Pompa ciepła czy gaz – na jaki system grzewczy warto postawić?

Wybór systemu ogrzewania podczas planowania budowy domu lub modernizacji budynku ma ogromne znaczenie. Od tej decyzji zależne są bowiem koszty inwestycji oraz koszty ponoszone na zapewnienie ciepła zimą, nasz komfort cieplny, a także wygoda użytkowania. Ma ona również duże znaczenie dla środowiska naturalnego.

Aktualnie najczęściej wybieranym rozwiązaniami są pompy ciepła oraz piece gazowe. Stojąc przed decyzją pompa ciepła czy gaz pod uwagę powinniśmy brać różne aspekty. Nie bez znaczenia są wydatki, jakie ponosi się na inwestycję, funkcjonalność, ekologia, a także roczne koszty eksploatacji. Dowiedz się, jakie są wady i zalety obu rozwiązań!

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, którego zadaniem jest zapewnienie ogrzewania w budynkach. To jednak nie wszystko! Może być ona również stosowana w celu przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenia pomieszczeń w upalne dni lata.

Pompa ciepła działa w oparciu o odnawialne źródła energii. Pobiera ona energię cieplną z otoczenia budynku (z powietrza, gruntu lub z wód gruntowych – jest to tzw. dolne źródło ciepła), a następnie za pomocą czynnika chłodniczego transportuje do instalacji grzewczych znajdujących się w jego wnętrzu.

Praca pompy ciepła w głównej mierze opiera się na naturalnych źródłach – aż w 75%. Jednakże w calu zapewnienia napędu sprężarki niezbędna jest energia elektryczna. Jej koszt stanowi jedyny wydatek związany z pracą pompy ciepła.

Na rynku dostępne są różne rodzaje urządzeń – powietrzne pompy ciepła, gruntowe pompy ciepła oraz wodne pompy ciepła. Największa liczba inwestorów decyduje się na powietrzną pompę ciepła, gdyż jest to rozwiązanie najkorzystniejsze finansowo, a przy tym bardzo wydajne nawet w niskich temperaturach zewnętrznych. Montaż powietrznej pompy ciepła nie wiąże się również z koniecznością wykonywania odwiertów czy innych prac ziemnych, jak ma to miejsce w przypadku pompy ciepła gruntowej.

Pompa ciepła – gdzie się sprawdzi?

Już na etapie planowania budowy budynku lub jego modernizacji warto pomyśleć o tym, z jakiego systemu grzewczego będziemy korzystać. Pompa ciepła doskonale spędzi się w tej roli, zapewniając wysoki komfort cieplny przy jednoczesnej wygodzie użytkowania z systemu. Warto również wiedzieć, że pompa ciepła może działać samodzielnie bądź współpracować z innymi, zamontowanymi już w domu systemami.

Pompa ciepła najwyższą efektywność osiąga w przypadku połączenia jej działania z ogrzewaniem płaszczyznowym, takim jak ogrzewanie podłogowe, sufitowe lub ścienne, jednakże możliwe jest także jej podłączenie do instalacji centralnego ogrzewania.

Wiele budynków nie ma dostępu do sieci gazowniczej – w tym przypadku idealnie sprawdzi się właśnie pompa ciepła. Koszty ogrzewania pompą ciepła będą dużo niższe niż w przypadku rozwiązań takich jak kocioł olejowy, kocioł na gaz płynny lub ogrzewania elektrycznego. Dodatkowo, estetyka jej wykonania i niewielkie rozmiary zdecydowanie przewyższają inne rozwiązania, takie jak np. zbiornik na gaz płynny.

Zalety i wady pompy ciepła

Ze względu na zalety rozwiązania na pompę ciepła decyduje się coraz więcej inwestorów. Co wyróżnia pompę ciepła?

 • Jest to urządzenie wielofunkcyjne – jego zadaniem jest zarówno ogrzewanie domu, jak i zapewnienie przyjemnego chłodu w środku lata. Znajduje ona także zastosowanie do przygotowania ciepłej wody użytkowej.
 • Ze względu na niskie koszty eksploatacji pompa ciepła przyczynia się do pojawiania się oszczędności w budżecie – nie trzeba ponosić wydatków na materiały grzewcze, gdyż pompa ciepła bazuje głównie na zasobach naturalnych i darmowych. Zalewnia ona również niezależność od podwyżek cen paliw opałowych.
 • Troska o środowisko naturalne – pompa ciepła opiera swoje działanie na zasobach odnawialnych, a podczas jej pracy nie następuje proces spalania. Przyczynia się ona do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych substancji do atmosfery.
 • Bezpieczeństwo – w odróżnieniu od innych systemów grzewczych pompa ciepła jest urządzeniem gwarantującym bezpieczeństwo – nie stwarza zagrożenia w postaci wybuchu, zaczadzenia czy pożaru.
 • Komfort użytkowania – pompa ciepła to urządzenie ciche, czyste i bezobsługowe. Nie ma konieczności uzupełniania jej w materiały grzewcze ani ich składowania.
 • Prosty i sprawny montaż – powietrzna pompa ciepła jest urządzeniem, które nie wymaga skomplikowanych prac podczas montażu. Ponadto, jej kompaktowe rozmiary pozwalają na instalację niemal wszędzie, bez konieczności wydzielania dodatkowych pomieszczeń.
 • Pompa ciepła jest najbardziej energooszczędnym systemem grzewczym.
 • Długa żywotność – pompa ciepła może wydajnie pracować nawet ponad 50 lat.
 • Tempo zwrotu z inwestycji – zwraca się ona już po około 5-7 latach.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat pomp ciepła?

 • Doskonale współpracują z fotowoltaiką – dzięki niej możliwe jest ograniczenie wydatków na ogrzewanie domu do zera.
 • Na pompę ciepła uzyskać można dofinansowanie z programów samorządowych bądź rządowych, a także odliczyć ją od podatku dochodowego.

O pompie ciepła mówić można dużo pozytywnego, jednak jak każde rozwiązanie ma swoje wady. Są to: dość wysoki koszt zakupu i montażu, uzależnienie pracy pompy od energii elektrycznej, uzyskanie najwyższej efektywności w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym.

Kondensacyjny piec gazowy – co warto wiedzieć?

Kondensacyjny piec gazowy to jedno z najczęściej wybieranych systemów grzewczych. Kotły gazowe kondensacyjne są, podobnie jak pompy ciepła, urządzeniami energooszczędnymi, niskoemisyjnymi, bezobsługowymi. Gwarantują wysoki komfort cieplny.

Kotły gazowe potrzebują dostaw paliwa – może za nie posłużyć gaz ziemny lub gaz płynny. Do gazu ziemnego niezbędne jest przyłącze gazowe, które nie jest dostępne dla każdego budynku. W przypadku braku możliwości podłączenia do sieci gazowniczej konieczna jest instalacja zbiornika dla gazu płynnego, który montuje się na ziemi lub zakopuje w ziemi. Warto jednak wiedzieć, że gaz ziemny jest sporo tańszy od gazu płynnego.

Zalety i wady ogrzewania gazem

Kondensacyjny kocioł gazowy jest często wybieranym rozwiązaniem, który w efektywny sposób zapewnia ogrzewanie budynku. Wśród jego zalet znajduje się wysoka sprawność, energooszczędność oraz wieloletnia niezawodność. To także system bezobsługowy i zautomatyzowany, działający w sposób cichy. Nie trzeba go również uzupełniać w materiały grzewcze ani czyścić. W porównaniu do innych kotłów gazowych zapewnia również znacznie niższe koszty ogrzewania.

Tego rodzaju piec gazowy jest również prosty w montażu, posiada niewielkie wymiary i istnieje możliwość jego zamontowania nawet w niewielkim pomieszczeniu. Dodatkowo, zamknięta komora spalania chroni przed ulatnianiem się gazu. Jest to także system ekologiczny.

Na wymianę pieca gazowego na kondensacyjny można również uzyskać dofinansowanie oraz odliczyć od podatku dochodowego.

Jakie są wady pieca gazowego? Przede wszystkim jest to wysoki koszt zakupu i podłączenia urządzenia, konieczność podłączenia do sieci gazowniczej oraz ponoszenia kosztów administracyjnych i załatwiania niezbędnych formalności. W wielu miejscach nie jest nawet możliwe podłączenie do sieci.

W porównaniu do pomp ciepła rachunki za prąd są również znacznie wyższe. Co więcej, konieczne jest przeprowadzanie okresowej kontroli przewodów gazowych oraz kanałów wentylacyjnych. System nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa, szczególnie w przypadku braku systematycznej konserwacji, stwarzając ryzyko zaczadzenia lub wybuchu.

Pompa ciepła czy gaz? Koszty związane z zakupem, podłączeniem i montażem

Stojąc przed wyborem pompa ciepła czy gaz pod uwagę warto wziąć również koszty zakupu, podłączenia i montażu systemu oraz roczne koszty ogrzewania.

Koszty kotła gazowego

W koszty kondensacyjnego kotła gazowego wlicza się:

 • zakup urządzenia – około 6-8 tys. zł
 • koszty związane z przyłączem gazowym – około 7 tys. zł
 • system wentylacji i odprowadzania spalin – około 3 tys. zł
 • montaż kotła – ok. 2.000 – 2.500 zł

Łączny koszt inwestycji to zatem około 18-20 tys. zł, zaś roczny koszt ogrzewania w przypadku domu o powierzchni około 150m2 to średnio 3-3,5 tys. zł.

Koszty pompy ciepła

W przypadku powietrznych pomp ciepła, koszt zakupi i montażu pompy ciepła wynosić będzie średnio około 35 tys. zł. Z kolei roczny koszt ogrzewania pompą ciepła domu o powierzchni 150 m2 to wydatek około 1-1,5 zł. Koszt ten można ograniczyć do zera decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, która zapewnia darmowy prąd.

Ogrzewanie za pomocą pompy ciepła czy ogrzewanie gazowe?

Decyzja o tym, czy za system grzewczy służyć będzie pompa ciepła czy piec gazowy powinna być przemyślana pod kątem wielu aspektów. Pierwszym z nich jest aspekt finansowy – pompa ciepła jest obecnie najbardziej energooszczędnym i najtańszym sposobem ogrzewania domu. Roczne koszty ponoszone na ten cel są zdecydowanie niższe niż w przypadku pieców kondensacyjnych, a w przypadku ogrzewania elektrycznego, kotłów olejowych czy na gaz płynny różnice te mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych.

Pompą ciepła można nie tylko ogrzewać pomieszczenia, lecz również je chłodzić, a także dzięki ich pomocy przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Wielofunkcyjność zastosowania daje pompom ciepła dużą przewagę nad innymi systemami.

Podczas dokonywania wyboru pompa ciepła czy gaz należy także wziąć pod uwagę możliwość przyłącza gazowego – pompa ciepła jest możliwa do zamontowania niemal wszędzie, zaś kondensacyjny piec tylko tam, gdzie dostępna jest sieć gazownicza.

Pompa ciepła zapewnia również niezależność od rosnących cen materiałów grzewczych, w tym również gazu ziemnego. Bazuje ona bowiem na odnawialnych zasobach, które są ogólnodostępne i całkowicie bezpłatne.

Duże znaczenie ma także możliwość połączenia pompy ciepła z fotowoltaiką, co sprawia, że wydatki na ogrzewanie zmniejszają się do zera. Instalacja fotowoltaiczna dostarcza bezpłatną energię elektryczną niezbędną do pracy pompy ciepła.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat pomp ciepła? Skonsultuj to z naszym specjalistom!

Pozostałe, rekomendowane artykuły

Ile kosztuje fotowoltaika?

Fotowoltaika to skuteczny sposób na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną domu lub firmy, który przyczynia się jednocześnie do powstania oszczędności w wyniku niższych rachunków...

Odliczenie fotowoltaiki od podatku rolnego

Korzystające z odnawialnych źródeł energii technologie, takie jak fotowoltaika, są coraz częściej wykorzystywane nie tylko przez osoby prywatne i montowane w budynkach mieszkalnych, lecz...

Ile lat wytrzymuje pompa ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które znane są ze swojego wydajnego, ekologicznego i energooszczędnego działania, a także wieloletniej żywotności. Pompy ciepła mogą działać...

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku istotnych komponentów, jednak do najważniejszych zaliczane są panele fotowoltaiczne. Jakie panele fotowoltaiczne najlepiej wybrać, aby działały...

Jak montować fotowoltaikę na dachu?

Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych na dachu ma równie duży wpływ na funkcjonowanie całej instalacji, co dobór właściwych paneli. Sposobów ich montowania jest bardzo wiele. W wyborze...

Ile prądu produkuje fotowoltaika?

Rosnące z roku na rok ceny prądu są jedną z przyczyn wzrostu zainteresowania rozwiązaniami, które pozwalają na obniżenie kosztów. Jednym z nich jest montaż instalacji fotowoltaicznej na...

Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Fotowoltaika to technologia, z której korzystanie przynosi wiele korzyści, w postaci niższych rachunków za prąd, a tym samym pojawienia się oszczędności, niezależności energetycznej, a...

Co to jest kilowatopik (kWp)?

Co oznacza tajemniczo brzmiąca jednostka, którą posługują się eksperci w dziedzinie fotowoltaiki? Co powinieneś o niej wiedzieć? Czy rzeczywiście jest aż tak ważna w doborze odpowiedniej...