Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna – którą pompę ciepła wybrać?

Pompy ciepła są systemami grzewczymi docenianymi ze względu na niskie koszty eksploatacji, wygodę użytkowania, brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne. To najbardziej efektywny, energooszczędny, ekologiczny i najtańszy sposób ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Właśnie dlatego wiele osób budując lub modernizując dom decyduje się na pompę ciepła, stając jednocześnie przed dylematem – pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?

Powietrzna pompa ciepła – co ją wyróżnia?

Dolnym źródłem energii w powietrznych pompach ciepła jest powietrze atmosferyczne, które pobierane jest z otoczenia budynku. Energia cieplna z powietrza jest następnie poprzez czynnik chłodniczy kierowana do instalacji grzewczej wewnątrz domu. Pompa ciepła może nie tylko zapewniać ogrzewanie, lecz również chłodzenie (usuwa wtedy ciepłe powietrze z wnętrza pomieszczeń) oraz do przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Istnieją dwa rodzaje powietrznych pomp ciepła. Są to:

  • Powietrzna pompa ciepła powietrze-powietrze, której działanie polega na pobieraniu powietrza z zewnątrz i w ogrzanej postaci kierowanie bezpośrednio do powietrza wewnątrz pomieszczeń. Tego rodzaju pompa ciepła może także służyć do chłodzenia powietrza.
  • Powietrzna pompa ciepła powietrze-woda, która również bazuje na powietrzu atmosferycznym, lecz energię cieplną kieruje do instalacji grzewczej w budynku (może to być ogrzewanie płaszczyznowe: ogrzewanie podłogowe, ścienne, sufitowe, a także grzejniki) oraz instalacji zapewniającą ciepłą wodę użytkową. Pompa ciepła powietrze-woda może także posiadać funkcję chłodzenia.

Powietrzne pompy ciepła cieszą się obecnie największą popularnością. Ich zakup i montaż wiąże się ze znacznie niższymi kosztami niż w przypadku gruntowych pomp ciepła. W celu zamontowania powietrznej pompy ciepła nie jest koniecznie posiada specjalnych pozwoleń, a sam montaż przebiega niemal bezinwazyjnie. Pompa ciepła powietrzna to również urządzenie o niewielkich rozmiarach, które można zainstalować bez wyznaczania do tego celu specjalnych pomieszczeń.

Gruntowa pompa ciepła – czy warto?

Gruntowe pompy ciepła wykorzystują energię cieplną skumulowaną w gruncie. Pobierają ją za pomocą tzw. wymienników ciepła, które mogą być montowane w głąb ziemi (kolektory pionowe) lub w pod powierzchnią zamarzania, tworząc sieć rurek pod ziemią (kolektory poziome). Pobrana energia jest kierowana przez pompę ciepła do instalacji grzewczej wewnątrz budynku.

Zaletą gruntowych pomp ciepła jest ich wysoka wydajność. Opierają one bowiem swoje działania na bardzo stabilnym źródle ciepła, przez co mogą pracować wydajnie nawet w bardzo niskich temperaturach zewnętrznych.

Montaż gruntowych pomp ciepła wiąże się z konicznością realizacji prac ziemnych lub odwiertów, dlatego najczęściej rekomendowana jest do nowych budynków. W innym przypadku będzie się wiązała z rozkopywaniem ogródka, co nie zawsze wchodzi w grę.

Cena zakupu gruntowej pompy ciepła nie różni się zbyt wiele od ceny urządzenia, jakim jest pompa ciepła powietrzna. Jednak ze względu na konieczność odwiertów do zainstalowania gruntowej pompy znacząco podnoszą się koszty inwestycji – nawet dwukrotnie w stosunku do pompy powietrznej. Dodatkowo, należy posiadać odpowiedniej wielkości działkę, zaś sama realizacja zadania wymaga specjalnych uprawnień.

Jakie są zalety powietrznych i gruntowych pomp ciepła?

Decyzja o montażu pompy ciepła, niezależnie od tego, czy jest to gruntowa pompa ciepła czy powietrzna pompa ciepła, wiąże się z określonymi korzyściami dla inwestorów. Przede wszystkim są to urządzenia wielofunkcyjne, które mogą służyć zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia, a także w celu podgrzewania wody użytkowej.

Decydują się na gruntową lub powietrzną pompę ciepła działa się również na rzecz ochrony środowiska naturalnego, gdyż wszystkie rodzaje pomp ciepła bazują na odnawialnych źródłach energii. Ich praca nie powoduje zanieczyszczenia powietrza, gdyż nie następuje emisja szkodliwych substancji, w tym dwutlenku węgla.

Gruntowe pompy ciepła, tak samo jak powietrzne pompy ciepła, są opłacalne dla inwestorów, ponieważ realnie obniżają koszty ogrzewania. Można je także połączyć z instalacją fotowoltaiczną dostarczającą bezpłatną energię elektryczną niezbędną do pracy pompy ciepła, co uczyni działanie pompy ciepła zupełnie bezkosztowym.

Pompy ciepła są urządzeniami bezpiecznymi, bezobsługowymi, wygodnymi w użytkowaniu i niezawodnymi. Wysoki komfort cieplny mogą zapewniać przez długie lata – szacuje się, że nawet przez 50 lat.

Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna – podsumowanie

Stając przed decydują pompa gruntowa czy pompa powietrzna należy wziąć pod uwagę wiele ważnych czynników. Przede wszystkim zasadniczą różnicę będzie widać w kosztach – inwestycja w gruntowe pompy ciepła wiąże się z koniecznością poniesienia znacznie wyższych wydatków początkowych, co wynika z konieczności instalacji kolektorów poziomych lub kolektorów pionowych. Pompy powietrzne są również prostsze w montażu niż pompy gruntowe, a ich niewielkie rozmiary sprawiają, że można je zamontować praktycznie wszędzie.

Działanie powietrznych i gruntowych pomp ciepła opiera się również o inne źródło ciepła. Pompy powietrzne pracują w zmieniających się warunkach – zimą temperatury spadają do nawet -20 stopni Celsjusza, podczas gdy wiosną i latem pompa pracuje przy około +10-15 stopniach. Grunt jest dużo stabilniejszym źródłem ciepła – temperatura pod ziemią nie waha się tam mocno – różnica wynosi od kilku do kilkunastu stopni, nawet w przypadku dużych mrozów. Właśnie dlatego gruntowe pompy ciepła mogą są urządzeniami o dużej wydajności.

W przypadku powietrznych pomp ciepła w ciągu ostatnich kilku lat nastąpiła zmiana pod względem wydajności. Postęp technologiczny sprawił, że mogą one efektywnie pracować nawet w temperaturze -25 stopni Celsjusza.

Jeśli nie wiesz, czy zdecydować się na gruntową czy na powietrzną pompę ciepła, poradź się ekspertów – specjaliści z Hymon pomogą dobrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu!

Pozostałe, rekomendowane artykuły

Ile kosztuje założenie fotowoltaiki?

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w technologiach takich jak fotowoltaika pozwala na uzyskanie oszczędności na rachunkach za prąd oraz niezależności energetycznej, a także na...

Jak działa pompa ciepła gruntowa?

Ostatnie lata to zdecydowany wzrost popularności technologii bazujących na odnawialnych źródłach energii. Jednym z rozwiązań, które korzysta z naturalnych zasobów, są pompy ciepła. Są to...

Panele fotowoltaiczne – wymiary i waga

Podejmując decyzję o zakupie paneli fotowoltaicznych, oprócz ich mocy, należy wziąć pod uwagę również ciężar i wymiary. Każdy dach ma inną konstrukcję, a co za tym idzie również inne...