Ulga termomodernizacyjna - dla kogo i kiedy?

Ulga termomodernizacyjna - dla kogo i kiedy?

Właściciele domów, w których zainstalowana została fotowoltaika, mogą odliczyć ją od podstawy opodatkowania w ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej - maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 tys zł. Co ważne, ulga przyznawana jest bez względu na pozyskane dotacje. Jakie warunki należy spełnić, aby odliczyć fotowoltaikę od podatku?

 

Ulga termomodernizacyjna – podstawowe informacje

Ulga termomodernizacyjna jest rozwiązaniem stosunkowo nowym, ponieważ zaczęła obowiązywać od stycznia 2019 r. Celem jej powstania jest zachęcenie społeczeństwa do realizacji ekologicznych przedsięwzięć. Ulga termomodernizacyjna pozwala odliczyć od podatku nie tylko panele fotowoltaiczne, ale również wiele innych rozwiązań dotyczących termomodernizacji nieruchomości m.in. wymianę pieca, okien, drzwi, ocieplenia ścian czy instalację pompy ciepła.

 

Pod pojęciem termomodernizacji kryje się ogół przedsięwzięć, które pozwalają zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię (wykorzystywaną do ogrzewania czy podgrzewania wody). Ulga dotyczy zarówno całkowitej, jak i częściowej zmiany wykorzystywanych dotąd źródeł energii na źródła energii odnawialnej. Warto podkreślić, że w ramach ulgi można odliczyć zarówno zakup nowych urządzeń, jak również ich montaż oraz wszelkie związane z tym prace, m.in. sporządzenie dokumentacji projektowej czy przeprowadzenie audytu energetycznego.

 

Ulga na termomodernizację obejmuje wyłącznie koszty poniesione w danym roku kalendarzowym. Według zastrzeżeń, należy je zakończyć w przeciągu 3 lat od terminu, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Jak wspomnieliśmy na początku tekstu, ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie od dochodu 23% poniesionych wydatków, ale maksymalna kwota odliczeń nie może przekraczać sumy 53 tys. zł. Co istotne, limit ten nie dotyczy jednego przedsięwzięcia, ale osoby podatnika. Oznacza to, że maksymalna kwota odliczenia podatku dotyczy wszystkich przedsięwzięć wykonywanych na budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Jeśli więc budynek ma dwóch lub więcej właścicieli, odliczenie fotowoltaiki od podatku możliwe jest dla każdego z nich osobno. W przypadku małżeństwa oznacza to, że maksymalna kwota, jaką można odliczyć w przypadku jednego przedsięwzięcia, wynosi ponad 100 tys. zł.

 

Odliczenie fotowoltaiki od podatku – dla kogo i na jakich warunkach?

Ulga termomodernizacyjna przysługuje wyłącznie osobom, które są właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego (właściciel nieposiadający prawnego tytułu do nieruchomości nie może skorzystać z ulgi na termomodernizację). Nie ma znaczenia, czy jest to budynek wolnostojący, czy w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej - według przepisów ma on przede wszystkim służyć celom mieszkaniowym. Dozwolone jest jednak wydzielenie w budynku lokalu użytkowego, lecz nie większego niż 30% całkowitego metrażu. Co ważne, ulga obejmuje tylko w pełni wybudowane budynki, nie przysługuje właścicielom domów w budowie.

 

Z ulgi mogą skorzystać osoby rozliczające się według skali podatkowej 18%, 19%, 32%, a także te, które opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Odliczenie fotowoltaiki od podatku jest możliwe również dla beneficjentów rządowej dotacji “Mój Prąd”, jednak kwotę odliczenia należy wówczas pomniejszyć o wysokość uzyskanej dotacji. Sytuacja wygląda podobnie również w przypadku innego typu dofinansowań. Według zasad ulgi termomodernizacyjnej, odliczeniu podlegają wyłącznie rzeczywiste wydatki, które poniósł podatnik.

 

Aby móc otrzymać ulgę, należy udokumentować wszystkie wydatki poniesione na rzecz termomodernizacji. Oprócz faktur VAT (kwota ulgi uwzględnia podatek VAT), trzeba wykazać również dokumentację projektową. W przypadku odliczenia od podatku fotowoltaiki konieczne jest posiadanie zaświadczenia potwierdzającego przeprowadzenie audytu energetycznego. Koszty poniesione na termomodernizację należy wykazać w dokumencie PIT-0 oraz w deklaracji podatkowej. Kiedy ta kwota jest wyższa od rocznego dochodu, istnieje możliwość odliczenia powstałej nadwyżki w kolejnych latach, jednak nie dłużej niż 6 lat od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Chcesz , żebyśmy do Ciebie szybko oddzwonili ?

Infolinia czynna w godzinach 8.00 - 16.00
X

OCZEKUJ NA POŁĄCZENIE