Montaż paneli fotowoltaicznych na elewacji budynków - Hymon

Montaż paneli fotowoltaicznych na elewacji budynków

Panele fotowoltaiczne na elewacji są dość innowacyjnym rozwiązaniem. Wbrew pozorom, różnią się nie tylko sposobem montażu, ale również zastosowaną technologią i wydajnością. Kiedy warto zdecydować się na elewację fotowoltaiczną? Czym się charakteryzuje?

 

Fotowoltaika na elewacji - dla kogo?

Panele fotowoltaiczne elewacyjne występują w dwóch postaciach - jako samodzielne konstrukcje lub trwałe części konstrukcji budynku w ramach tzw. Building Integrated Photovoltaics. BiPV to idea wprowadzenia rozwiązań z zakresu fotowoltaiki w budownictwie, polegająca na zastępowaniu tradycyjnych materiałów budowlanych elementami fotowoltaicznymi. Integracja fotowoltaiki to połączenie komponentów instalacji PV z powłoką budynku, tak aby razem stanowiły spójną całość, nie tylko pod względem estetyki, ale również funkcjonalności. Fotowoltaika umieszczona na elewacji często uważana jest za atrakcyjną alternatywę dla konwencjonalnych rozwiązań architektoniczno-budowlanych. Taka elewacja świetnie się prezentuje i sprawia, że budynek wygląda niesamowicie nowocześnie. Do innych zalet elewacji fotowoltaicznej należą: odporność na zabrudzenia, podmuchy wiatru i zasypanie śniegiem.

 

Panele fotowoltaiczne elewacyjne montowane są zwykle na bardzo wysokich budynkach. Najczęściej są to nowo projektowane budowle, jednak zdarza się, że panele fotowoltaiczne montowane są również na fasadach budynków już istniejących, a nawet tych o historycznym charakterze (np. w ramach rewitalizacji). Ze względu na wysoki koszt, na montaż “pionowych” systemów fotowoltaicznych najczęściej decydują się duże korporacje. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby konstrukcje tego typu instalować również na elewacjach domów jednorodzinnych. Jakie warunki musi spełniać budynek?

 

Wymagane jest przede wszystkim, aby posiadał dużą pozbawioną okien powierzchnię, która skierowana jest na południe (orientacja w stronę równika). Ściana musi być solidna i wytrzymała, aby utrzymać mocowania konstrukcji nośnych. W przypadku niskich budynków montaż paneli elewacyjnych również jest możliwy. Należy jednak umiejscowić je w jak najwyższym punkcie. Montując panele fotowoltaiczne na elewacji, należy wziąć również pod uwagę możliwość występowania ewentualnych zaciemnień - najlepiej gdyby budynek nie był umiejscowiony w pobliżu drzew czy innych obiektów.

 

Co należy wiedzieć przed montażem elewacji fotowoltaicznej?

Warto wiedzieć, że pionowa konstrukcja fotowoltaiczna jest mniej wydajna niż ta standardowa. Suma energii wytworzonej przez panele fotowoltaiczne umiejscowione na elewacji jest znacznie mniejsza niż ilość energii, którą zdołałyby wyprodukować panele umiejscowione na dachu pod kątem 35%. Fotowoltaika na elewacji w ciągu roku jest w stanie wypracować tylko ok. 70% swoich maksymalnych osiągów. Atutem paneli umieszczonych na elewacji jest za to możliwość stosunkowo efektywnego wykorzystania promieniowania słonecznego również w okresie zimowym (wydajność wówczas jest większa niż w przypadku “poziomych” modułów pv). Warto zaznaczyć, że przy wyborze paneli fotowoltaicznych elewacyjnych (w przypadku instalacji BiPV), nie warto kierować się wyłącznie ich mocą wyjściową (Wp). W tym przypadku jej wartość ma drugorzędne znaczenie. Znacznie ważniejsze jest odpowiednie dopasowanie urządzeń elektrycznych i konstrukcji fasady. Tylko wtedy instalacja będzie maksymalnie wydajna.

 

Należy pamiętać, że panele fotowoltaiczne montowane na elewacji obostrzone są wieloma przepisami i uwarunkowaniami prawnymi. Przy tego typu instalacji konieczne jest uwzględnienie ochrony cieplnej budynku, bezpieczeństwa pożarowego oraz bezpieczeństwa użytkowania. Częstym błędem podczas montażu elewacji fotowoltaicznej jest stosowanie takich samych rozwiązań jak w przypadku instalacji na pokryciu dachowym. Tego typu konstrukcje wymagają zastosowania specjalnych modułów tworzonych pod kątem zastosowań budowlanych.

 

W celu zwiększenia mechanicznej stabilności elewacji fotowoltaicznej oraz ochrony krawędzi przed uszkodzeniami, panele powinny być obudowane aluminiową lub stalową ramą. Podstawę elewacyjnych paneli fotowoltaicznych stanowią systemy stelażowe lub kasetony (to właśnie te części podlegają największym obostrzeniom prawnym). Pomiędzy konstrukcją nośną, a panelami powinna znajdować się pustka powietrzna, która zapewni odpowiednią wentylację i uchroni instalację przed przegrzaniem. Bardzo ważne w montażu elewacji fotowoltaicznej jest również ukrycie okablowania w celu zabezpieczenia przed wilgocią i promieniami UV.

Chcesz , żebyśmy do Ciebie szybko oddzwonili ?

Infolinia czynna w godzinach 8.00 - 16.00
X

OCZEKUJ NA POŁĄCZENIE