Jaką moc paneli fotowoltaicznych do domu wybrać? - Hymon

Jaką moc paneli fotowoltaicznych do domu wybrać?

Dobór odpowiedniej mocy paneli fotowoltaicznych ma kluczowe znaczenie dla całej instalacji. Błędnie oszacowana może skutkować wyższymi rachunkami, dłuższym zwrotem z inwestycji lub utraceniem nadwyżki energii na rzecz zakładu energetycznego. Jak zatem prawidłowo obliczyć moc fotowoltaiki dla domu?

 

Jaka moc fotowoltaiki dla domu? - obliczenia i szacunki

Pierwszym krokiem do szacowania mocy przyszłej instalacji fotowoltaicznej jest obliczenie lub (jeśli to niemożliwe) oszacowanie rocznego zużycia energii elektrycznej przez gospodarstwo domowe. Ogólna zasada doboru mocy paneli fotowoltaicznych dla domu mówi, że roczna ilość wytworzonej energii nie powinna być większa od jej rocznego zużycia. W przypadku dużej nadwyżki, energia przepadnie na rzecz zakładu energetycznego. Z punktu widzenia ochrony środowiska to całkiem rozsądne rozwiązanie, gdyż energia nie zmarnuje się, ale będzie wykorzystywana tam, gdzie akurat jest potrzebna. Jednak gospodarstwo będące producentem energii, nie otrzyma z tego tytułu zwrotu pieniędzy.

 

Należy dodać, że system fotowoltaiczny o większej mocy generuje też wyższe koszty oraz dłuższy zwrot z inwestycji. Nadwyżka energii może opłacać się jedynie w przypadku systemów off-grid, czyli takich, które nie są podłączone do sieci i wytwarzają energię wyłącznie na własne potrzeby. Wówczas nadwyżka wytworzonej energii trafia do akumulatorów. Trzeba jednak zaznaczyć, że tego typu systemy są bardzo kosztowne. Raczej poleca się ich stosowanie w obszarach, gdzie nie sięga energetyka. W Polsce systemy off-grid sprawdzają się najczęściej w przypadku domków letniskowych.

 

Systemy fotowoltaiczne, które wytworzą z kolei mniej energii niż wynosi zapotrzebowanie danego gospodarstwa sprawiają, że gospodarstwo czerpie jedynie mniejsze oszczędności na rachunkach za prąd. Zmianie nie ulegnie natomiast okres zwrotu inwestycji. Gospodarstwo nie traci więc na tym zbyt wiele. Jeśli po dokonaniu pomiarów rocznego zużycia energii nadal nie będziemy pewni jaką moc fotowoltaiki dla domu wybrać, lepiej zdecydujmy się na instalację o trochę mniejszej mocy niż wynosi zapotrzebowanie. Znacznie lepiej niedoszacować (instalację o zbyt małej mocy zawsze można rozbudować o kilka modułów) niż przeszacować i o wiele więcej na tym tracić.

 

Szczegółowa analiza

Analiza rocznego zapotrzebowania gospodarstwa na energię elektryczną powinna zawierać wszystkie wymagające zasilania sprzęty, również te, które dopiero mamy w planie zakupić. Jeśli w niedalekiej przyszłości planujemy zmianę sposobu ogrzewania np. poprzez montaż pompy ciepła, również powinniśmy to uwzględnić w analizie. Precyzyjne obliczenia mocy paneli fotowoltaicznych wymagają też oszacowania strat wynikających z magazynowania energii przez sieć energetyczną oraz zużywania się paneli fotowoltaicznych. W tym celu należy zapoznać się z gwarancją jaką daje producent paneli fotowoltaicznych na ich sprawność.

 

Z reguły sprawność paneli po 20 latach eksploatacji, szacowana jest na 87% ich początkowej wydajności. Dla ułatwienia obliczeń eksperci przyjęli, że każde 1000 kWh zużytej rocznie energii elektrycznej przekłada się na około ok. 1,25 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej. Przykładowo, gospodarstwo zużywające rocznie ok. 5000 kWh będzie potrzebowało instalacji fotowoltaicznej o mocy 6,25 kWp. Dla jeszcze wygodniejszych rachunków można przyjąć, że na każde wydane miesięcznie 100 zł należy dobrać 2,5 kWp mocy instalacji.

 

Oszacowany wynik mocy paneli fotowoltaicznych dla domu powinien potwierdzić specjalista. Znawca profesji w ostatecznym rozrachunku weźmie pod uwagę jeszcze kilka innych aspektów mogących wpływać na wielkość instalacji, które trudno oszacować laikowi. Są nimi m.in. kąt nachylenia dachu, jakość więźby dachowej, ekspozycja powierzchni względem słońca oraz możliwość występowania zacienień. Niesprzyjające warunki mogą sprawić, że konieczne będzie dobranie większej mocy instalacji. Po skrupulatnie wyliczonej mocy systemu fotowoltaicznego, specjalista oszacuje również możliwości montażowe oraz dobierze odpowiedniej wielkości panele fotowoltaiczne.

 

Potrzebujesz pomocy z obliczeniem mocy paneli fotowoltaicznych? Skontaktuj się ze specjalistami Hymon – pomożemy Ci w doborze odpowiedniego do Twoich potrzeb systemu fotowoltaicznego oraz w jego montażu!

Chcesz , żebyśmy do Ciebie szybko oddzwonili ?

Infolinia czynna w godzinach 8.00 - 16.00
X

OCZEKUJ NA POŁĄCZENIE