Co to jest inwerter solarny?
Fotowoltaika jest technologią, która wykorzystuje energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej. Niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest inwerter solarny (falownik fotowoltaiczny) – bez niego działanie całego systemu nie byłoby możliwe. Jego zadaniem jest przemiana prądu stałego wytwarzanego przez panele fotowoltaiczne w prąd przemienny o odpowiednich parametrach do zasilania urządzeń elektrycznych. Oprócz tego pełni on również szereg innych, istotnych funkcji. Chcesz dowiedzieć się, co to jest inwerter solarny, do czego służy oraz jakie są rodzaje falowników fotowoltaicznych? Zapoznaj się z treścią naszego artykułu!
Inwerter fotowoltaiczny – co to takiego?
Instalacja fotowoltaiczna wykorzystuje energię słoneczną, aby wyprodukować energię elektryczną, z której można korzystać w domach, przedsiębiorstwach, gospodarstwach rolnych czy różnego rodzaju instytucjach. Jak działa fotowoltaika? Panele słoneczne w oparciu o promieniowanie słońca wytwarzają prąd stały, który by móc zasilać urządzenia elektryczne musi zostać przekształcony w prąd przemienny o parametrach zgodnych z siecią niskiego napięcia, czyli czyli 230/400 V. Przemiana napięcia stałego w napięcie zmienne to główne zadanie inwertera.
Inwertery solarne, które są znane także jako falowniki fotowoltaiczne, są urządzeniami odpowiedzialnymi za przemianę prądu stałego wytwarzanego przez panele słoneczne w prąd zmienny. Oprócz tego odpowiadają również za:
- synchronizację instalacji fotowoltaicznej z siecią elektroenergetyczną – przeliczają ilość energii elektrycznej wytworzonej przez panele fotowoltaiczne, a nadwyżkę kierują do sieci elektrycznej,
- monitorowanie działania systemu fotowoltaicznego, w tym także rejestrację danych eksploatacyjnych oraz informowanie o ewentualnych awariach,
- śledzenie MPPT, czyli maksymalnego punktu mocy modułów fotowoltaicznych, co umożliwia uzyskanie nawet o 20% energii więcej niż w przypadku braku tej funkcji,
- automatyczne rozłączanie w przypadku awarii.
Instalacja fotowoltaiczna do prawidłowego działania potrzebuje inwertera. Jest to urządzenie, które powinno być dobrej jakości, gdyż w dużym stopniu od niego uzależniona jest praca całego systemu. W tym celu należy zadbać o dobór odpowiednich parametrów technicznych – dobrać moc inwertera, a także sprawność inwertera, niezawodność, stopień ochrony IP (więcej na ten temat: Jaki inwerter do fotowoltaiki wybrać?)
Rodzaje inwerterów
Na rynku dostępne są różne rodzaje inwerterów. Przede wszystkim podzielić je można ze względu na podłączenie do sieci energetycznej:
Inwertery off-grid (wyspowe)
Inwertery wyspowe nie mają podłączenia do sieci energetycznej, dlatego nie mają również możliwości odprowadzania do niej wyprodukowanej nadwyżki energii elektrycznej. Dzięki tego rodzaju inwerterom możliwe jest ładowanie akumulatorów. W akumulatorach, czyli w magazynach energii, są kumulowane wygenerowane przez panele słoneczne nadwyżki energii elektrycznej – można z nich skorzystać w momencie pojawienia się wyższego zapotrzebowania na prąd. Falowniki wyspowe chronią przez wszelkimi przerwami w dostawie prądu z sieci, zapewniając niezależność energetyczną.
Inwertery on-grid (sieciowe)
Inwertery sieciowe są połączone z siecią energetyczną, do której przesyłają wyprodukowaną nadwyżkę energii elektrycznej. Możliwe jest jednak jej odzyskanie zaledwie w 80%, co wynika z uregulowanego prawnie systemu opustów. Falowniki sieciowe wstrzymują pracę instalacji w momencie przerw w dostawie energii elektrycznej z zewnątrz. Nie posiadają one również funkcji ładowania akumulatorów.
Inwertery hybrydowe
Inwertery hybrydowe to połączenie możliwości, jakie zapewniają inwertery sieciowe i inwertery wyspowe. Współpracują one z siecią publiczną, jednocześnie umożliwiając ładowanie akumulatorów.
Pod kątem ilości faz, do których przyłączyć można falownik fotowoltaiczny wyróżniamy z kolei:
Inwertery jednofazowe
Inwerter jednofazowy może być zastosowany wyłącznie do instalacji o mniejszej mocy – maksymalnie 4kW. Obsługują one jedną fazę.
Inwertery trójfazowe
Inwerter trójfazowy znajduje zastosowanie w przypadku instalacji o mocy przekraczającej 3kW. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zainstalować je także w przypadku instalacji o niższej mocy.