Mycie paneli fotowoltaicznych – myć panele fotowoltaiczne?

Kurz, liście, pyły, sadza oraz innego rodzaju osady mogą odkładać się na panelach fotowoltaicznych, a tym samym utrudniać docieranie promieniowania słonecznego do ogniw. W znaczącym stopniu wpływa to na ich wydajność, zmniejszając uzyski energii elektrycznej. Aby zapewnić prawidłową i efektywną pracę instalacji fotowoltaicznej, konieczne jest zatem systematyczne mycie i konserwacja paneli fotowoltaicznych. W jaki najlepiej czyścić panele fotowoltaiczne? Czym myć panele fotowoltaiczne i z jaką częstotliwością? I czy do czyszczenia modułów zatrudnić specjalistów, czy czyścić je samodzielnie?

Mycie paneli fotowoltaicznych – dlaczego warto?

Osadzające się na panelach fotowoltaicznych zanieczyszczenia, takie jak kurz, liście, pyły, sadza oraz innego rodzaju osady, a także porosty, mogą spowodować spadek mocy fotowoltaiki o nawet 10-15%. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania instalacji, jej wysokiej wydajności oraz uzysków energii elektrycznej, konieczne jest zadbanie o systematyczne mycie paneli fotowoltaicznych oraz ich prawidłową konserwację.

Korzyścią, jaką zapewnia regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych, jest przede wszystkim minimalizowanie strat uzysku mocy wynikających z zabrudzeń znajdujących się na powierzchni modułów fotowoltaicznych. To również sposób na przedłużenie żywotności paneli, zapobieganie uszkodzeniom, a także ich wczesne wykrywanie. Czyste panele wyglądają również znaczenie bardziej estetycznie.

Sposób czyszczenia paneli fotowoltaicznych oraz ich częstotliwość nie pozostają bez znaczenia. Zbyt częste oraz nieumiejętne usuwanie zanieczyszczeń może przyczynić się do uszkodzenia ogniw fotowoltaicznych, negatywnie wpływając na ich pracę.

Częstotliwość mycia paneli słonecznych

Czyszczenie paneli słonecznych należy przeprowadzać regularnie, jednak nie częściej niż dwa razy do roku. Można je czyścić wiosną, usuwając zanieczyszczenia po okresie jesienno-zimowym, takie jak liście czy sadza z kominów oraz/lub jesienią, pozbywając się osadów (np. z kwaśnych deszczy) oraz pyłów (np. z pylenia roślin).

Panele fotowoltaiczne można również czyścić w momencie, gdy straty mocy instalacji będą odczuwalne. Tempo ich pojawienia się będzie różne, w zależności od lokalizacji – w przypadku niektórych instalacji fotowoltaicznych, położonych w terenach o dobrej jakości powietrza, bez dużej ilości pylących roślin oraz drzew liściastych, tego rodzaju czyszczenie może mieć miejsce rzadziej, niż w przypadku instalacji fotowoltaicznych położonych w obszarach, na których występuje duży smog czy zanieczyszczenia wynikające z działania przyrody.

W jaki sposób czyścić panele fotowoltaiczne?

Mycie paneli fotowoltaicznych oraz ich regularna konserwacja to sposób na zachowanie ich wysokiej wydajności oraz zapobieganie ich uszkodzeniom. W celu wykonania tego rodzaju zadania skorzystać można z usług profesjonalnej firmy, posiadającej niezbędny sprzęt, środki oraz umiejętności. Zaufanie specjalistom w kwestii czyszczenia paneli fotowoltaicznych niweluje również ryzyko uszkodzenia ogniw fotowoltaicznych. Z usług specjalizującej się w czyszczeniu paneli słonecznych firmy dobrze jest skorzystać także wtedy, gdy w wyniku zaniedbania panele nie były przez długi czas oczyszczane, a na ich powierzchni znajduje się dużo różnych osadów.

Wiele osób podejmuje się również samodzielnego czyszczenia paneli fotowoltaicznych. Nie jest to złe rozwiązanie, jednak najlepiej, aby instalacja fotowoltaiczna była w tym przypadku łatwo dostępna, a ilość zanieczyszczeń – nieduża i łatwa do usunięcia. Należy pamiętać o wyposażeniu się w odpowiednie środki czystości, a także niezbędny sprzęt.

Samodzielne mycie paneli fotowoltaicznych wymaga zachowania niezbędnych środków ostrożności. Należy zadbać o bezpieczeństwo osoby myjącej panele, jak i o umiejętne wykonanie zadania, aby ogniwa fotowoltaiczne nie zostały uszkodzone, a na powierzchni szyby stanowiącej zabezpieczenie paneli nie pojawiły się rysy.

Znaczenie ma także pora dnia – najlepiej myć panele fotowoltaiczne wieczorem, gdy zdążą ostygnąć. Nie powinno się czyścić paneli w ciągu dnia, szczególnie przy dużym nasłonecznieniu, gdy są mocno rozgrzane.

Czym myć panele fotowoltaiczne?

O regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych warto zadbać, gdyż gwarantuje to wysokie uzyski energii elektrycznej oraz wydajną pracę instalacji. Przedłuża to również jej żywotność. Ważne jest jednak, aby panele słoneczne myć w sposób umiejętny i ostrożny, za pomocą odpowiednich środków czyszczących. Dobrze jest skorzystać ze środków, które są rekomendowane przez producenta paneli bądź instalatora – to gwarancja, że będą one wystarczająco łagodne, a jednocześnie skuteczne.

Do mycia modułów fotowoltaicznych należy także użyć odpowiedniego sprzętu. Sprawdzi się szczotka z miękkim włosiem lub miękka gąbka. Delikatne narzędzia nie stwarzają ryzyka uszkodzeń czy rys na panelach, które mogłyby negatywnie wpłynąć na ich efektywność.

Czyścić panele fotowoltaiczne możemy również korzystając z narzędzi dedykowanych instalacjom fotowoltaicznym. Na rynku dostać można m.in. specjalne szczotki z kijami teleskopowymi o różnej długości, które umożliwiają skuteczne czyszczenie paneli fotowoltaicznych, nie stwarzając ryzyka upadku osoby wykonującej tą czynność.

Środki do mycia paneli słonecznych

Jednym z najczęściej wybieranych środków do mycia paneli fotowoltaicznych jest woda destylowana, która nie pozostawia na powierzchni modułu smug, a także nie przyczynia się do osadzania się kamienia. Z kolei w przypadku profesjonalnej konserwacji paneli fotowoltaicznych wykorzystywane są dwa systemy:

  • system jonowo-kationowy, który umożliwia usunięcie nawet 99,9% zanieczyszczeń – w tym przypadku woda jest filtrowana za pomocą żywicy ze złożem mieszanym,
  • system odwróconej osmozy, którego skuteczność waha się w granicach od 95 do 98% – wykorzystuje się wodę demineralizowaną filtrowaną za pomocą tzw. filtru membranowego.

Oprócz profesjonalnych środków czystości przeznaczonych do mycia modułów fotowoltaicznych, firmy wyspecjalizowane w świadczeniu tego rodzaju usług wyposażone są również w sprzęt taki jak: filtry, szczotki stałe, szczotki obrotowe, wysięgniki modułowe lub teleskopowe, a w przypadku większych powierzchni – specjalnie podnośniki samochodowe oraz roboty czyszczące. Posiadanie specjalistycznych środków, narzędzi oraz umiejętności daje profesjonalistom przewagę nad samodzielnym myciem paneli fotowoltaicznych i zmniejsza ryzyko błędów, które mogłyby niekorzystnie wpływać na działanie instalacji fotowoltaicznej.

Pozostałe, rekomendowane artykuły

Ile kosztuje montaż pompy ciepła?

Montaż pompy ciepła wiąże się z wieloma korzyściami, takimi jak: niskie koszty eksploatacji i możliwość uzyskania oszczędności, wygoda użytkowania, bezpieczeństwo, ochrona środowiska...

Czy pompę ciepła można odliczyć od podatku

Rozwiązania korzystające z odnawialnych źródeł energii są popularyzowane przez programy finansowego wsparcia, co daje możliwość obniżenia kosztów inwestycji. Właściciele budynków...

Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Fotowoltaika to technologia, z której korzystanie przynosi wiele korzyści, w postaci niższych rachunków za prąd, a tym samym pojawienia się oszczędności, niezależności energetycznej, a...

Jak założyć farmę fotowoltaiczną?

Odnawialne źródła energii są coraz powszechniej wykorzystane w różnego rodzaju technologiach. Jednym z nich jest fotowoltaika, której działanie bazuje na promieniowaniu słonecznym. Dzięki...

Ile energii produkuje panel fotowoltaiczny?

Najpopularniejszą metodą produkcji energii elektrycznej ze słońca stanowią obecnie panele fotowoltaiczne. Wartość wyprodukowanej przez nie energii jest dość trudna do oszacowania,...

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Montaż pompy ciepła to skuteczny sposób na zapewnienie komfortu cieplnego w domu przy jednoczesnych niskich kosztach eksploatacji urządzenia. Pompy ciepła są systemami grzewczymi...