Jak działa pompa ciepła powietrzna? Poznaj zasadę działania pomp ciepła

Innowacyjne technologie, które bazują na odnawialnych źródłach energii, są coraz częściej stosowane w domach i firmach. Jednym z rozwiązań opierających swoje działanie na zasobach naturalnych, ekologicznych i niewyczerpalnych, jest powietrzna pompa ciepła.

Powietrzna pompa ciepła jest energooszczędnym i wydajnym systemem grzewczym, który może służyć zarówno do zapewnienia ciepła w pomieszczeniach podczas mroźnych zim, jak i do chłodzenia powietrza w upalne dni lata. Można ją również stosować do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Oprócz wielofunkcyjnego zastosowania pompy ciepła są również doceniane ze względu na wygodę korzystania, możliwość oszczędzania, bezinwazyjność montażu, bezpieczeństwo, niezawodność oraz przyjazność dla środowiska naturalnego. Dowiedz się, jak działa pompa ciepła powietrzna i dlaczego warto się na nią zdecydować!

Powietrzne pompy ciepła – jak działają?

Pompy ciepła są urządzeniami grzewczymi, które opierają swoje działanie na energii pozyskiwanej z zewnątrz, czyli z dolnego źródła energii. Pobraną energię cieplną pompa ciepła kierują za pomocą czynnika chłodniczego do instalacji grzewczych wewnątrz budynku. Za górne źródło ciepła służyć może np. ogrzewanie płaszczyznowe: podłogowe, sufitowe czy ścienne lub instalacja centralnego ogrzewania – grzejniki.

Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła, w zależności od źródła, z którego korzystają. Wodne pompy ciepła do swojego działania wykorzystują energię cieplną z wód gruntowych, gruntowe pompy ciepła czerpią energię z wnętrza ziemi, zaś powietrzne pompy ciepła zasysają powietrzne z zewnątrz. Energia cieplna trafia następnie do pompy ciepła, gdzie czynnik chłodniczy odpowiadający za transportowanie ciepła jest poddawany różnych procesom termodynamicznym. Finalnym etapem jest przekierowanie energii cieplnej do instalacji grzewczej lub zbiorników z ciepłą wodą.

Pompa ciepła może służyć do ogrzewania pomieszczeń, lecz także do ich chłodzenia – następuje wtedy proces odwrócony – pompa ciepła usuwa ciepło z wnętrza budynku, kierując do niego ochłodzone powietrze. To dobry sposób na zapewnienie sobie komfortu w upalne, letnie dni.

W przypadku powietrznej pompy ciepła konieczne jest jej zasilanie niewielką ilością prądu. Podczas pracy w 75% korzysta ona z energii z naturalnych zasobów, jednakże niezbędne jest wspomaganie jej pracy energią elektryczną. Aby zadbać o możliwie najwyższe oszczędności dla gospodarstwa domowego, dobrze jest rozważyć połączenie inwestycji w pompę ciepła z inwestycją w fotowoltaikę. Instalacja fotowoltaiczna to skuteczny sposób na pozyskiwanie darmowego prądu.

W jakich budynkach można zainstalować powietrzną pompę ciepła?

Popularność pomp ciepła stale rośnie, co jest zasługą ich energooszczędności, ekologiczności, komfortowego użytkowania. Nie trzeba wymieniać materiałów opałowych, a samo urządzenie działa w sposób cichy, nie zakłócając życia użytkownikom.

Na montaż pompy ciepła można zdecydować się zarówno podczas budowy nowego domu, jak i modernizując posiadany system grzewczy w budynku. Dobrze jest wiedzieć, że pompa ciepła może zarówno pracować samodzielnie, jak i stanowić źródło ogrzewania wraz z innym systemem grzewczym.

Duże znaczenie dla efektywności pracy pompy ciepła mają również instalacje grzewcze, z którymi są połączone, czyli górne źródła ciepła. Najlepiej, aby było to tzw. ogrzewanie płaszczyznowe, czyli podłogowe, ścienne lub sufitowe, jednakże nie jest to wymóg konieczny. W przypadku ogrzewania podłogowego najwyższa będzie wydajność, a tym samym możliwy do uzyskania szybszy zwrot z inwestycji.

Zastanawiasz się nad montażem pompy ciepła, ale nie wiesz, czy to rozwiązanie, które sprawdzi się w Twoim budynku? Skonsultuj się ze specjalistami z Hymon – chętnie podpowiemy i pomożemy dobrać rozwiązanie idealne dla Ciebie!

Pompy ciepła powietrze-woda w polskich warunkach klimatycznych

Postęp technologiczny trwa – dotyczy on również systemów grzewczych, jakimi są pompy ciepła. Najlepiej obrazuje to efektywność pracy pompy ciepła powietrze-woda, które do niedawna nie mogły pracować w warunkach zewnętrznych poniżej -5 stopni Celsjusza. Aktualnie działanie powietrznych pomp ciepła jest zazwyczaj możliwe w bardzo szerokim zakresie temperatur od -25 do +45 stopni Celsjusza.

Powietrzna pompa ciepła może zapewniać wysoki komfort cieplny nawet przy mroźnych zimach, a także przyjemnie chłodzić w przypadku upałów na zewnątrz. Zda ona zatem doskonale egzamin w polskich warunkach klimatycznych. Powietrzne pompy ciepła pod względem efektywności doścignęły pompy ciepła gruntowe, jednocześnie nie obciążając tak jak gruntowe pompy ciepła budżetu. Są one również znacznie łatwiejsze w montażu.

Korzyści z instalacji powietrznych pomp ciepła

Na ogrzewanie pompą ciepła decyduje się coraz więcej osób. To system grzewczy energooszczędny, wydajny, ekologiczny. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są pompy ciepła powietrze-woda – jakie są ich zalety?

  • Wiele zastosowań – z pompy ciepła można korzystać zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia pomieszczeń, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej.
  • Niskie koszty eksploatacji – nie ma konieczności zakupu materiałów grzewczych, zatem uzyskuje się realne oszczędności. Jedynym kosztem pozostaje wydatek na energię elektryczną, jednakże są to niewielkie ilości.
  • Niezależność od podwyżek cen paliw opałowych – rosnące ceny gazu czy innych materiałów opałowych nie interesują użytkowników pomp ciepła.
  • Ekologia – pompa ciepła to system, który bazuje na odnawialnych, a zatem niewyczerpalnych zasobach, a podczas jej działania nie są emitowane żadne toksyczne substancje.
  • Niezawodność – na pompie ciepła można polegać przez długi czas. Szacuje się, że może ona pracować wydajnie nawet przez kilkadziesiąt lat.
  • Wygoda użytkowania – pompa ciepła jest systemem praktycznie bezobsługowym, którego nie trzeba uzupełniać w materiały grzewcze, ani czyścić. Działa również w sposób cichy.
  • Łatwość montażu – powietrzną pompę ciepła można z łatwością zamontować. W odróżnieniu od gruntowych czy wodnych pomp ciepła nie są potrzebne żadne skomplikowane prace ziemne.
  • Bezpieczeństwo – pompa ciepła jest systemem, który działa w sposób niestwarzający zagrożenia w postaci wybuchu czy zaczadzenia

Chcesz uzyskać oszczędności, a jednocześnie zapewnić sobie wysoki komfort cieplny? Pompa ciepła będzie dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem. W jej doborze z chęcią pomogą specjaliści z firmy Hymon – lidera branży technologii bazujących na odnawialnych źródłach energii.

Pozostałe, rekomendowane artykuły

Budowa pompy ciepła

Pompa ciepła jest urządzeniem, które coraz częściej instalowane jest w budynkach. Jest ona bowiem tania w eksploatacji, wygodna w użytkowaniu, energooszczędna, bezpieczna. Ogrzewanie domu...

Jak działa pompa ciepła gruntowa?

Ostatnie lata to zdecydowany wzrost popularności technologii bazujących na odnawialnych źródłach energii. Jednym z rozwiązań, które korzysta z naturalnych zasobów, są pompy ciepła. Są to...

Co to jest pompa ciepła?

Wybierając system ogrzewania domu stajemy często przed dylematem, na jakie urządzenie powinniśmy się zdecydować. Od kilku lat rosnącym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła, które...

Jak działa magazyn energii do fotowoltaiki?

Odnawialne źródła energii zapewniają możliwość wytwarzania energii elektrycznej w sposób niepowodujący zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Technologie takie jak fotowoltaika pozwalają...