Opłata mocowa – co to jest i jak uniknąć wzrostów cen za prąd? - Hymon

Opłata mocowa – co to jest i jak uniknąć wzrostów cen za prąd?

Rachunki za energię elektryczną stale rosną. Podwyżki cen prądu są wynikiem ustanowienia nowych taryf oraz wprowadzania dodatkowych opłat. W tym roku dystrybutorzy energii powiększyli rachunek o tzw. opłatę mocową, która ma przyczynić się do podniesienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Ile wynosi opłata mocowa za prąd, czy można jej uniknąć?

 

Opłata mocowa – założenia i stawki

Choć nowa pozycja na rachunku obowiązuje od stycznia bieżącego roku, tak naprawdę została przyjęta przez sejm już w 2017 r. Celem wprowadzenia opłaty mocowej jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Środki pozyskane w ramach nowej dopłaty do prądu mają zapewnić utrzymanie „gotowości do zabezpieczania prądu w sieci”. Opłata mocowa ma więc pokrywać koszty dostarczania mocy do systemu elektroenergetycznego, zwłaszcza w sytuacjach zagrożenia energetycznego. Pieniądze z nowej dopłaty mają zasilić inwestycje w rozwój polskiej infrastruktury energetycznej – zarówno budowę nowych, jak i modernizację starych elektrowni. Środki pozyskane z opłaty mocowej wykorzystywane będą m.in. do pokrywania stałych kosztów utrzymania sterowalnych elektrowni, które nie są w stanie utrzymać się wyłącznie ze sprzedaży wyprodukowanej energii.

 

Sterowalne elektrownie są gotowe dostarczać energię w chwili największego zapotrzebowania - czyli w sytuacjach, gdy zapotrzebowanie na energię przewyższa możliwości produkcyjne głównych elektrowni. Wprowadzona w tym roku opłata mocowa za prąd ma na celu pokrycie kosztów działalności tychże elektrowni. Od tego roku, gwarancję bezpieczeństwa energetycznego opłacają wszyscy odbiorcy energii – zarówno właściciele gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorcy. W przypadku indywidualnych odbiorców energii, koszt opłaty mocowej waha się od 2,30 do 12,87 zł brutto miesięcznie. Wysokość stawki uzależniona jest od poziomu rocznego zużycia prądu, determinują ją wyznaczone progi. Najmniejsza kwota dotyczy zużycia mniejszego niż 500 kWh, stawka 5,91 zł – zużycia od 500 kWh do 1200 kWh, 9,19 zł brutto – zużycia powyżej 1200 kWh do 2800 kWh, a najwyższa stawka (12,87 zł) – zużycia powyżej 2800 kW. Według szacunków przeciętna rodzina zużywa rocznie ok. 2400 kWh, co oznacza, że wysokość miesięcznej dopłaty w ich przypadku wyniesie ok. 9,19 zł. W skali roku będzie to jednak już 110,28 zł.

 

Jak uniknąć dopłaty do prądu?

W przypadku firm, opłata mocowa nie jest opłacana w formie miesięcznego ryczałtu. Koszty przedsiębiorstw naliczane są na podstawie zużycia energii w tzw. godzinach szczytu – w dni robocze, w godzinach od 7:00 do 21:59. Za każdą pobraną w tym czasie kWh przedsiębiorcy zapłacą dodatkowe 0,0762 zł/kWh. Choć kwota ta może wydawać się niewielka, przy dużym zużyciu jest w stanie zwiększyć wydatki firmy za prąd nawet o połowę. Oczywiście, wszystko zależy od charakteru i formy przedsiębiorstwa. Jednak warto zwrócić uwagę, że wyznaczone godziny szczytowe stanowią ok. 45% czasu w tygodniu. Większość firm pracuje w tychże godzinach, a niewiele z nich jest w stanie to zmienić.

 

Opłata mocowa - przykład. Ile firma zapłaci za prąd?

Aby zobrazować wysokość wynikającej z opłaty mocowej podwyżki za prąd, warto posłużyć się przykładami. Firma, która dotychczas pobierała ok. 632 208,32 kWh energii rocznie i pracuje w godzinach 7:00-21:59, z tytułu opłaty mocowej będzie musiała zapłacić dodatkowo ok. 48 174,28 zł. W przypadku przedsiębiorstwa prosperującego w systemie 3-zmianowym, którego miesięczne zużycie prądu wynosiło dotychczas ok. 583,743 MWh miesięcznie, co daje ok. 58 857,80 zł – wartość opłaty mocowej wyniesie ok. 28 tys. zł więcej miesięcznie, czyli ponad 344 tys. zł rocznie.

 

Fotowoltaika - sposób na uniknięcie podwyżek opłat za prąd!

Jak widać, opłata mocowa za prąd może być bardzo kosztowna. Optymizmem nie napawa też fakt, że jej funkcjonowanie zaplanowano do 2047 r. Rozwiązaniem ratującym przed wyższymi rachunkami za prąd, może być przeniesienie części działań poza wspomniane godziny szczytu, jednak w wielu przypadkach nie jest to wykonalne. Dlatego najlepszym z możliwych sposobów na uniknięcie dopłat do prądu jest instalacja fotowoltaiki. Energia produkowana przez panele fotowoltaiczne powstaje w dzień, a więc w godzinach szczytu - natomiast za wykorzystanie fotowoltaiki nie jest pobierana jest opłata mocowa.

 

Warto przypomnieć, że w przypadku osób fizycznych opłata mocowa za prąd zależna jest od ilości energii, jaka pobierana jest z sieci energetycznej. Fotowoltaika pozwala na uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców prądu, a więc również uniknięcie dodatkowej opłaty.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Chcesz , żebyśmy do Ciebie szybko oddzwonili ?

Infolinia czynna w godzinach 8.00 - 16.00
X

OCZEKUJ NA POŁĄCZENIE