Pompa ciepła i fotowoltaika – idealne połączenie
Fotowoltaika i pompa ciepła to połączenie, które pozwala na uzyskanie samowystarczalności energetycznej. Fotowoltaika umożliwia wytwarzanie energii elektrycznej w oparciu o promieniowanie słoneczne, co obniża rachunki za prąd i uniezależnia od jego dostaw od zewnętrznych firm. Z kolei pompa ciepła zapewnia darmową energię cieplną, pozwalającą na ogrzewanie budynków, podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, a także na chłodzenie pomieszczeń. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to oszczędności, bezpieczeństwo, niezależność oraz ekologia. Połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła to mnóstwo korzyści – poznaj je wszystkie!
Pompa ciepła i fotowoltaika – zalety połączenia systemów
Pompy ciepła są urządzeniami grzewczymi, na których montaż decyduje się coraz więcej inwestorów. Dzieje się tak ze względu na korzyści finansowe, jakie zapewniają – w znacznym stopniu maleją wydatki na ogrzewanie. Pompa ciepła jest obecnie najtańszym i najbardziej energooszczędnym systemem grzewczym.
Na rynku dostępne są różne rodzaje pomp ciepła. Główny podział następuje w oparciu o kryterium dolnego źródła ciepła. Wyróżniamy zatem powietrzne pompy ciepła, gruntowe pompy ciepła oraz wodne pompy ciepła (stosowane sporadycznie). Pompę ciepła wykorzystać można nie tylko do ogrzewania budynku i przygotowywania ciepłej wody użytkowej, lecz również do chłodzenia pomieszczeń.
W jaki sposób działa pompa ciepła? Wykorzystuje ona energię cieplną skumulowaną w otoczeniu – w gruncie, w wodzie lub w powietrzu. Pobiera ją i transportuje za pomocą czynnika chłodniczego do instalacji grzewczej wewnątrz budynku. Należy również zaznaczyć, że praca pompy ciepła jest w głównej mierze zależna od odnawialnych źródeł energii, jednak niezbędne jest również zasilanie energią elektryczną w celu zapewnienia napędu sprężarki. Właśnie w tej sytuacji przydatna okazuje się instalacja fotowoltaiczna.
Panele fotowoltaiczne także bazują na odnawialnych źródłach energii. Przekształcają one energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną, która zasila urządzenia elektryczne w domach, firmach czy w gospodarstwach rolnych.
Ze względu na fakt, że instalacja fotowoltaiczna zapewnia darmową energię elektryczną, idealnie nadaje się do zasilania pompy ciepła. Pompa ciepła i fotowoltaika doskonale współgrają, zapewniając niezależność energetyczną i wysoką rentowność inwestycji. Prąd wyprodukowany za pomocą instalacji fotowoltaicznej przeznaczony jest do zasilania pompy ciepła, co powoduje obniżenie kosztów ogrzewania do zera. Tym samym pompa ciepła staje się urządzeniem bezkosztowym. Z drugiej strony pompa ciepła pozwala na zwiększenie autokonsumpcji i efektywne wykorzystanie energii elektrycznej wytworzonej przez fotowoltaikę.
Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną jest korzystne pod względem ekonomicznym i przekłada się na szybszy zwrot z inwestycji. Dodatkowo, takie rozwiązanie jest ekologiczne i przyjazne środowisku naturalnemu.
Jak współpracują fotowoltaika i pompa ciepła?
Największa ilość energii elektrycznej jest wytwarzana przez panele fotowoltaiczne w okresie letnim, podczas gdy pompa ciepła najwięcej prądu zużywa w okresie jesienno-zimowym. Nie stanowi to jednak przeszkody, ponieważ istnieją sposoby na magazynowanie energii elektrycznej wytworzonej w nadmiarze, z której można skorzystać w późniejszym czasie. Możliwe jest przesyłanie energii elektrycznej do sieci lub założenie magazynu energii, który w obliczu zmian, jakie dotyczyć będą fotowoltaiki od 1 kwietnia 2022 roku będzie bardzo dobrym rozwiązaniem.
Energię elektryczną pompy ciepła mogą wykorzystywać jednak nie tylko zimą, lecz również latem. Przydatna będzie ona do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, a także do zapewnienia działania pompy ciepła w celu chłodzenia pomieszczeń. Jak zatem widać, pompa ciepła może być wykorzystywana przez cały rok, korzystając z darmowej energii wyprodukowanej za pomocą paneli fotowoltaicznych.
Oszczędności, jakie osiąga się z dzięki połączeniu fotowoltaiki i pompy ciepła, zyskuje się na lata. Zarówno pompa ciepła, jak i panele fotowoltaiczne są zaliczane do urządzeń o bardzo długiej żywotności – mogą wydajnie współpracować przez nawet kilkadziesiąt lat.
System rozliczania energii a pompa ciepła
Zmiany systemu rozliczeń energii elektrycznej, jakie zostaną wprowadzone w życie 1 kwietnia 2022 roku, przekładają się na konieczność zwiększenia autokonsumpcji. Jednym ze sposobów, jakie można zastosować, aby osiągnąć ten cel, jest instalacja pompy ciepła. Powoduje ona obniżenie strat wytwarzanej energii elektrycznej, która musiałaby zostać skierowana do sieci energetycznej.
Sposobem na efektywne zagospodarowanie nadwyżek jest również instalacja magazynu energii, czyli urządzenia służącego do przechowywania wyprodukowanego za pomocą paneli słonecznych prądu. Pozwala to na wykorzystanie energii elektrycznej wytworzonej latem do zapewnienia ogrzewania oraz podgrzewania wody użytkowej w okresie zimowym.
Koszty instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła
Zarówno koszt pompy ciepła, jak i instalacji fotowoltaicznej, nie jest mały, choć nie da się zaprzeczyć, że obie inwestycje są opłacalne, a zwrot z nich następuje w bardzo krótkim czasie. Istnieje jednak sposób, aby obniżyć wydatki – jest nim równoczesny montaż instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła.
Wiele firm posiadających w swojej ofercie fotowoltaikę, zajmuje się również montażem pomp ciepła. Dla inwestorów, którzy decydują się na oba rozwiązania równocześnie, przewidziane są specjalne zniżki. Fotowoltaika i pompa ciepła montowane naraz będą tańsze, niż gdyby miały być instalowane w różnym czasie.