Ogrzewanie pompą ciepła – czy się opłaca? - Hymon

Ogrzewanie pompą ciepła – czy się opłaca?

Ogrzewanie pompą ciepła domu to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań. Choć nie jest ono najtańsze, to jednak koszty zakupu i montażu tego względnie nowego sposobu ogrzewania są znacznie niższe niż jeszcze kilka lat temu. W dodatku możliwość pozyskania dofinansowania na zakup pompy ciepła sprawia, że inwestycja zwraca się już po kilku latach. Najważniejszym argumentem przemawiającym za zakupem pompy ciepła jest możliwość znacznego obniżenia kosztów eksploatacji. Czy zastosowanie pompy ciepła do ogrzewania się opłaca? A jeśli tak, to kiedy?

 

Ogrzewanie pompą ciepła a ogrzewanie gazem

Mnogość dostępnych rozwiązań oraz czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru ogrzewania sprawiają, że można czuć się zagubionym. Jednak aktualnie dostępne dofinansowania i problem globalnego ocieplenia skłaniają do wyboru przede wszystkim dwóch rozwiązań – ogrzewania gazowego i ogrzewania pompą ciepła. Pod względem ekologii bezkonkurencyjna jest pompa ciepła – emituje o ok. 30% mniej dwutlenku węgla niż kocioł gazowy. Biorąc pod uwagę koszty inwestycji, zdecydowanie wygrywa ogrzewanie gazowe. Patrząc jednak na koszty eksploatacji, w dłuższej perspektywie lepszym rozwiązaniem okazuje się pompa ciepła. Koszt jej montażu, w zależności od specyfikacji, wynosi zwykle od 28 000 do 40 000 zł, a więc o ok. 10 000 zł więcej niż ogrzewanie gazowe, ale inwestycja zwraca się już po 6-10 latach. Warunkiem jest wybór właściwej pompy oraz odpowiednia termoizolacja budynku (nieprawidłowy dobór urządzenia może skutkować niedogrzaniem budynku oraz większymi kosztami eksploatacyjnymi).

 

Warto porównać koszty ogrzewania budynku pompą ciepła oraz gazem na konkretnym przykładzie. Ogrzewanie i C.W.U. budynku o metrażu 200 m² w przypadku gazu wynosi ok. 4000 zł rocznie, natomiast w przypadku pompy ciepła aż o połowę mniej – 2000 zł. Koszty można zmniejszyć, wykorzystując pompę ciepła również do ogrzewania podłogowego lub podłączając ją do paneli fotowoltaicznych. To drugie rozwiązanie skutecznie podnosi efektywność energetyczną gospodarstwa, realizując tym samym koncepcję plus- lub zeroenergetycznych domów. Co z osobami, które nie planują gruntownej przebudowy źródła ciepła? Mogą one zakupić powietrzną pompę ciepła i połączyć ją z zastanym urządzeniem grzewczym. Takie rozwiązanie pozwala na redukcję kosztów ogrzewania nawet o około 60%.

 

Pompa ciepła do ogrzewania domu i koszty jej eksploatacji

Pompa ciepła napędzana jest energią elektryczną, która zamienia się w ciepło za pomocą sprężarki. Większa część energii pochodzi jednak ze środowiska naturalnego – ciepło pobierane jest, w zależności od rodzaju pompy, z gruntu (pompa gruntowa), wody (pompa typu woda/woda lub woda/powietrze) lub powietrza (pompa powietrzna). Udział energii elektrycznej produkowanej z węgla w pracy pompy ciepła wynosi zaledwie 17%. Właśnie stąd wynika opłacalność ogrzewania pompą ciepła. Można powiedzieć, że w zamian za dostarczenie jednej jednostki energii elektrycznej, otrzymujemy 3-4 razy więcej energii w postaci ciepła, które możemy wykorzystać do ogrzewania domu i wody użytkowej. Przykładowo, do wytworzenia 3-5 kW energii grzewczej pompa ciepła wymaga dostarczenia zaledwie 1 kW energii elektrycznej. Co ciekawe, niektóre rodzaje pomp mogą służyć latem również jako urządzenia chłodzące, co pozwala uniknąć dodatkowych kosztów związanych z montażem klimatyzacji.

 

Warto nadmienić, że jeśli ogrzewamy dom pompą ciepła, nie musimy martwić się podwyżkami cen energii, gdyż właściwie skraca to czas zwrotu całej inwestycji. Dlaczego? Ponieważ płacimy zaledwie za 20-50% energii, którą dostarcza nam pompa ciepła, resztę otrzymujemy darmowo z otoczenia. Opłacalność zakupu pompy wynika również z oszczędności czasu. Pompa należy bowiem do urządzeń bezobsługowych. Dla porównania, tradycyjny kocioł węglowy wymaga dziennie ok. 1h obsługi, a kotły na pellet i ekogroszek ok. 1,5 godziny tygodniowo. Mówiąc o opłacalności zakupu pompy ciepła do ogrzewania domu, należy wspomnieć również o możliwości odliczenia wydatków od podatku w ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej oraz ubiegania się różnego rodzaju dofinansowania, takie jak premia termomodernizacyjna czy dotacja w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”.

Chcesz , żebyśmy do Ciebie szybko oddzwonili ?

Infolinia czynna w godzinach 8.00 - 16.00
X

OCZEKUJ NA POŁĄCZENIE