Instalacje fotowoltaiczne - sposób na redukcję kosztów firmy - Hymon

Instalacje fotowoltaiczne - sposób na redukcję kosztów firmy

Instalacje fotowoltaiczne dla firm stają się coraz powszechniejsze. Coraz więcej firm dąży do niezależności energetycznej i redukcji kosztów związanych z energią elektryczną. Ważnym aspektem jest również wizerunek i ochrona środowiska. Instalacja paneli fotowoltaicznych pozwala na zrealizowanie wszystkich tych zamierzeń.

 

Fotowoltaika dla przemysłu - korzyści

Jak wiadomo, koszty energii elektrycznej ponoszone przez firmy są o wiele większe niż te generowane przez gospodarstwa domowe. Praca specjalistycznych urządzeń i maszyn wymaga zużycia dużej ilości prądu. Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna będzie produkować pokłady energii, które będą na bieżąco zużywane. Dzięki temu zmniejszy się energochłonność poszczególnych urządzeń, maszyn i pojazdów. Zwłaszcza w firmach, które rozpoczynają działalność rano, a kończą po południu. Dlaczego? Ponieważ panujące w Polsce warunki atmosferyczne sprawiają, że wydajność fotowoltaiki dla przemysłu jest największa w godzinach południowych. Oznacza to, że panele fotowoltaiczne produkują najwięcej energii właśnie wtedy, kiedy firmy najbardziej tego potrzebują. Dobrze dobrane systemy fotowoltaiczne są w stanie zmniejszyć rachunki przedsiębiorstwa za energię elektryczną nawet o 70-90%!

 

Oszczędności związane z przemysłowymi instalacjami fotowoltaicznymi wynikają również z niezależności energetycznej. Samodzielne wytwarzanie energii pozwala uniknąć podwyżek cen prądu, które od 2018 r. wzrosły w Polsce o ponad połowę i są obecnie jednymi z najwyższych w całej UE. Warto wspomnieć, że jesienią ceny konwencjonalnego prądu dla biznesu mają wzrosnąć jeszcze o ok. 20% za sprawą tzw. ustawy mocowej. Długa żywotność paneli fotowoltaicznych jest w stanie zagwarantować niezależność energetyczną i uniknięcie podwyżek nawet przez 30-35 lat.

 

Instalacje fotowoltaiczne dla firm są opłacalne również dlatego, że zeszłoroczna nowelizacja ustawy o OZE rozszerzyła definicję prosumenta. Według nowego zapisu, system opustów jest dostępny również dla przedsiębiorców. Warunkiem są jednak: moc posiadanej instalacji - nie powinna przekraczać 50 MW oraz jej cel - wytwarzana energia nie może być przedmiotem działalności danego przedsiębiorstwa. Właściciele instalacji o wartości wyższej niż 50 MW, mają prawo sprzedać nadwyżkę wygenerowanej mocy. Podlegają wówczas systemowi aukcyjnemu, który polega na konkurencyjnym przedstawianiu ofert sprzedaży energii na rzecz państwa. Przedsiębiorca, którego oferta zwyciężyła, otrzymuje cenę gwarantowaną, po której może sprzedawać energię przez kolejne kilkanaście lat. Do instalacji fotowoltaiki powinno skłonić przedsiębiorców również całkowite odliczenie VAT-u.

 

Przemysłowe instalacje fotowoltaiczne - dla kogo?

Firmy coraz częściej decydują się na zakup paneli fotowoltaicznych ze względu na ich stosunkowo niską cenę (jeszcze 5 lat temu były o 70-80% droższe), wiążącym się z tym, znacznie krótszym zwrotem inwestycji (kiedyś 20-22 lat, dziś ok. 7-8 lat) oraz bogatą ofertą finansowania, wśród których dużą popularnością cieszy się zwłaszcza leasing. Instalację paneli fotowoltaicznych powinny rozważyć przede wszystkim firmy, które posiadają duże budynki biurowe, magazyny i hale produkcyjne. Takie budynki pochłaniają dużo energii i generują bardzo wysokie koszty prowadzenia działalności. Inwestycja w instalacje fotowoltaiczne polecana jest również firmom, które znaczną część energii zużywają w ciągu dnia. Miesięczne zużycie energii na poziomie 500 kWh z pewnością predestynuje do rozważenia zakupu paneli PV. Moc przemysłowych instalacji fotowoltaicznych powinna wynosić min. 10 kW. Najczęściej przedsiębiorcy wybierają jednak instalacje o mocy 20-40 kW. Dobór odpowiedniej wartości zapewni przeprowadzenie audytu energetycznego, który pozwoli oszacować zapotrzebowanie przedsiębiorstwa na energię elektryczną.

 

O instalacji fotowoltaicznej powinna pomyśleć każda firma dbająca o swój wizerunek, zwłaszcza jeśli zależy jej na ochronie środowiska. Dziś niemal każda firma prowadzi działania w ramach CSR (społeczna odpowiedzialność biznesu), zakup ogniw fotowoltaicznych może być jednym z nich. Warto wiedzieć, że działania w ramach polityki CSR są mile widziane wśród kontrahentów, często stanowią nawet warunek otrzymania kontraktu (zwłaszcza na Zachodzie). To, że warto inwestować w przemysłowe instalacje fotowoltaiczne zdaje się potwierdzać Grupa Dino, która zainstalowała panele PV już w ponad 100 swoich marketach. W 2021 r. inwestycja ma objąć aż 400 sklepów, a łączna moc wszystkich instalacji ma wynieść 14 MW.

 

Szukasz sposobu na redukcję kosztów w firmie i zastanawiasz się nad fotowoltaiką? W Hymon nasi specjaliści pomogą Ci w doborze paneli fotowoltaicznych oraz w ich montażu!

Chcesz , żebyśmy do Ciebie szybko oddzwonili ?

Infolinia czynna w godzinach 8.00 - 16.00
X

OCZEKUJ NA POŁĄCZENIE