Opłacalność instalacji fotowoltaicznej - Hymon

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej

Najczęściej zadawanym pytaniem przed zakupem paneli fotowoltaicznych jest kwestia ich opłacalności. Czy warto decydować się na montaż ogniw fotowoltaicznych? Jak długo trwa zwrot inwestycji? Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na te pytania. Rozważając opłacalność fotowoltaiki, należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników.

 

Panele fotowoltaiczne a zwrot inwestycji

Przede wszystkim, to czy ogniwa fotowoltaiczne będą opłacalne, zależy od naszego zapotrzebowania na prąd, a co za tym idzie wielkości instalacji. Jej dobór jest jedną z kluczowych kwestii, które dotyczą ewentualnych zwrotów energii. Eksperci przestrzegają, że źle dobrane instalacje fotowoltaiczna nie jest w stanie zwrócić się nawet w okresie całego życia instalacji. Tak jak już pisaliśmy w naszym poprzednim wpisie, nie warto tworzyć instalacji o mocy większej, niż wynosi nasze roczne zapotrzebowanie na energię. Będzie to po prostu nieopłacalne, gdyż niewykorzystana nadwyżka zostanie utracona na rzecz zakładu energetycznego. Z kolei zbyt duża moc instalacji będzie generować wyższe nakłady finansowe i dłuższy okres zwrotu z inwestycji. Aby odpowiedzieć na pytanie, czy fotowoltaika się opłaca, podamy szacunkowy zwrot kosztów na przykładzie instalacji o mocy 4-5 kW, która najczęściej w zupełności wystarcza na zaspokojenie potrzeb jednorodzinnego gospodarstwa. Według ekspertów, biorąc pod uwagę panujące w naszej szerokości geograficznej warunki atmosferyczne, instalacja tej wielkości powinna zwrócić się w okresie od 6 do 22 lat.

 

Duża rozbieżność tych szacunków wynika m.in. z położenia modułu dachu względem słońca i udział energii, którą zużyjemy na własne potrzeby względem tej wytworzonej. Niedostateczne nasłonecznienie dachu może zmniejszyć produktywność paneli nawet o 30%. Największą produktywność mają panele umieszczone na południowej połaci dachu. W ich wypadku zwrot inwestycji wynosi zwykle 6-9 lat. Podobny czas uzyskamy w przypadku paneli położonych płasko lub na wschodnio-zachodnich połaciach dachów. Maksymalny czas zwrotu inwestycji, a co za tym idzie niska opłacalność fotowoltaiki, dotyczy głównej mierze paneli umieszczonych na ścianie oraz wyjątkowo niskiego zużycie energii (ok.10%) na rzecz własnych potrzeb. Warto podkreślić, że zwrot inwestycji w panele fotowoltaiczne będzie znacznie krótszy w przypadku firm, które niewykorzystaną energię mogą sprzedawać na giełdzie.

 

Opłacalność ogniw fotowoltaicznych a wysokość rachunków

Opłacalność wynikająca z fotowoltaiki przejawia się przede wszystkim w niższych rachunkach za prąd. Obliczając opłacalność ogniw fotowoltaicznych, należy wziąć pod uwagę stały wzrost cen energii elektrycznej. Uniezależniając się od dostawcy energii, mamy pewność stałych kosztów. Oszczędność prosumentów wynika również z kosztów uniknionych, które dotyczą niepobrania energii z sieci. Jeśli prosument płacił rocznie rachunki w kosztach zmiennych wynoszące ok. 2,5 tys.zł, to po instalacji fotowoltaiki jego rachunki zmaleją do ok.150 zł! (Oczywiście przy założeniu, że 50 % tej energii wykorzysta na potrzeby własne). Rachunków nie da się jednak zmniejszyć do zera. Właściciele instalacji fotowoltaicznej muszą opłacać opłaty związane z przyłączeniem do sieci (koszt mocy zamówionej, dzięki której mogą odebrać energię oraz opłatę abonamentową).

Na wysokość rachunków ma wpływ również długość okresów rozliczeniowych za prąd. Najlepiej zdecydować się na rozliczanie roczne. Jeżeli opłacamy rachunki w krótszych okresach, zastrzeżmy sobie prawo do tego, aby nadwyżka z jednego okresu przechodziła na kolejny. Jeśli tego nie zrobimy, fotowoltaika straci swą opłacalność - nadmiar wyprodukowanej latem energii przepadnie, co znaczy, że zimą i tak będziemy musieli płacić za zużywany prąd.

 

Opłacalność fotowoltaiki a wysokość dotacji

To, czy fotowoltaika się opłaca, zależy również od formy i wysokości wybranego finansowania. Obecnie w Polsce dostępnych jest kilka programów i rozwiązań mających zachęcić osoby prywatne, rolników, jak i przedsiębiorców do inwestycji w OZE, m.in.:

  • Program Mój Prąd – skierowany do gospodarstw domowych; dofinansowuje nowe instalacje fotowoltaiczne o mocy 2 -10 kW, kwotą 5 000 zł.
  • Program Agroenergia – dedykowany rolnikom indywidualnym, pomaga w uzyskaniu niezależności energetycznej oraz ustabilizowaniu prądu w sieciach energetycznych na terenach wiejskich.
  • Ulga termoizolacyjna - skierowana do właścicieli oraz współwłaścicieli domów jednorodzinnych będących podatnikami PIT.

Jeśli nadal masz dylemat dotyczący tego, czy warto inwestować w ogniwa fotowoltaiczne, być może przekonają cię statystyki. Według danych czterech największych Operatorów Systemów Dystrybucyjnych (OSD) w pierwszym kwartale tego roku w Polsce przyłączonych do sieci zostało ponad 42 000 mikroinstalacji!

Poszukujesz wsparcia, aby poprawnie dobrać wielkość instalacji fotowoltaicznej? Skontaktuj się z nami - w Hymon zajmujemy się projektowaniem instalacji i ich montażem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Chcesz , żebyśmy do Ciebie szybko oddzwonili ?

Infolinia czynna w godzinach 8.00 - 16.00
X

OCZEKUJ NA POŁĄCZENIE