Pompy ciepła - ile kosztują i co wiedzieć przed zakupem? - Hymon

Pompy ciepła - ile kosztują i co wiedzieć przed zakupem?

Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań wśród odnawialnych źródeł energii, poza kolektorami słonecznymi i panelami fotowoltaicznymi, są pompy ciepła. To urządzenia, które nie tylko w znacznym stopniu ograniczają zanieczyszczenie powietrza, ale również przyczyniają się do obniżenia kosztów eksploatacji domu, wynikających z ogrzewania budynku i podgrzewania wody użytkowej. Pompy ciepła wyróżnia także stosunkowo wysoka cena. Ile kosztują? Co należy wiedzieć przed ich zakupem, aby inwestycja okazała się intratna? Już odpowiadamy.

 

Rodzaje pompy ciepła i ich ceny

O ekologicznych walorach pomp ciepła najlepiej świadczy fakt, iż Komisja Europejska właśnie te urządzenia wskazuje jako kluczową technologię w transformacji energetycznej budynków UE. Według strategii Komisji Europejskiej, do 2030 r. w całej unii udział pomp ciepła w budownictwie indywidualnym ma wzrosnąć z zaledwie kilku procent do aż 40%. Rezultatem tego będzie znacznie mniejsza ilość zanieczyszczeń pyłowych i gazowych powietrza.

 

Pompy ciepła to rozwiązania w pełni ekologiczne - powodowana przez nie pośrednia emisja dwutlenku węgla jest niższa o ok. 30% niż w przypadku kotła gazowego. Połączenie pomp ciepła z inteligentnymi systemami energetycznymi np. fotowoltaiką umożliwia optymalne wykorzystanie sieci energetycznych, a w rezultacie również ponoszonych kosztów (rachunków za prąd i ogrzewanie). W połączeniu z fotowoltaiką, pompy ciepła skutecznie podnoszą efektywność energetyczną gospodarstwa, realizując tym samym koncepcję plus- lub zeroenergetycznych domów.

 

Mimo ewidentnych zalet, wciąż niewiele osób decyduje się na montaż pompy ciepła w gospodarstwie domowym. Powodem są dość wysokie koszty. Ceny pomp ciepła, w zależności od rodzaju, wahają się od kilkunastu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Najdroższe, ale i najbardziej efektywne są pompy gruntowe, które pozyskują i przekazują ciepło pochodzące z gruntu. Ich ceny zaczynają się od 25 tys. zł. Przy wycenie należy jednak uwzględnić również koszt montażu oraz cenę innych części instalacji, takich jak np. kolektory.

 

Instalacja z gruntową pompą ciepła może być wyposażona w kolektory pionowe lub poziome. Te pierwsze są dużo bardziej efektywne (grunt na większych głębokościach ma stabilniejszą temperaturę), ale też droższe. Wynika to z wymagań wykonania specjalistycznych odwiertów w głąb ziemi. Pompy gruntowe z kolektorami poziomymi stanowią znacznie tańsze rozwiązanie, ale zajmują też znacznie więcej miejsca, przez co ich montaż jest możliwy tylko na bardzo dużych obszarach. Cena pompy ciepła zależna jest również od warunków geologicznych, a także głębokości odwiertu. Wycena inwestycji może więc opiewać na kwotę od 50 tys. do nawet 220 tys. zł.

 

Pompa ciepła zintegrowana z fotowoltaiką

Najtańszym rozwiązaniem jest montaż powietrznej pompy ciepła. Jest to urządzenie wolnostojące, które umieszczane jest na zewnątrz budynku (znacznie rzadziej również wewnątrz). Zasada działania tego rodzaju pompy opiera się na odbieraniu ciepła panującego w powietrzu atmosferycznym, a po jego rozprężeniu, przekazywanie go do instalacji grzewczej. Cena powietrznej pompy ciepła jest znacznie niższa niż cena pompy ciepła pozyskującej energię z gruntu.

 

Samo urządzenie kosztuje od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, a montaż (ze względu na prostotę konstrukcji) zwykle wliczany jest w cenę pompy. Wśród powietrznych pomp ciepła można wyróżnić jej dwa rodzaje - pompę powietrze woda oraz powietrze powietrze. Pierwszy typ pozwala na ogrzanie budynku przy pomocy ogrzewania podłogowego, drugi na jego schładzanie za pomocą klimatyzacji. Z tego też względu pompy ciepła powietrze woda są w Polsce znacznie mniej popularnym rozwiązaniem niż pompy typu powietrze-powietrze.

 

Decydując się na zakup powietrznych pomp ciepła należy mieć na uwadze, że tego rodzaju urządzenia do prawidłowego działania i pokrycia zapotrzebowania domu na ciepło wymagają uzupełniającego źródła ciepła, np. w postaci grzałki elektrycznej. Ponieważ wiąże się to z dość wysokimi kosztami eksploatacyjnymi, warto zintegrować pracę takiej pompy z instalacją fotowoltaiczną. Warto jednak zaznaczyć, że budowa systemu fotowoltaicznego tylko i wyłącznie na potrzeby samego urządzenia grzewczego nie jest zbyt opłacalna. Dlatego dobrą praktyką podczas planowania instalacji jest również uwzględnienie zużycia energii elektrycznej na oświetlenie oraz sprzęt elektroniczny. W innym wypadku oszczędności wynikające z eksploatacji będą naprawdę niewielkie.

 

Cena powietrznej pompy ciepła z zintegrowaną fotowoltaiką nadal będzie dużo niższa niż cena zakupu i montażu gruntowej pompy ciepła. Przy tym należy zaznaczyć, że jednocześnie to właśnie ten typ pompy jest w stanie wygenerować największe oszczędności. Ze względu na niskie zużycie prądu, gruntowa pompa ciepła w ciągu dekady może wygenerować nawet 30 tys. zł oszczędności w porównaniu do kotła olejowego, lub 14 tys. zł w przypadku kotła z podajnikiem na pellet. Zważając na to, że paliwa stałe są odnawialnymi źródłami energii, można spodziewać się, że ich ceny stale będą rosnąć. Inwestycja w pompę ciepła wydaje się więc bardzo przyszłościowym rozwiązaniem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Chcesz , żebyśmy do Ciebie szybko oddzwonili ?

Infolinia czynna w godzinach 8.00 - 16.00
X

OCZEKUJ NA POŁĄCZENIE