Program Mój Prąd 2021 – jakie będzie dofinansowanie do fotowoltaiki?

Program Mój Prąd 2021 – rusza nowy nabór. Jakie będzie dofinansowanie do fotowoltaiki?

Działający od 2018 r. rządowy program Mój Prąd cieszył się tak dużą popularnością, że postanowiono rozpocząć jego trzecią odsłonę. Nowy nabór rusza już w lipcu. Tym razem przyznawanie dotacji będzie wyglądało nieco inaczej. Poniżej kilka najistotniejszych informacji, z którymi warto zapoznać się przed złożeniem wniosku. Poznaj zasady programu Mój Prąd 2021.

 

Założenia programu Mój Prąd 2021

O sukcesie poprzednich edycji programu najlepiej świadczą liczby. Według szacunków, łączna ilość objętych dofinansowaniem mikroinstalacji wynosi ok. 200 tysięcy. Co ważne, w ubiegłym roku łączna moc zainstalowana była dwukrotnie wyższa, niż w 2019 r. Nic więc dziwnego, że rząd zdecydował się na kontynuację programu. Przypominamy, że celem programu Mój Prąd jest wspomaganie rozwoju odnawialnych źródeł energii w postaci bezzwrotnych dotacji.

 

Podobnie jak w poprzednich edycjach, beneficjentami programu Mój Prąd 2021 mogą być osoby fizyczne, które planują montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 do 10 kWp - warunkiem jest podłączenie instalacji do sieci OSD (Operator Systemu Dystrybucyjnego) oraz wytwarzanie energii elektrycznej wyłącznie na własne potrzeby. Nowa edycja programu ma pozwolić prosumentom konsumować więcej energii, niż dotychczas. Oprócz zwiększenia ogólnopolskiej produkcji energii z OZE, celem tegorocznego programu ma być również autokonsumpcja wytworzonej energii.

 

Rzeczowy zakres inwestycji nie jest jeszcze do końca sprecyzowany, ale według przesłanek ma być rozszerzony o elementy takie jak: inteligentne systemy zarządzania energią w domu, ładowarki do samochodów elektrycznych oraz magazyny ciepła i chłodu. Wysokość dofinansowania programu Mój Prąd 2021 też nie jest jeszcze znana, dlatego można podejrzewać, że nie będzie wynosić jak dotychczas 5 tys. zł. Według wszelkich przesłanek, wielkość kwoty ma być zależna od „rzeczowego zakresu inwestycji". Warto zaznaczyć, że w tegorocznej edycji programu dotacje będą finansowane z funduszy unijnych, a nie jak do tej pory ze środków krajowych.

 

Mój Prąd 2021 – składanie wniosków i rozliczanie ulgi termomodernizacyjnej

Choć nabór do programu Mój Prąd 2021 rusza dopiero 1 lipca, o dofinansowanie mogą ubiegać się osoby, które poniosły wydatki na poczet OZE w okresie od 1 lutego 2020 r. Jak widać nie trzeba więc czekać z planowaną inwestycją aż do lata. Warto zaznaczyć, że o dotację mogą starać się również osoby, które planują ponieść wydatki nieco później. Koszty kwalifikowane tegorocznej edycji programu Mój Prąd stanowią wydatki poniesione w okresie od 1.02.2020 r. do 31.12.2023 r. Wnioski będą dostępne na stronie NFOŚiGW od 1 lipca 2021 r., można będzie je składać do 20 grudnia 2021 r. lub do wyczerpania środków, co może nastąpić znacznie szybciej (ostatnia pula dofinansowań wyczerpała się miesiąc przed zakończeniem programu).

 

Kwota dotacji program Mój Prąd 2021, podobnie jak w przypadku poprzednich edycji, nadal jest kwotą netto. Oznacza to, że wartość dotacji zwolniona jest z podatku PIT, a koszty związane z instalacją fotowoltaiki, które nie zostały objęte dofinansowaniem można odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Warto zaznaczyć, że podatnik, który skorzystał z ulgi i następnego roku otrzymał zwrot odliczonych w jej ramach wydatków (na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego), zobowiązany jest doliczyć do dochodu uprzednio odliczone kwoty w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot. Jeśli więc prosument otrzyma w tym roku dotację z programu Mój Prąd 2021, a już wcześniej skorzystał z ulgi termomodernizacyjnej, będzie musiał doliczyć otrzymany zwrot do podstawy opodatkowania w zeznaniu podatkowym za 2021 r., które składać będzie w przyszłym roku. Wartość kwoty odliczenia, która nie znajdzie pokrycia w rocznym dochodzie, może być rozliczona w ciągu kolejnych 6 lat (okres jest liczony od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek).

 

Program "Mój Prąd" w 2021 r. - skorzystaj z pomocy specjalistów Hymon

Jeśli chcesz skorzystać z dofinansowania w ramach programu “Mój Prąd” i zastanawiasz się nad instalacją fotowoltaiczną - skontaktuj się ze specjalistami Hymon! Jako lider na polskim rynku fotowoltaicznym pomagamy naszym klientom w formalnościach dotyczących pozyskania dofinansowania, a także zapewniamy najwyższą jakość komponentów i usług. Zainteresowane osoby zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub za pośrednictwem naszego czatu online.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Chcesz , żebyśmy do Ciebie szybko oddzwonili ?

Infolinia czynna w godzinach 8.00 - 16.00
X

OCZEKUJ NA POŁĄCZENIE