Jaka taryfa przy fotowoltaice? Wybierz najbardziej opłacalną!

Poszukując skutecznego sposobu na ograniczenie wysokości rachunków za prąd wiele osób zaczyna dostrzegać potencjał rozwiązania, jakim jest fotowoltaika. Wytwarzanie prądu za pomocą własnej instalacji fotowoltaicznej, która korzysta z bezpłatnych i odnawialnych źródeł energii, jest korzystne zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym. W przypadku właścicieli instalacji fotowoltaicznych mamy do czynienia z prosumentami, którzy produkują energię elektryczną na własny użytek. Decydując się na instalację fotowoltaiczną podłączoną do sieci energetycznej, konieczne jest jednak podpisanie umowy z dostawcą prądu oraz wybór taryfy prądu. Sprawdź, jaka taryfa przy fotowoltaice sprawdzi się najlepiej.

Taryfa prądu a instalacje fotowoltaiczne

Fotowoltaika korzysta z promieniowania słonecznego do produkcji energii elektrycznej. Wytworzony za jej pomocą prąd może zasilać urządzenia elektryczne w domach, firmach, gospodarstwach rolnych. Jest on całkowicie bezpłatny, dlatego przyczynia się do obniżenia rachunków za prąd do minimum. Gwarantuje również niezależność od dostaw energii elektrycznej, szczególnie w przypadku wyboru instalacji fotowoltaicznej typu off-grid, w której nadwyżki energii gromadzone są w magazynach energii, a nie przesyłane do sieci energetycznej.

Drugą dostępną opcją są instalacje typu on-grid, które zakładają podłączenie instalacji do sieci energetycznej i przesyłanie do niej nadwyżek wyprodukowanej energii. Można z nich skorzystać w przypadku, gdy produkcja energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne nie jest wystarczająca. Wybierając tego rodzaju instalację należy zdawać sobie sprawę, że regulacje prawne nakładają na dostawcę energii obowiązek tzw. bilansowania. Oznacza to, że prosument (czyli właścicieli paneli fotowoltaicznych wytwarzający prąd na własne potrzeby) może odzyskać 80% (lub 70% dla instalacji powyżej 10 kW) energii elektrycznej wysłanej uprzednio do sieci.

Podłączenie do sieci energetycznej wymaga także podpisania umowy z dostawcą energii elektrycznej oraz wyboru taryfy prądu. Taryfa prądu to inaczej plan cenowy sprzedaży energii elektrycznej. Jaka taryfa przy fotowoltaice będzie najkorzystniejsza?

Jaka taryfa przy fotowoltaice sprawdzi się najlepiej?

Taryfy energetyczne to plany cenowe, które określają sprzedaż energii elektrycznej. Wybór odpowiedniej taryfy jest korzystny dla odbiorców pod względem możliwości obniżenia wydatków ponoszonych na energię elektryczną, zaś dla dostawców to sposób na rozłożenie obciążenia sieci.

Dla gospodarstw domowych przeznaczona jest grupa taryfowa G, zaś właściciele fotowoltaiki dokonać mogą wyboru pomiędzy dwiema taryfami – G11 oraz G12.

Taryfa G11

Taryfa G11 znana jest również jako taryfa całodobowa i jest najbardziej popularnym planem cenowym. Charakteryzuje ją stała cena prądu przez cały dzień, cały tydzień. Tego rodzaju rozwiązanie zapewnia najwyższą elastyczność odbiorcom cenowym. Dobrze sprawdza się w przypadku gospodarstw domowych wyróżniających się zbliżonym zużyciem energii elektrycznej w ciągu całej doby.

W przypadku fotowoltaiki taryfa G11 będzie odpowiednia, jeśli instalacja fotowoltaiczna pokrywa zapotrzebowanie na energię elektryczną w całości.

Taryfa G12

Taryfa G12, zwana również taryfą dwustrefową, zakłada inną cenę prądu w zależności od pory dnia. Wieczorem i nocą cena energii elektrycznej jest niższa niż w ciągu dnia. To idealne rozwiązanie w przypadku, gdy w danym gospodarstwie domowym więcej korzysta się z prądu w godzinach nocnych, niż w porze dziennej.

W przypadku właścicieli instalacji fotowoltaicznych taryfa G12 sprawdzi się gdy:

  • Instalacja fotowoltaiczna nie wytwarza wystarczającej ilości energii do pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną – w tej sytuacji system będzie dostarczał energię elektryczną w ciągu dnia, zaś w nocy możliwe będzie pobranie z sieci tańszej energii elektrycznej,
  • Budynek jest ogrzewany za pomocą pompy ciepła – pompy ciepła zasilane prądem z instalacji fotowoltaicznych działają także w nocy. Skorzystanie z taryfy G12 pozwala na obniżenie kosztów zużycia energii potrzebnej do ich pracy.

Fotowoltaika a zmiana taryfy prądu

Sprzedawcy energii elektrycznej umożliwiają zmianę taryfy prądu raz w roku. Jeśli w Twoim domu zamontowana została instalacja fotowoltaiczna i z przeprowadzonych kalkulacji wynika, że zmiana taryfy będzie korzystna pod względem finansowym, wystarczy, że skontaktujesz się z biurem obsługi dostawcy prądu. Zmiana taryfy jest zazwyczaj możliwa w bardzo prosty sposób – wystarczy wypełnić wniosek online lub dokument w wersji papierowej i złożyć go w filii danej firmy. Może się okazać, że zmiana taryfy zapewni dodatkowe oszczędności!

Other recommended articles

Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Fotowoltaika to technologia, z której korzystanie przynosi wiele korzyści, w postaci niższych rachunków za prąd, a tym samym pojawienia się oszczędności, niezależności energetycznej, a...

Ile kosztuje fotowoltaika?

Fotowoltaika to skuteczny sposób na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną domu lub firmy, który przyczynia się jednocześnie do powstania oszczędności w wyniku niższych rachunków...

Jak działa magazyn energii do fotowoltaiki?

Odnawialne źródła energii zapewniają możliwość wytwarzania energii elektrycznej w sposób niepowodujący zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Technologie takie jak fotowoltaika pozwalają...

Co to jest kilowatopik (kWp)?

Co oznacza tajemniczo brzmiąca jednostka, którą posługują się eksperci w dziedzinie fotowoltaiki? Co powinieneś o niej wiedzieć? Czy rzeczywiście jest aż tak ważna w doborze odpowiedniej...

Czy pompa ciepła ogrzeje dom?

Technologia bazująca na odnawialnych źródłach energii, z której korzystają pompy ciepła w celu zapewniania ogrzewania budynków i podgrzewania ciepłej wody użytkowej, jest stosunkowo nowa....

Instalacja OZE – co to jest?

Technologie, które bazują na OZE, są coraz powszechniej stosowane i to nie tylko na dużą skalę, lecz również w gospodarstwach domowych. Instalacja OZE – co to jest? Jaka jest definicja...