Pompa ciepła – wady i zalety

W ciągu ostatnich lat pompy ciepła, czyli innowacyjne i ekologiczne urządzenia służące do zapewniania ogrzewania budynku oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej zyskały ogromną popularność. Stosowanie pomp ciepła wiąże się z brakiem emisji szkodliwych spalin, a tym samym ochroną środowiska naturalnego, a także z oszczędnościami, bowiem pompy ciepła są obecnie niezwykle tanie w użytkowaniu. Jakie są jeszcze zalety pomp ciepła? I czy rozwiązanie to ma jakieś wady?

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym korzystającym z odnawialnych źródeł energii. Pobiera ona energię cieplną z tzw. dolnego źródła, czyli z gruntu, z powietrza lub z wody, a następnie kieruje do instalacji grzewczej znajdującej się wewnątrz budynku. Pompa ciepła samodzielnie nie wytwarza ciepła, a jedynie je transportuje. W głównej mierze jest ona zasilana energią pochodzącą z naturalnych źródeł, a jedynie w niewielkim stopniu energią elektryczną.

Ze względu na dolne źródło ciepła wyróżnia się 3 rodzaje pomp ciepła:

  • pompy ciepła gruntowe,
  • pompy ciepła powietrzne, w tym pompy ciepła powietrze woda oraz pompy ciepła powietrze powietrze,
  • pompy ciepła wodne.

Najczęściej wybierane rodzaje pomp ciepła to pompy ciepła powietrzne oraz pompy ciepła gruntowe. Najrzadziej instalowane są pompy ciepła wodne, co wynika z niskiej dostępności odpowiedniej jakości wód gruntowych.

Pompa ciepła – zalety

Decyzję o montażu systemu grzewczego opartego na pompie ciepła podejmuje coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych oraz innych budynków. Ma ona bowiem wiele zalet, do których zaliczają się:

  • Ekologiczność – pompa ciepła podczas pracy nie emituje szkodliwych spalin, a do swojego działania wykorzystuje głównie odnawialne źródła energii.
  • Oszczędność – pompa ciepła jest obecnie najbardziej opłacalnym urządzeniem grzewczym. Niski pobór energii elektrycznej sprawia, że koszty eksploatacji są naprawdę niewielkie w porównaniu do innych systemów ogrzewania.
  • Energooszczędność – pompa ciepła jest również aktualnie najbardziej energooszczędnym urządzeniem grzewczym dostępnym na rynku.
  • Wygoda użytkowania – pompa ciepła jest urządzeniem bezobsługowym, które nie wymaga uzupełniania opału, czyszczenia urządzenia czy składowania paliwa.
  • Bezpieczeństwo – w odróżnieniu od innych wielu innych systemów grzewczych, pompa ciepła nie stwarza zagrożenia pożarowego, wybuchu gazu czy zaczadzenia.
  • Wielofunkcyjność – pompa ciepła może służyć zarówno do ogrzewania budynku i przygotowania ciepłej wody użytkowej, jak i do chłodzenia pomieszczeń w upalne lato, działając w zastępstwie klimatyzacji.
  • Żywotność – wybierając pompę ciepła zyskuje się urządzenie, które z powodzeniem może działać nawet przez 30 lat.
  • Łatwość montażu – w przypadku pompy ciepła (w tym w szczególności pompy ciepła powietrznej, w której nie ma konieczności instalowania kolektorów w gruncie) montaż jest stosunkowo prosty, zaś samo urządzenie zajmuje niewiele miejsca. Można je zamontować niemal wszędzie – nie jest potrzebne do tego celu specjalne pomieszczenie w rodzaju kotłowni.

Pompa ciepła – wady

Jak każde rozwiązanie, tak i pompy ciepła posiadają swoje wady. Do minusów tego rodzaju systemu grzewczego zalicza się:

  • Wysokie koszty inwestycji (w szczególności w przypadku pomp gruntowych).
  • Najlepsze działanie z ogrzewaniem niskotemperaturowym – ogrzewaniem płaszczyznowym, w tym ogrzewaniem podłogowym. Pompy ciepła wykazują niską sprawność w połączeniu z tradycyjnymi grzejnikami, co w wielu sytuacjach stanowić może przeszkodę do ich montażu. Na szczęście istnieją również pompy ciepła wysokotemperaturowe, które można podłączyć również do klasycznych grzejników.
  • Hałas – poziom hałasu emitowanego przez powietrzne pompy ciepła może być dla niektórych uciążliwy.
  • Obniżona sprawność powietrznych pomp ciepła przy niskich temperaturach zewnętrznych – postęp technologii sprawił, że są pompy ciepła coraz bardziej wydajne, gdy temperatury spadają znacząco poniżej zera. Nie da się jednak zaprzeczyć, że w przypadku dużych mrozów (które w naszej strefie klimatycznej pojawiają się coraz rzadziej) pompa ciepła pracuje mniej wydajnie.

Pozostałe, rekomendowane artykuły

Czy fotowoltaika jest bezpieczna?

Wzrost popularności fotowoltaiki w ostatnich latach wiąże się również z narastającą ilością mitów na jej temat. Wśród nich znajduje się teoria o zagrożeniach dla środowiska...

Instalacja OZE – co to jest?

Technologie, które bazują na OZE, są coraz powszechniej stosowane i to nie tylko na dużą skalę, lecz również w gospodarstwach domowych. Instalacja OZE – co to jest? Jaka jest definicja...

Jak montować fotowoltaikę na dachu?

Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych na dachu ma równie duży wpływ na funkcjonowanie całej instalacji, co dobór właściwych paneli. Sposobów ich montowania jest bardzo wiele. W wyborze...

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku istotnych komponentów, jednak do najważniejszych zaliczane są panele fotowoltaiczne. Jakie panele fotowoltaiczne najlepiej wybrać, aby działały...

Co to jest kilowatopik (kWp)?

Co oznacza tajemniczo brzmiąca jednostka, którą posługują się eksperci w dziedzinie fotowoltaiki? Co powinieneś o niej wiedzieć? Czy rzeczywiście jest aż tak ważna w doborze odpowiedniej...

Fotowoltaika – jaki okres rozliczeniowy wybrać?

Posiadanie instalacji fotowoltaicznej wiąże się z produkcją energii elektrycznej. W niektórych okresach wytworzonej energii jest więcej, w efekcie czego powstają nadwyżki energii. Aby móc z...

Co to jest pompa ciepła?

Wybierając system ogrzewania domu stajemy często przed dylematem, na jakie urządzenie powinniśmy się zdecydować. Od kilku lat rosnącym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła, które...