Ile kosztuje założenie fotowoltaiki?

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w technologiach takich jak fotowoltaika pozwala na uzyskanie oszczędności na rachunkach za prąd oraz niezależności energetycznej, a także na ochronę środowiska naturalnego. Inwestycja w panele fotowoltaiczne oznacza jednak wydatki, dlatego inwestorzy zastanawiają się, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 1 kW? Jaki jest koszt fotowoltaiki o mocy 3 kW, 5 kW, 8 kW oraz 10 kW? Z jakich elementów składa się instalacja fotowoltaiczna i jakie są ich ceny? A także: ile kosztuje założenie fotowoltaiki?

Ile kosztuje 1 kw fotowoltaiki?

Koszt instalacji fotowoltaicznej może być różny, jednak szacuje się, że cena instalacji fotowoltaicznej to od 4 do 6 tysięcy zł za 1 kW brutto. Ważny jest przy tym odpowiedni dobór mocy instalacji fotowoltaicznej, która powinna zostać dopasowana do zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego, firmy lub gospodarstwa rolnego.

Moc instalacji fotowoltaicznej w dużym uproszczeniu obliczyć biorąc pod uwagę roczne zużycie prądu. Zsumować należy wysokość rachunków za prąd, a następnie podzielić przez 12 miesięcy. Na każde 50 zł miesięcznie wydane na energię elektryczną rekomendowane jest 1 kW mocy paneli słonecznych. W przypadku średnich rachunków za prąd o wysokości 300 zł miesięcznie, instalacja fotowoltaiczna powinna posiadać moc 6 kW.

Ile kosztuje fotowoltaika 3 kW, 5 kW, 8kW i 10 kW?

Wiedząc, jaka moc instalacji fotowoltaicznej odpowiada zapotrzebowaniu na prąd, inwestorzy zastanawiają się, jaka będzie całkowita cena inwestycji. Podkreślić należy, że większa moc wiąże się z wyższymi kosztami, jednakże jednocześnie oznacza często niższą cenę jednostkową za 1 kW.

Montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kW oznacza wydatek w wysokości około 15-20 tysięcy złotych, instalacji fotowoltaicznej 5 kW – około 15-25 tysięcy złotych, instalacji fotowoltaicznej 8 kW waha się w przedziale 25-35 tysięcy złotych, a w przypadku instalacji fotowoltaicznej 10 kW to mniej więcej 35-40 tysięcy złotych. Instalacja fotowoltaiczna może jednak posiadać różną cenę, na co wpływ ma wiele istotnych czynników.

Koszt instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna jest długoterminową inwestycją, z której zyski czerpie się przez wiele lat. Wykorzystująca odnawialne źródła energii fotowoltaika zapewnia darmowy prąd, a tym samym realne oszczędności. To również sposób na zyskanie niezależności od systematycznie rosnących cen energii elektrycznej. Ponadto, zwrot z inwestycji następuje bardzo szybko, bo już po 6-8 latach, zaś korzyści osiąga się przez 25-35 lat.

W fotowoltaikę należy jednak zainwestować określoną sumę pieniędzy. To, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna, zależne jest od kilku czynników, w tym przede wszystkim:

  • wybranego rodzaju i jakości komponentów (szczególne znaczenie mają moduły fotowoltaiczne i inwerter),
  • miejsca montażu – na gruncie czy na dachu,
  • zapotrzebowania na moc instalacji fotowoltaicznej,
  • usługi montażu paneli fotowoltaicznych.

Istotne jest, aby montaż paneli fotowoltaicznych został przeprowadzony w odpowiedni sposób. Ma to ogromne znaczenie dla opłacalności inwestycji, gdyż od tego, jak wykonana zostanie instalacja, zależeć będzie jej wydajność, niezawodność i uzyski energii elektrycznej.

Całkowitą cenę instalacji fotowoltaicznych można także obniżyć korzystając z różnych metod finansowego wsparcia. Rozwiązaniem jest np. uzyskanie dofinansowania z programów takich jak Mój Prąd czy Czyste Powietrze oraz odliczenie fotowoltaiki od podatku dochodowego w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Co znajduje się w cenie instalacji fotowoltaicznej?

Na cenę instalacji fotowoltaicznej składa się kilka istotnych elementów, które wchodzą w jej skład. Znaczenie ma przede wszystkim cena paneli fotowoltaicznych oraz inwertera solarnego, bez których praca całego systemu byłaby niemożliwa.

Ceny paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne stanowią kluczowy element instalacji PV – odpowiadają one za wytwarzanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Wybór paneli ma zatem zasadnicze znaczenie dla efektywnego działania instalacji.

Wśród dostępnych na rynku paneli fotowoltaicznych znaleźć można panele monokrystaliczne, które wyróżnia wyższa wydajność, a jednocześnie wyższa cena oraz panele polikrystaliczne. Panele fotowoltaiczne posiadają również różne parametry techniczne (więcej na temat wyboru paneli fotowoltaicznych znajdziesz tutaj: Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?). Ceny paneli słonecznych wahają się od około 500 do 2000 zł.

Koszt inwertera solarnego

Inwerter solarny, znany również jako falownik fotowoltaiczny, jest urządzeniem, bez którego instalacja fotowoltaiczna nie mogłaby działać. Jego zadaniem jest przekształcenie wygenerowanego przez ogniwa fotowoltaiczne prądu stałego w prąd przemienny o odpowiednich parametrach do zasilania gniazdek elektrycznych.

Ze względu na ogromne znaczenie dla działania instalacji fotowoltaicznej, na inwerterze nie warto oszczędzać. Dobrze jest wybrać urządzenie, które posiada dobre parametry techniczne. W zależności od wybranego modelu koszt zakupu inwertera może wynieść od 4000 do 10 000 zł.

Inne elementy instalacji fotowoltaicznych

Pozostałe elementy niezbędne do zapewniania działania systemu fotowoltaicznego to:

  • przewody łączeniowe i zabezpieczenia – ich koszt to około 2000-3500 zł,
  • system montażowy – kosztuje około 3000 – 5000 zł.

Urządzeniem, które można dodatkowo zamontować, jest magazyn energii. Służy on do akumulowania wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne energii elektrycznej. Decydując się na instalację fotowoltaiczną wyposażoną w magazyn energii liczyć się trzeba z dodatkowym wydatkiem w wysokości od 6 tys. do nawet 50 tys. zł.

Ile kosztuje założenie paneli słonecznych?

W koszt instalacji fotowoltaicznej wlicza się koszt zakupu komponentów oraz koszt wykonania usługi, jaką jest montaż paneli fotowoltaicznych. Cena montażu różni się w zależności od aspektów takich jak:

  • Miejsce montażu paneli fotowoltaicznych – koszt wykonania usługi będzie inny w przypadku montażu na dachu, a inny na gruncie. Różnice wynikać będą również ze stopnia skomplikowania prac monterskich,
  • Wielkość instalacji fotowoltaicznej,
  • Doświadczenia i kompetencji instalatora.

W przypadku powierzenia usługi wykwalifikowanym i doświadczonym specjalistom, wyposażonym w niezbędne narzędzia, koszt założenia paneli słonecznych to zazwyczaj około 3000-5000 zł.

Pozostałe, rekomendowane artykuły

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Energia słoneczna stanowi trzecie pod względem wielkości źródło energii odnawialnej na świecie. Nic dziwnego. W końcu potrafi wytworzyć prąd na potrzeby gospodarstwa domowego i zakładów...

Jaki inwerter do fotowoltaiki będzie najlepszy?

Na instalację fotowoltaiczną składa się wiele elementów – są to nie tylko panele fotowoltaiczne odpowiedzialne za wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej. Do wydajnej pracy...

Ile energii produkuje panel fotowoltaiczny?

Najpopularniejszą metodą produkcji energii elektrycznej ze słońca stanowią obecnie panele fotowoltaiczne. Wartość wyprodukowanej przez nie energii jest dość trudna do oszacowania,...

Jak założyć farmę fotowoltaiczną?

Odnawialne źródła energii są coraz powszechniej wykorzystane w różnego rodzaju technologiach. Jednym z nich jest fotowoltaika, której działanie bazuje na promieniowaniu słonecznym. Dzięki...

Jak działają pompy ciepła?

Popularność pomp ciepła to efekt rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa, a także poszukiwania sposobu na efektywne i oszczędne ogrzewanie budynku oraz zapewnienie ciepłej wody...

Czy pompę ciepła można odliczyć od podatku

Rozwiązania korzystające z odnawialnych źródeł energii są popularyzowane przez programy finansowego wsparcia, co daje możliwość obniżenia kosztów inwestycji. Właściciele budynków...