Pompa ciepła – wady i zalety

W ciągu ostatnich lat pompy ciepła, czyli innowacyjne i ekologiczne urządzenia służące do zapewniania ogrzewania budynku oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej zyskały ogromną popularność. Stosowanie pomp ciepła wiąże się z brakiem emisji szkodliwych spalin, a tym samym ochroną środowiska naturalnego, a także z oszczędnościami, bowiem pompy ciepła są obecnie niezwykle tanie w użytkowaniu. Jakie są jeszcze zalety pomp ciepła? I czy rozwiązanie to ma jakieś wady?

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym korzystającym z odnawialnych źródeł energii. Pobiera ona energię cieplną z tzw. dolnego źródła, czyli z gruntu, z powietrza lub z wody, a następnie kieruje do instalacji grzewczej znajdującej się wewnątrz budynku. Pompa ciepła samodzielnie nie wytwarza ciepła, a jedynie je transportuje. W głównej mierze jest ona zasilana energią pochodzącą z naturalnych źródeł, a jedynie w niewielkim stopniu energią elektryczną.

Ze względu na dolne źródło ciepła wyróżnia się 3 rodzaje pomp ciepła:

 • pompy ciepła gruntowe,
 • pompy ciepła powietrzne, w tym pompy ciepła powietrze woda oraz pompy ciepła powietrze powietrze,
 • pompy ciepła wodne.

Najczęściej wybierane rodzaje pomp ciepła to pompy ciepła powietrzne oraz pompy ciepła gruntowe. Najrzadziej instalowane są pompy ciepła wodne, co wynika z niskiej dostępności odpowiedniej jakości wód gruntowych.

Pompa ciepła – zalety

Decyzję o montażu systemu grzewczego opartego na pompie ciepła podejmuje coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych oraz innych budynków. Ma ona bowiem wiele zalet, do których zaliczają się:

 • Ekologiczność – pompa ciepła podczas pracy nie emituje szkodliwych spalin, a do swojego działania wykorzystuje głównie odnawialne źródła energii.
 • Oszczędność – pompa ciepła jest obecnie najbardziej opłacalnym urządzeniem grzewczym. Niski pobór energii elektrycznej sprawia, że koszty eksploatacji są naprawdę niewielkie w porównaniu do innych systemów ogrzewania.
 • Energooszczędność – pompa ciepła jest również aktualnie najbardziej energooszczędnym urządzeniem grzewczym dostępnym na rynku.
 • Wygoda użytkowania – pompa ciepła jest urządzeniem bezobsługowym, które nie wymaga uzupełniania opału, czyszczenia urządzenia czy składowania paliwa.
 • Bezpieczeństwo – w odróżnieniu od innych wielu innych systemów grzewczych, pompa ciepła nie stwarza zagrożenia pożarowego, wybuchu gazu czy zaczadzenia.
 • Wielofunkcyjność – pompa ciepła może służyć zarówno do ogrzewania budynku i przygotowania ciepłej wody użytkowej, jak i do chłodzenia pomieszczeń w upalne lato, działając w zastępstwie klimatyzacji.
 • Żywotność – wybierając pompę ciepła zyskuje się urządzenie, które z powodzeniem może działać nawet przez 30 lat.
 • Łatwość montażu – w przypadku pompy ciepła (w tym w szczególności pompy ciepła powietrznej, w której nie ma konieczności instalowania kolektorów w gruncie) montaż jest stosunkowo prosty, zaś samo urządzenie zajmuje niewiele miejsca. Można je zamontować niemal wszędzie – nie jest potrzebne do tego celu specjalne pomieszczenie w rodzaju kotłowni.

Pompa ciepła – wady

Jak każde rozwiązanie, tak i pompy ciepła posiadają swoje wady. Do minusów tego rodzaju systemu grzewczego zalicza się:

 • Wysokie koszty inwestycji (w szczególności w przypadku pomp gruntowych).
 • Najlepsze działanie z ogrzewaniem niskotemperaturowym – ogrzewaniem płaszczyznowym, w tym ogrzewaniem podłogowym. Pompy ciepła wykazują niską sprawność w połączeniu z tradycyjnymi grzejnikami, co w wielu sytuacjach stanowić może przeszkodę do ich montażu. Na szczęście istnieją również pompy ciepła wysokotemperaturowe, które można podłączyć również do klasycznych grzejników.
 • Hałas – poziom hałasu emitowanego przez powietrzne pompy ciepła może być dla niektórych uciążliwy.
 • Obniżona sprawność powietrznych pomp ciepła przy niskich temperaturach zewnętrznych – postęp technologii sprawił, że są pompy ciepła coraz bardziej wydajne, gdy temperatury spadają znacząco poniżej zera. Nie da się jednak zaprzeczyć, że w przypadku dużych mrozów (które w naszej strefie klimatycznej pojawiają się coraz rzadziej) pompa ciepła pracuje mniej wydajnie.

Pozostałe, rekomendowane artykuły

Regulamin konkursu #WybieramHymon

REGULAMIN I ZASADY UDZIAŁU W KONKURSIE „#WybieramHymon” §1.Postanowienia ogólne Organizatorem konkursu #WybieramHymon zwanego dalej „Konkursem” jest spółka Hymon Fotowoltaika Sp. z...

Czy pompę ciepła można odliczyć od podatku

Rozwiązania korzystające z odnawialnych źródeł energii są popularyzowane przez programy finansowego wsparcia, co daje możliwość obniżenia kosztów inwestycji. Właściciele budynków...

Czy pompa ciepła się opłaca?

Zauważalny na przestrzeni ostatnich lat wzrost zainteresowania zakupem i montażem pompy ciepła to efekt korzyści, jakie można uzyskać decydując się na ten system ogrzewania budynku i...

Ile kosztuje fotowoltaika?

Fotowoltaika to skuteczny sposób na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną domu lub firmy, który przyczynia się jednocześnie do powstania oszczędności w wyniku niższych rachunków...