Jak rozbudować instalację fotowoltaiczną? - Hymon

Jak rozbudować instalację fotowoltaiczną?

Wielu właścicieli paneli pv, widząc ich niesamowite rezultaty, zastanawia się nad rozbudową instalacji fotowoltaicznej. Zmiana sposobu ogrzewania, bądź zakup dodatkowego sprzętu elektrycznego sprawiają, że generowana dotychczas moc okazuje się niewystarczająca. Czy w takiej sytuacji warto zainwestować w rozbudowę fotowoltaiki?

 

Rozbudowa fotowoltaiki – dobór odpowiedniego inwertera

Opłacalność rozbudowy instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu różnych czynników m.in. rodzaju dodatkowych paneli, miejsca w którym mają być zamontowane oraz jednego z najważniejszych elementów całego systemu, czyli falownika. To urządzenie, które umożliwia zamianę prądu stałego produkowanego przez panele pv w prąd zmienny służący do zasilania urządzeń elektrycznych. Falownik ma również bardzo duży wpływ na sprawności całego układu. Aby instalacja działała w pełni sprawnie, inwerter (falownik) powinien być maksymalnie obciążony, czyli dopasowany do maksymalnej mocy, jaką generują panele fotowoltaiczne. Zbyt niskie obciążenie jest w stanie zmniejszyć sprawność systemu nawet o kilka procent (zwłaszcza w dniach o niskim nasłonecznieniu). Z kolei zbyt wysokie może spowodować, że inwerter nie będzie w stanie przetwarzać dostatecznie dużej ilości prądu stałego. Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej często związana jest więc z koniecznością wymiany inwertera, jednak nie w każdym wypadku.

 

Jeśli rozbudowa ma dotyczyć tylko kilku paneli, wymiana falownika nie jest konieczna. Trzeba jednak zaznaczyć, że dokupione panele powinny być takie same, jak pozostałe. W innym przypadku, np. jeśli moc nowo zakupionych modułów będzie większa, należy liczyć się z inwestycją w nowy falownik. Podłączenie nowych paneli do starego inwertera spowodowałaby, że pracowałyby wówczas nie ze swoją mocą nominalną, ale z mocą paneli, które zainstalowane zostały jako pierwsze. Wymiany inwertera wymaga każda rozbudowa instalacji fotowoltaicznej, która liczy więcej niż 3-4 panele. Alternatywą dla zakupu nowego inwertera jest inwestycja w kilka mikroinwerterów. To urządzenia, które zmieniają prąd stały w zmienny bezpośrednio przy module. Dla każdego panelu wymagany jest zakup oddzielnego urządzenia.

 

Opłacalność rozbudowy instalacji fotowoltaicznej

Rozbudowa fotowoltaiki z pomocą mikroinwerterów jest szczególnie opłacalna w przypadku małych instalacji o niskiej mocy oraz nietypowych konstrukcji dachu, które stwarzają konieczność instalowania paneli pv pod różnymi kątami. Mikroinwertery sprawiają, że działanie nowych paneli będzie niezależnie od podstawowej instalacji. W przypadku awarii lub zacienienia starszych elementów systemu, praca nowych modułów będzie nadal niezakłócona, a przy tym maksymalnie wydajna. Zastosowanie inwerterów w rozbudowie fotowoltaiki pozwala na instalację paneli o większej mocy niż te, które wcześniej zostały zainstalowane. Choć inwestycja w mikroinwertery wydaje się całkiem korzystna, należy wspomnieć o kilku wadach tych urządzeń. Największą z nich jest stosunkowo wysoki koszt mikroinwerterów, który może wynieść nawet 80% wartości panelu fotowoltaicznego. W porównaniu z szeregowymi falownikami, mikroinwertery cechuje również krótsza żywotność. Powodem szybszego zużywania się mikroinwerterów są trudniejsze warunki pracy. Zimą urządzenia narażone są na ostre mrozy, latem natomiast na bardzo wysokie, sięgające nawet 60°C, temperatury.

 

Pytania na temat opłacalność rozbudowy instalacji fotowoltaicznej często dotyczą poszyć dachowych, które są już zajęte przez pierwotną instalację. W tym wypadku rozbudowa fotowoltaiki również jest możliwa tyle, że w postaci konstrukcji naziemnej np. w ogrodzie. Kluczowe w tym wypadku jest odpowiednie usytuowanie paneli względem stron świata. Niezależnie od wybranego rozwiązania należy pamiętać, że każda instalacja fotowoltaiczna powinna być odpowiadać przede wszystkim naszym potrzebom. Dlatego, przed inwestycją warto zadać sobie pytanie o celowość rozbudowy fotowoltaiki. Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest maksymalne wykorzystywanie generowanej energii na własne potrzeby, bez odsyłania nadwyżek do sieci. Warto zaznaczyć, że rozbudowa instalacji fotowoltaicznej wymaga przeprowadzenia profesjonalnego audytu technicznego, dzięki któremu będziemy mieć pewność, że inwestycja rzeczywiście jest maksymalnie opłacalna.

 

Zastanawiasz się nad rozbudową fotowoltaiki? Skontaktuj się z nami - specjaliści Hymon chętnie pomogą Ci i doradzą we wszystkich sprawach związanych z instalacjami fotowoltaicznymi!

Chcesz , żebyśmy do Ciebie szybko oddzwonili ?

Infolinia czynna w godzinach 8.00 - 16.00
X

OCZEKUJ NA POŁĄCZENIE