotowoltaiczną?

Odnawialne źródła energii są coraz powszechniej wykorzystane w różnego rodzaju technologiach. Jednym z nich jest fotowoltaika, której działanie bazuje na promieniowaniu słonecznym. Dzięki...

Czy pompa ciepła się opłaca?

Zauważalny na przestrzeni ostatnich lat wzrost zainteresowania zakupem i montażem pompy ciepła to efekt korzyści, jakie można uzyskać decydując się na ten system ogrzewania budynku i...

Jak montować fotowoltaikę na dachu?

Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych na dachu ma równie duży wpływ na funkcjonowanie całej instalacji, co dobór właściwych paneli. Sposobów ich montowania jest bardzo wiele. W wyborze...