Pompa ciepła – wady i zalety

W ciągu ostatnich lat pompy ciepła, czyli innowacyjne i ekologiczne urządzenia służące do zapewniania ogrzewania budynku oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej zyskały ogromną popularność. Stosowanie pomp ciepła wiąże się z brakiem emisji szkodliwych spalin, a tym samym ochroną środowiska naturalnego, a także z oszczędnościami, bowiem pompy ciepła są obecnie niezwykle tanie w użytkowaniu. Jakie są jeszcze zalety pomp ciepła? I czy rozwiązanie to ma jakieś wady?

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym korzystającym z odnawialnych źródeł energii. Pobiera ona energię cieplną z tzw. dolnego źródła, czyli z gruntu, z powietrza lub z wody, a następnie kieruje do instalacji grzewczej znajdującej się wewnątrz budynku. Pompa ciepła samodzielnie nie wytwarza ciepła, a jedynie je transportuje. W głównej mierze jest ona zasilana energią pochodzącą z naturalnych źródeł, a jedynie w niewielkim stopniu energią elektryczną.

Ze względu na dolne źródło ciepła wyróżnia się 3 rodzaje pomp ciepła:

 • pompy ciepła gruntowe,
 • pompy ciepła powietrzne, w tym pompy ciepła powietrze woda oraz pompy ciepła powietrze powietrze,
 • pompy ciepła wodne.

Najczęściej wybierane rodzaje pomp ciepła to pompy ciepła powietrzne oraz pompy ciepła gruntowe. Najrzadziej instalowane są pompy ciepła wodne, co wynika z niskiej dostępności odpowiedniej jakości wód gruntowych.

Pompa ciepła – zalety

Decyzję o montażu systemu grzewczego opartego na pompie ciepła podejmuje coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych oraz innych budynków. Ma ona bowiem wiele zalet, do których zaliczają się:

 • Ekologiczność – pompa ciepła podczas pracy nie emituje szkodliwych spalin, a do swojego działania wykorzystuje głównie odnawialne źródła energii.
 • Oszczędność – pompa ciepła jest obecnie najbardziej opłacalnym urządzeniem grzewczym. Niski pobór energii elektrycznej sprawia, że koszty eksploatacji są naprawdę niewielkie w porównaniu do innych systemów ogrzewania.
 • Energooszczędność – pompa ciepła jest również aktualnie najbardziej energooszczędnym urządzeniem grzewczym dostępnym na rynku.
 • Wygoda użytkowania – pompa ciepła jest urządzeniem bezobsługowym, które nie wymaga uzupełniania opału, czyszczenia urządzenia czy składowania paliwa.
 • Bezpieczeństwo – w odróżnieniu od innych wielu innych systemów grzewczych, pompa ciepła nie stwarza zagrożenia pożarowego, wybuchu gazu czy zaczadzenia.
 • Wielofunkcyjność – pompa ciepła może służyć zarówno do ogrzewania budynku i przygotowania ciepłej wody użytkowej, jak i do chłodzenia pomieszczeń w upalne lato, działając w zastępstwie klimatyzacji.
 • Żywotność – wybierając pompę ciepła zyskuje się urządzenie, które z powodzeniem może działać nawet przez 30 lat.
 • Łatwość montażu – w przypadku pompy ciepła (w tym w szczególności pompy ciepła powietrznej, w której nie ma konieczności instalowania kolektorów w gruncie) montaż jest stosunkowo prosty, zaś samo urządzenie zajmuje niewiele miejsca. Można je zamontować niemal wszędzie – nie jest potrzebne do tego celu specjalne pomieszczenie w rodzaju kotłowni.

Pompa ciepła – wady

Jak każde rozwiązanie, tak i pompy ciepła posiadają swoje wady. Do minusów tego rodzaju systemu grzewczego zalicza się:

 • Wysokie koszty inwestycji (w szczególności w przypadku pomp gruntowych).
 • Najlepsze działanie z ogrzewaniem niskotemperaturowym – ogrzewaniem płaszczyznowym, w tym ogrzewaniem podłogowym. Pompy ciepła wykazują niską sprawność w połączeniu z tradycyjnymi grzejnikami, co w wielu sytuacjach stanowić może przeszkodę do ich montażu. Na szczęście istnieją również pompy ciepła wysokotemperaturowe, które można podłączyć również do klasycznych grzejników.
 • Hałas – poziom hałasu emitowanego przez powietrzne pompy ciepła może być dla niektórych uciążliwy.
 • Obniżona sprawność powietrznych pomp ciepła przy niskich temperaturach zewnętrznych – postęp technologii sprawił, że są pompy ciepła coraz bardziej wydajne, gdy temperatury spadają znacząco poniżej zera. Nie da się jednak zaprzeczyć, że w przypadku dużych mrozów (które w naszej strefie klimatycznej pojawiają się coraz rzadziej) pompa ciepła pracuje mniej wydajnie.

Pozostałe, rekomendowane artykuły

Jaki inwerter do fotowoltaiki będzie najlepszy?

Na instalację fotowoltaiczną składa się wiele elementów – są to nie tylko panele fotowoltaiczne odpowiedzialne za wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej. Do wydajnej pracy...

Ile kosztuje magazyn energii?

Ceny instalacji fotowoltaicznych w ostatnich latach znacznie spadły, co ułatwiło dostęp do nich wielu inwestorom. Dużym problemem, jaki pojawił się wraz z rozwojem fotowoltaiki, stało się...

Jakie grzejniki do powietrznej pompy ciepła?

Powietrzne pompy ciepła to innowacyjne, energooszczędne i ekologiczne systemy grzewcze, na których montaż decyduje się coraz więcej osób. Zapewniają one ogrzewanie w budynkach, chłodzenie...

Czy pompę ciepła można odliczyć od podatku

Rozwiązania korzystające z odnawialnych źródeł energii są popularyzowane przez programy finansowego wsparcia, co daje możliwość obniżenia kosztów inwestycji. Właściciele budynków...

Ile kosztuje montaż pompy ciepła?

Montaż pompy ciepła wiąże się z wieloma korzyściami, takimi jak: niskie koszty eksploatacji i możliwość uzyskania oszczędności, wygoda użytkowania, bezpieczeństwo, ochrona środowiska...

Ile kosztuje pompa ciepła?

Nowoczesne i energooszczędne pompy ciepła są obecnie coraz częściej wybieranym sposobem ogrzewania domu. Zapewniają one ciepło w domu, lecz również mogą służyć do podgrzewania ciepłej...