Żywotność paneli fotowoltaicznych - ile mogą działać? - Hymon

Żywotność paneli fotowoltaicznych - ile mogą działać?

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej wynika przede wszystkim z długiej żywotności paneli słonecznych. Czas działania przeciętnego panelu wynosi kilkadziesiąt lat. Dlaczego moduły fotowoltaiczne są tak trwałe? Co wpływa na ich żywotność? Jaka jest żywotność średniej klasy paneli fotowoltaicznych? Na co zwracać uwagę podczas ich zakupu?

 

Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Porównując żywotność paneli fotowoltaicznych do innych współczesnych urządzeń, które należy wymieniać nawet co kilka lat, wiele osób może nie wierzyć w długowieczność modułów pv. Nic bardziej mylnego. Panele słoneczne to dość proste, pozbawione skomplikowanej technologii urządzenia nie wymagające wymiany komponentów. Panele fotowoltaiczne mają też bardzo niewiele elektronicznych elementów, które najczęściej ulegają awarii. Jedynym elementem instalacji, który będzie wymagał co najmniej jednej wymiany w trakcie całego okresu użytkowania instalacji fotowoltaicznej jest inwerter. Jest to najbardziej skomplikowane urządzenie całego systemu, gdyż posiada wiele ruchomych części i odpowiada za najbardziej skomplikowany proces fotowoltaiki, czyli przemianę prądu stałego w prąd przemienny, który można wykorzystać do zasilania urządzeń. Trwałość inwertera wynosi średnio ok. 10 lat. W wielu przypadkach czas jego działania wynosi jednak nawet 15 lat, czyli o połowę krócej niż paneli fotowoltaicznych.

 

Najstarszy działający do dziś panel pv ma już ponad 60 lat! Przyjmuje się, że średnia żywotność paneli fotowoltaicznych wynosi co najmniej 25 lat. Z reguły większość marek paneli słonecznych oferuje gwarancję wydajność paneli słonecznych na 25 lub 30 lat. Wcale nie oznacza to jednak, że po upływie tego czasu panele przestają działać. Wysokiej jakości moduły fotowoltaiczne działają nawet 40-50 lat. Długa żywotność paneli słonecznych wynika z faktu, iż są umiejscowione w jednym miejscu, a ich praca ogranicza się do absorpcji promieniowania. Konstrukcja instalacji fotowoltaicznej jest więc bardzo prosta, a przy tym solidna. Dobrze zamontowana może posłużyć naprawdę długo. Należy jednak przyznać, że po upływie kilkudziesięciu lat wydajność paneli jest nieco niższa niż na początku. Szacuje się, że panele tracą średnio ok. 0,35 - 0,5% sprawności w skali roku. Przy czym, największy spadek odnotowywany jest w przeciągu pierwszych 5-10 lat, potem stopniowo maleje.

 

Rodzaje gwarancji i czynniki wpływające na żywotność paneli słonecznych

Do końca okresu trwania gwarancji panele fotowoltaiczne powinny charakteryzować się w najgorszym wypadku 80% wydajnością. Inaczej producent zobowiązany jest wymienić panele na inne. Warto wspomnieć, że producenci oferują dwa typy typy gwarancji mocy: liniową i organiczną. W przypadku pierwszej przyjmuje się liniową utratę wydajności (z roku na rok). Natomiast w gwarancji ograniczonej okresową utratę wydajności. Gwarancja ograniczona zawiera zwykle dwa okresy, po którym mierzony jest spadek wydajności - jeden 10-letni (zakładający najczęściej spadek do 90% całkowitej mocy wyjściowej) i drugi obejmujący następne 15 lat (w którym producent szacuje spadek do 80-85% całkowitej wydajności). Lepszą i bardziej realistyczną utratę mocy zakłada gwarancja liniowa. Dlatego to właśnie ten typ gwarancji najczęściej oferują producenci. Warto nadmienić, że straty efektywności paneli w rzeczywistości zwykle są dużo niższe niż margines straty zawarty w gwarancji. Producenci przeszacowują tę wartość ze względu na ochronę własnych interesów.

 

Żywotność paneli fotowoltaicznych w dużej mierze zależy od tak naprawdę od kilku czynników: materiału z którego są wykonane, warunków atmosferycznych i sposobu konserwacji. Najbardziej odporne na działanie w ciężkich warunkach są panele z krzemu krystalicznego. Ich wysoką jakość potwierdza fakt, że są stosowane przez NASA. Najczęstszymi przyczynami uszkodzenia poszczególnych elementów instalacji fotowoltaicznej są: nadmierna i długotrwała wilgoć, natężenie promieniowania UV oraz działalność szkodników (w przypadku instalacji naziemnej).

 

Szczególnie groźne dla żywotności paneli fotowoltaicznych jest nadmierne promieniowanie słoneczne, które powoduje ich szybkie zużywanie i paradoksalnie niższą skuteczność. Panele fotowoltaiczne zamontowane na pustyni tracą średnio ok. 1% efektywności w skali roku! Kolejnym zagrożeniem wpływającym na niższą żywotność paneli słonecznych są gradobicia, śnieżyce, huragany i mróz. Jednak jeśli chodzi o polskie warunki atmosferyczne, nie ma się zbytnio czym przejmować. W Europie panele fotowoltaiczne odnotowują najmniejsze straty wydajności. Dodatkowo współczesne moduły pv są naprawdę bardzo wytrzymałe - przykładowo są w stanie wytrzymać działanie huraganu o mocy 12 w skali Beauforta!

 

Potrzebujesz wsparcia przy wyborze paneli fotowoltaicznych? Skontaktuj się z nami – w Hymon nasi specjaliści pomogą Ci w doborze odpowiednich paneli oraz w ich montażu!

Chcesz , żebyśmy do Ciebie szybko oddzwonili ?

Infolinia czynna w godzinach 8.00 - 16.00
X

OCZEKUJ NA POŁĄCZENIE