Pompa ciepła MONOBLOK czy SPLIT – który rodzaj pompy wybrać?

Chcesz zamontować powietrzną pompę ciepła w swoim domu i stoisz przed wyborem pomiędzy pompą ciepła typu SPLIT a pompą ciepła MONOBLOK? Nie wiesz, na czym polega pomiędzy nimi różnica i który z rodzajów najlepiej wybrać? Zapoznaj się z treścią artykułu, a dowiesz się, nie tylko czym się różnią, lecz również jakie są ich zalety i wady.

Zasada działania powietrznych pomp ciepła

Pompa ciepła to innowacyjne i ekologiczne, a także energooszczędne urządzenie, które coraz częściej montuje się zamiast tradycyjnych systemów grzewczych. Ma ona przede wszystkim za zadanie zapewnić ciepło wewnątrz budynku. To jednak nie wszystko! Pompę ciepła można także stosować zamiast klimatyzacji w celu chłodzenia pomieszczeń, jak i do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Pompa ciepła opiera swoje działanie na technologii wykorzystującej odnawialne źródła energii. Jest zatem rozwiązaniem ekologicznym, a także opłacalnym ze względów finansowych. Naturalne zasoby, z których korzysta pompa ciepła, są bowiem bezpłatne. Do działania pompy potrzebna jest jedynie niewielka ilość energii elektrycznej (w 75% podczas pracy pompa ciepła bazuje na zasobach naturalnych, jedynie w 25% korzystając z energii dostarczanej z elektrowni).

Główny podział pomp ciepła na różne rodzaje następuje w oparciu o dolne źródło ciepła, z którego korzystają urządzenia. W ten sposób wyróżnić można powietrzne, gruntowe oraz wodne pompy ciepła. Różnica polega jednak nie tylko na tym, z jakiego źródła energii czerpią, lecz również na sposobie ich montażu. Właśnie ten czynnik zapewnił przewagę rynkową powietrznym pompom ciepła – w celu ich instalacji nie są potrzebne skomplikowane ani kosztowe prace ziemne (tak jak ma to miejsce w przypadku gruntowych pomp ciepła). To urządzenie, które można zamontować niemal wszędzie! Dodatkowo, zakup i montaż powietrznej pompy ciepła jest obecnie najtańszy, a wydajność urządzeń w wyniku postępu technologicznego w ostatnich latach mocno wzrosła. Powietrzne pompy ciepła pracują efektywnie w szerokim zakresie temperatur od -25 do +45, niezależnie od warunków pogodowych.

Pompa ciepła MONOBLOK a pompa ciepła SPLIT – jakie są między nimi różnice?

W podjęciu decyzji o wyborze powietrzna pompa ciepła MONOBLOK czy SPLIT z całą pewnością ułatwieniem będzie poznanie sposobów ich konstrukcji, a także zalet oraz wad obu rozwiązań.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że zarówno powietrzna pompa ciepła SPLIT, jak i powietrzna pompa ciepła MONOBLOK opierają swoje działanie na tej samej zasadzie. Pobierają one energię cieplną z zewnątrz budynku – z powietrza atmosferycznego, a następnie w wyniku różnych procesów termodynamicznych działających na czynnik chłodniczy, który podlega sprężaniu i rozprężaniu, ciepło kierowane jest do instalacji grzewczych. Oba rodzaje mogą również służyć do chłodzenia pomieszczeń, a także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Różnica pomiędzy pompami SPLIT i MONOBLOK widoczna jest sposobie ich budowy.

Pompa ciepła typu MONOBLOK

Pompa ciepła MONOBLOK złożona jest z jednego, hermetycznie zamkniętego modułu. Znajdują się w nim wszystkie elementy pompy ciepła: wentylator, sprężarka, parownik, zawór rozprężny, pompa obiegowa i skraplacz. Pompy ciepła MONOBLOK są w całości produkowane w fabryce, a układ chłodniczy napełniony czynnikiem chłodniczym na etapie produkcji. W celu zapewnienia maksymalnej szczelności oraz braku ryzyka rozszczelnienia się instalacji, przeprowadzane są odpowiednie testy.

Zalety pompy ciepła MONOBLOK?

Hermetycznie zamknięta i zaizolowana termicznie oraz akustycznie pompa ciepła MONOBLOK posiada sporo zalet. Zalicza się do nich:

  • Wysoką szczelność potwierdzoną testami (wszelkie rozszczelnienia powodują nieprawidłowości w działaniu pompy ciepła i jej mniejszą wydajność),
  • Łatwość montażu – jeden moduł, którego nie trzeba w żaden sposób łączyć rurkami ani napełniać czynnikiem chłodniczym, jest dużo prostszy do zamontowania. Nie trzeba również posiadać specjalistycznych uprawnień do wykonania instalacji tego rodzaju pompy ciepła,
  • Brak corocznych serwisów w celu kontroli szczelności oraz prowadzenia karty urządzenia,
  • Wyizolowanie termiczne i akustyczne sprawia, że są stosunkowo ciche podczas pracy,
  • Bardzo niskie ryzyko pojawienia się błędu instalatorskiego.

Wady pompy ciepła MONOBLOK

Pompa ciepła MONOBLOK ma jednak swoje wady:

  • Koszt zakupu i montażu tego rodzaju pomp ciepła jest wyższy niż pomp ciepła typu SPLIT,
  • Istnieje ryzyko strat ciepła, szczególnie w przypadku zewnętrznych pomp ciepła MONOBLOK.

Pompa ciepła typu SPLIT

Pompa ciepła typu SPLIT złożona jest z dwóch modułów, które łączy się ze sobą specjalnym rurkami chłodniczymi. W pompie ciepła typu SPLIT wyróżnia się:

  • jednostkę zewnętrzną, która składa się z elementów odpowiedzialnych za procesy termodynamiczne: sprężarka, parownik, zawór rozprężny oraz wentylator,
  • jednostkę wewnętrzna składającą się z skraplacza, pompy obiegowej oraz elementów zabezpieczających.

W przypadku pomp ciepła typu SPLIT bardzo duże znaczenie ma odległość pomiędzy modułami, która powinna wynosić 3-10m. Dłuższa odległość skutkuje utrudnionym montażem pompy ciepła oraz jej mniejszą wydajnością.

Do montażu pompy ciepła SPLIT potrzebne jest również posiadanie odpowiednich uprawnień. W tym przypadku należy także pamiętać o posiadaniu karty produktu i przeprowadzaniu regularnych kontroli szczelności przez certyfikowanego specjalistę.

Zalety pompy ciepła SPLIT

Jakie są zalety pompy ciepła SPLIT?

  • Niższe koszty zakupu i montażu urządzenia niż w przypadku pompy ciepła MONOBLOK,
  • Niemal zerowe straty ciepła.

Wady pompy ciepła SPLIT

Istnieje również sporo wad rozwiązania, jakim są pompy ciepła SPLIT. Są to:

  • Ryzyko błędu instalatorskiego, który wpłynie na szczelność systemu, a tym samym na wydajność i żywotność pompy ciepła,
  • Obowiązek okresowych kontroli szczelności oraz prowadzenia karty urządzenia,
  • Trudny montaż urządzenia, który może być wykonany wyłącznie przez certyfikowanych specjalistów,
  • Zależność sprawności urządzenia od odległości jednostki zewnętrznej od jednostki wewnętrznej oraz od sposobu przeprowadzenia rurek chłodniczych,
  • Konieczność wyznaczenia miejsca do montażu modułu zewnętrznego, wewnętrznego, jak i ich połączenia.

Pompa ciepła SPLIT czy MONOBLOK – wybierz najlepszą dla siebie!

Powietrzna pompa ciepła SPLIT i pompa ciepła MONOBLOK to rozwiązania, które działają na tej samej zasadzie. Zapewniają one porównywalny komfort cieplny, wygodę użytkowania, bezpieczeństwo. Posiadają również porównywalny współczynnik COP, który informuje o wydajności urządzeń. Oba rodzaje urządzeń można także zamontować zarówno w nowym, jak i modernizowanym budownictwie. Mogą również współpracować z innymi systemami grzewczymi, a także instalacjami takimi jak fotowoltaika czy rekuperacja. Osiągany poziom hałasu jest również zbliżony.

Powietrzne pompy ciepła typu SPLIT i pompy ciepła typu MONOBLOK różnią się jednak kosztami zakupu i montażu – nieco drożej kosztuje pompa ciepła MONOBLOK. W jej przypadku nie ma jednak konieczności rejestracji urządzenia w centralnym Rejestrze Operatorów (około 1000zł), ani przeprowadzania regularnych serwisów szczelności (wydatek rzędu nawet 500-600zł). Co więcej, pompa ciepła MONOBLOK jest hermetycznie zamknięta, szczelna, a jej instalacja nie wiąże się z dużym ryzykiem błędów instalatorskich.

Wybór nadal jest dla Ciebie zbyt trudny? Skorzystaj z pomocy specjalistów, którzy dobiorą pompę ciepła do Twoich potrzeb. Najlepszych fachowców znajdziesz w firmie Hymon – wiodącej firmie specjalizującej się w sprzedaży i montażu rozwiązań OZE w Polsce.

Pozostałe, rekomendowane artykuły

Jaki inwerter do fotowoltaiki będzie najlepszy?

Na instalację fotowoltaiczną składa się wiele elementów – są to nie tylko panele fotowoltaiczne odpowiedzialne za wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej. Do wydajnej pracy...

Czy pompa ciepła się opłaca?

Zauważalny na przestrzeni ostatnich lat wzrost zainteresowania zakupem i montażem pompy ciepła to efekt korzyści, jakie można uzyskać decydując się na ten system ogrzewania budynku i...

Opłata OZE – co to jest?

Systematyczny wzrost cen prądu odczuwa każdy konsument energii elektrycznej. Jednakże wzrost wysokości rachunków za prąd nie są wyłącznie wynikiem zmian taryfowych – mogą one...

Ile kosztuje pompa ciepła?

Nowoczesne i energooszczędne pompy ciepła są obecnie coraz częściej wybieranym sposobem ogrzewania domu. Zapewniają one ciepło w domu, lecz również mogą służyć do podgrzewania ciepłej...