Co to jest OZE? Jakie są rodzaje źródeł energii odnawialnej?

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii niesie ze sobą wiele korzyści. Wiąże się ono przede wszystkim z ekologią, gdyż nie przyczynia się do wyczerpania naturalnych zasobów, a także do zanieczyszczania środowiska naturalnego. Odnawialne źródła energii oznaczają również bezpieczeństwo i niezależność energetyczną, a także są korzystne pod względem finansowym. Chcesz wiedzieć, co to jest OZE, jakie są ich rodzaje oraz jakie są zalety wykorzystania odnawialnych źródeł energii? Zapoznaj się z naszym artykułem!

OZE – co to takiego?

Odnawialne źródła energii (OZE) w ostatnich latach zyskały na popularności, stając się doskonałą alternatywą m.in. dla paliw kopalnych. Pod pojęciem odnawialnych źródeł energii kryją się wszelkie źródła energii, których wykorzystywanie do wytwarzania energii cieplnej oraz energii elektrycznej nie wiąże się z ich długotrwałym deficytem – ich zasoby są łatwo odnawialne.

Odnawialne źródła energii to przede wszystkim energia wody, energia wiatru, energia słoneczna, energia geotermalna, a także biomasa. Do produkcji energii elektrycznej i energii cieplnej wykorzystywane są naturalne procesy, a cały proces nie przyczynia się do emisji szkodliwych dla środowiska naturalnego substancji. OZE są zatem czystą energią, bezpieczną i przyjazną dla naszej planety.

Rodzaje odnawialnych źródeł energii

Wiedząc, co to jest OZE, czyli odnawialne źródła energii, wiele osób chce również dowiedzieć się, w jaki sposób można wykorzystać je w codziennym życiu. Wiele technologii jest bowiem dostępnych nawet dla osób prywatnych, tak jak chociaż fotowoltaika czy pompy ciepła, które bazują na naturalnych i niewyczerpalnych zasobach.

Odnawialne źródła energii wykorzystują energię wiatru, energię wodną, energię słoneczną, energię geotermalną, a także energię pozyskiwaną z biomasy w celu wytworzenia energii elektrycznej lub energii cieplnej.

Energia wodna – odnawialne źródło energii

Energia wodna to źródło, które najczęściej stosowane jest w elektrowniach wodnych do produkcji energii elektrycznej. W tym celu niezbędne są turbiny wodne, które poruszając się powodują powstanie energii mechanicznej trafiającej do hydrogeneratorów. Tam przekształcana jest z kolei w energię elektryczną.

Energia słoneczna – najpopularniejszy rodzaj źródeł odnawialnych

Za sprawą fotowoltaiki energia słoneczna stała się jednym z najbardziej nierozpowszechnionych źródeł energii odnawialnej. Panele fotowoltaiczne montowane na dachu budynku lub na gruncie przechwytują promieniowanie słoneczne i przemieniają je w energię elektryczną kierowaną do gniazdek elektrycznych w domach, firmach, gospodarstwach rolnych czy innych, dowolnie wybranych budynkach.

Energię promieniowania słonecznego można także użyć do celów grzewczych. Niezbędne są do tego kolektory słoneczne, które poprzez czynnik grzewczy oraz wymiennik ciepła zapewniają podgrzewanie wody w zbiornikach. Rozwiązanie to stosuje się do przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz do wspomagania pracy centralnego ogrzewania.

Odnawialne źródło energii – energia wiatru

Odnawialne źródła energii mogą również wykorzystywać w procesie przetwarzania energię wiatru. W celu wytworzenia energii elektrycznej specjalne turbiny wiatrowe są wprawiane przez wiatr w ruch, w efekcie czego powstaje energia mechaniczna. Aby wygenerowana została energia elektryczna, musi ona najpierw trafić do urządzenia, jakim jest generator.

Biomasa – biodegradowalna materia jako OZE

O odnawialnych źródłach energii można także mówić w przypadku biomasy. Biomasa to wszelkiego rodzaju materia, taka jak produkty oraz odpady po produkcji rolnej czy leśnej, która ulega biodegradacji. Można z niej stworzyć paliwa stałe, gazowe i ciekłe. Najczęściej wykorzystuje się ją do produkcji energii cieplnej podczas spalania biomasy. Wytworzone ciepło może z kolei być spożytkowane do produkcji energii elektrycznej.

Energia geotermalna – energia cieplna z wnętrza ziemi

Energia geotermalna to energia pochodząca z wnętrza ziemi. Może być ona wykorzystywana zarówno do produkcji energii elektrycznej, jak i do produkcji energii cieplnej, w tym w celach grzewczych. Do jej pozyskiwania konieczne jest wykonanie odwiertów. Technologią, która wykorzystuje energię cieplną z gruntu, są gruntowe pompy ciepła, które służyć mogą do zapewnienia ogrzewania budynku oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Korzyści z odnawialnych źródeł energii

Odnawialne źródła energii znajdują coraz szersze zastosowanie w różnego rodzaju technologiach. Wiele z nich może być również używanych przez osoby prywatne, firmy czy gospodarstwa rolne, a podwyżki cen energii elektrycznej oraz materiałów grzewczych, rosnąca świadomość społeczeństwa oraz dopłaty i inne narzędzia finansowego wsparcia oferowane przez instytucje rządowe i samorządowe sprawiają, że rozwiązania oparte na OZE z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Jakie korzyści zapewniają odnawialne źródła energii?

  • Ekologia – korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest przyjazne i bezpieczne dla środowiska naturalnego, nie zanieczyszcza go. Przyczynia się również do redukcji emisji szkodliwych substancji, w tym dwutlenku węgla.
  • Oszczędności – inwestując w odnawialne źródła energii ponosi się początkowy, niekiedy spory wydatek, jednakże zwrot z inwestycji następuje szybko, a w późniejszym okresie oznacza duże korzyści finansowe dla inwestora.
  • Niezależność energetyczna – technologie bazujące na OZE zapewniają samodzielność w produkcji energii elektrycznej oraz cieplnej, a także uniezależniają od rosnących cen materiałów grzewczych oraz prądu.
  • Wygodne użytkowanie – wiele urządzeń, które opiera swoje działanie na OZE, posiada systemy niemal bezobsługowe, a do tego niezawodne, bezawaryjne i wydajne przez długie lata.

Pozostałe, rekomendowane artykuły

Wiosenne zestawy od Hymon!

Ropocznij sezon z własną energią! Zapraszamy serdecznie wszystkich do skorzystania z wyjątkowych zestawów od Hymon! Wiosna na dobre zawitała do naszych domów! Już czas, aby pomyśleć nad...

Jak obliczyć moc pompy ciepła?

Pompy ciepła są systemami grzewczymi, które opierają swoje działanie na odnawialnych źródłach energii. Wykorzystują one innowacyjną i ekologiczną technologię w celu zapewnienia ogrzewania...

Co to jest pompa ciepła?

Wybierając system ogrzewania domu stajemy często przed dylematem, na jakie urządzenie powinniśmy się zdecydować. Od kilku lat rosnącym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła, które...