Jak wybrać inwerter fotowoltaiczny? - Hymon

Jak wybrać inwerter fotowoltaiczny?

Inwerter fotowoltaiczny to najważniejsza część każdej instalacji. Właściwie dobrany gwarantuję wydajną pracę całego układu, nieodpowiedni może przysporzyć wiele problemów np. zmniejszyć opłacalność instalacji. Jak tego uniknąć? Na co zwracać uwagę, by wybrać ten właściwy? Już odpowiadamy.

Na co zwrócić uwagę wybierając inwerter fotowoltaiczny?

Pierwszym elementem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze inwertera, jest maksymalna moc generowana przez podłączone do niego moduły. Mniejszym instalacjom do 3 kWp wystarcza inwerter 1-fazowy, w przypadku większej mocy zaleca się inwerter 3-fazowy. Ponieważ wydajność inwertera w odróżnieniu od modułów fotowoltaicznych nie ulega pogorszeniu, zaleca się, aby jego moc była o 15-20% mniejsza od mocy podłączonych do niego paneli. Jednak przy planowanej rozbudowie instalacji, można również zakupić falownik większy falownik i dołożyć w późniejszym czasie dodatkowe panele, bez wymiany falownika.

Dobór mocy inwertera fotowoltaicznego jest też zależny od orientacji dachu. W instalacjach zamontowanych w kierunku wschodnio-zachodnim (o mniejszym nasłonecznieniu) zaleca się stosowanie inwerterów o mniejszej mocy względem całej mocy generatora, który podzielony jest na dwie części i skierowany w różne kierunki. W przypadku paneli usytuowanych na południe – inwerterów o większej mocy.

Niezawodność inwerterów

Kolejnym czynnikiem sugerującym dobór odpowiedniego falownika powinna być jego niezawodność. Zakup inwertera fotowoltaicznego nie należy do najtańszych wydatków - jego cena może wynieść nawet 30% całkowitej wartości inwestycji! Sytuacji nie polepsza fakt, że inwertery fotowoltaiczne charakteryzują się mniejszą żywotnością (ok.10-15 lat) niż zamontowane do niego panele. Jednak usterka falownika nie definiuje jego całej wymiany, można zamówić serwis w celu jego naprawy, która nie jest aż tak kosztowana jak jedno naprawa, nasza firma taki serwis posiada i zapewnia komfort naszym klientom. Wybór nieodpowiedniego falownika może powodować usterki całego systemu i niepożądany wzrost kosztów. Warto nadmienić, że usterka inwertera powoduje przestój pracy wszystkich elementów instalacji.

Aby uniknąć takich niespodziewanych wypadków, najlepiej wybierać inwertery fotowoltaiczne, które rekomendują firmy instalacyjne pozostające długo na rynku i posiadające duże doświadczanie, dzięki czemu mamy sprawdzonego wykonawcę i sprzęt, który został rzez nich sprawdzony i przetestowany. Żadna z dużych firm nie pozwoli na montaż sprzętu, który będzie sprawiał problemy instalatorowi, jak i klientowi. Firmy są w stanie potwierdzić jakość swoich produktów stosownymi certyfikatami.
Jakość i wytrzymałość inwerterów fotowoltaicznych poświadcza również klasa ochronności IP informująca o tym, w jakim stopniu przetworniki mocy są odporne na działanie czynników zewnętrznych takich jak pyły i woda. Przyjmuje się, że dobrej jakości inwertery mogą poszczycić się wynikiem na poziomie IP65.

Wydajność inwertera fotowoltaicznego

Kolejnym ważnym parametrem jest wydajność inwertera - wyższa pozwala wygenerować więcej mocy. Aby określić wydajność falownika, należy zwrócić uwagę na jego sprawność, bezawaryjność oraz ilość i jakość MPPT. Inwertery fotowoltaiczne wysokiej jakości osiągają maksymalną sprawność pracy powyżej 98%! MPPT to moduł śledzenia mocy maksymalnej, który optymalizuje niejako pracę znajdujących się w tym samym łańcuchu paneli fotowoltaicznych. Sąsiadujące ze sobą panele wywierają na siebie wzajemny wpływ - zacienienie jednych ma wpływ na wszystkie pozostałe, co w efekcie końcowym powoduje obniżenie mocy instalacji. W dobrze zaprojektowanych systemach fotowoltaicznych takie obniżenie mocy można zminimalizować do minimum bez zastosowana dodatkowych urządzeń optymalizujących. Warto wiedzieć, że większa ilość MPPT sprawia, że wpływ zaciemnienie instalacji jest mniejszy, a praca falownika wydajniejsza.

Aby sprawdzić wydajność inwertera fotowoltaicznego, warto dowiedzieć się, czy interesujący nas falownik przeszedł dodatkowe testy w niezależnych laboratoriach mierzące odporność na temperaturę i zmienne warunki pracy (m.in. testy: cykli termicznych, wilgoci i ciepła i obciążeń dynamicznych). Oczywiście nie wszystkie inwertery przeszły taki test. Dlatego może być on dodatkowym czynnikiem przeważającym na korzyść produktu w sytuacji, gdy wahamy się w wyborze między jednym a drugim urządzeniem o podobnych parametrach.

Rozstrzygającym argumentem podczas zakupu inwertera fotowoltaicznego może być również gwarancja. Jej długość przekłada się z reguły na wyższą cenę urządzenia. W tym wypadku jednak nie warto oszczędzać. Gwarancja świadczy niejako o jakości produktu. Wysokiej klasy inwertery posiadają zwykle gwarancje wynoszące co najmniej 10 lat.

Chcesz , żebyśmy do Ciebie szybko oddzwonili ?

Infolinia czynna w godzinach 8.00 - 16.00
X

OCZEKUJ NA POŁĄCZENIE