Rodzaje paneli fotowoltaicznych - Hymon

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Przed podjęciem decyzji o założeniu instalacji fotowoltaicznej warto zapoznać się z dostępnymi na rynku rodzajami ogniw fotowoltaicznych. Oczywiście w doborze odpowiednich z pewnością pomogą projektanci i monterzy instalacji, jednak przed dokonaniem wyboru, zalecamy dowiedzieć się, czym różnią się poszczególne technologie.

 

Panele fotowoltaiczne poli- i monokrystaliczne

Podstawowe kryterium podziału ogniw fotowoltaicznych stanowią ich generacje. Obecnie wyróżnia się dwie - pierwsza generacja to ogniwa solarne, których budowa oparta jest o krzem, drugą generację stanowią natomiast panele fotowoltaiczne cienkowarstwowe. Ogniwa pierwszej generacji dzielą się na dwie mniejsze podgrupy - panele fotowoltaiczne monokrystaliczne oraz polikrystaliczne, które różnią się między sobą budową modułów. Te stosowane w panelach monokrystalicznych zbudowane są z pojedynczych kryształów krzemu, natomiast w panelach fotowoltaicznych polikrystalicznych moduły wykonane są z wielu kryształów. Różnice w budowie mają oczywiście swoje odzwierciedlenie w cenie oraz parametrach paneli np. wydajności.

 

Najbardziej wydajne są ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne. Ich sprawność wynosi ok. 20% (w warunkach laboratoryjnych nawet 46%). Ogniwa monokrystaliczne cechuje wysoka trwałość i odporność na działanie warunków atmosferycznych, co przekłada się nawet na kilkudziesięcioletnią efektywność produkcji. Zaletą ogniw fotowoltaicznych monokrystalicznych jest również ich elegancki wygląd, zwłaszcza w wersji Full Black. Ciemna, jednolita barwa kryształu krzemu i pozostałych elementów systemu sprawiają, że całość wygląda bardzo estetycznie na każdym dachu. Tym, co może odwieść od zakupu paneli monokrystalicznych, jest jednak ich cena. Skomplikowany proces produkcji i konieczności odpowiedniego przycinania monolitu sprawiają, że koszty wytworzenia tego rodzaju paneli nadal są dość wysokie.

 

Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem są wykonane w starszej technologii i rozpoznawalne jako niebieskie, panele fotowoltaiczne polikrystaliczne. Jednak w ich przypadku niższa cena idzie w parze z niższą sprawnością (zaledwie 16%). Warto jednak zaznaczyć, że przy wzroście temperatury charakteryzują się znacznie niższym spadkiem mocy. Ogniwa wytwarzane z wielu kryształów krzemu sprawiają, że panele polikrystaliczne charakteryzują się mieniącą fakturę, która przypomina stal stopową. Duży udział paneli fotowoltaicznych polikrystalicznych w rynku (ok. 62%) sprawia również, że Klient ma większy wybór oraz pewność zakupu sprawdzonej technologii.

 

Panele fotowoltaiczne cienkowarstwowe

Panele fotowoltaiczne drugiej generacji to panele cienkowarstwowe. Ze względu na grubość kilku milimetrów mogą być montowane na elewacjach. Najczęściej wytwarzane są z jednego ogniwa. Niewątpliwą zaletą tego typu paneli jest ich niska cena oraz dość mała podatność na wysokie temperatury. Dzięki temu w miesiącach letnich spadek ich sprawności nie jest dość odczuwalny. Mimo to, jedną z największych wad paneli fotowoltaicznych cienkowarstwowych jest ich niska wydajność, którą dodatkowo może osłabić występowanie korozji CTO. Z tego względu panele cienkowarstwowe nie cieszą się zbyt dużą popularnością - ich udział w rynku to zaledwie 14%.

 

Wśród rodzajów paneli cienkowarstwowych najczęściej wymienia się ogniwa CdTe, CIGS oraz panele fotowoltaiczne amorficzne. Nazwa tych ostatnich pochodzi od rodzaju niewykrystalizowanego krzemu, który wykorzystywany jest zwykle w przemyśle i w przypadku fotowoltaiki, charakteryzuje się bardzo niską sprawnością wynoszącą 6-10%. Panele amorficzne mają niebieski kolor, są lekkie, elastyczne i tanie. Jednak ich kupno stanowi dość krótkoterminową inwestycję - żywotność paneli amorficznych wynosi ok. 10 lat.

 

Największą popularnością wśród paneli fotowoltaicznych cienkowarstwowych cieszą się ogniwa CIGS. Ich nazwa pochodzi od pierwiastków, z których są zbudowane: miedzi, indu, galu i selenu. Taka budowa sprawia, że są w stanie absorbować więcej promieniowania słonecznego. Panele CIGS często montowane są z tego względu na elewacjach budynków, gdzie słońce dociera bezpośrednio, rozproszone lub odbite. Ich sprawność sięga 14%. Wadą tego typu paneli jest jednak wysoki koszt, dlatego instalowane są głównie na budynkach korporacyjnych.

 

Najmniej powszechnym typem paneli fotowoltaicznych cienkowarstwowych są natomiast panele CdTe o wydajności do 12 %. Moduły ich ogniwa słonecznego są dość charakterystyczne, bo w kolorze czerwieni. Panele CdTe zbudowane są z tellurku kadmu, który jest dosyć trudnym materiałem do wydobycia. Z tego względu ceny paneli CdTe potrafią być jeszcze wyższe niż w przypadku CIGS.

 

Potrzebujesz wsparcia przy wyborze odpowiedniego rodzaju paneli fotowoltaicznych? Skontaktuj się z nami – w Hymon nasi specjaliści chętnie pomogą Ci w doborze paneli oraz w ich montażu!

Chcesz , żebyśmy do Ciebie szybko oddzwonili ?

Infolinia czynna w godzinach 8.00 - 16.00
X

OCZEKUJ NA POŁĄCZENIE