Fotowoltaika – na co zwrócić uwagę decydując się na instalację fotowoltaiki?

Ze względu na możliwość pozyskania oszczędności na rachunkach za prąd oraz uzyskania niezależności energetycznej, na montaż instalacji fotowoltaicznej decyduje się coraz więcej osób. Instalacje fotowoltaiczne do produkcji energii energetycznej wykorzystują bezpłatne i odnawialne źródło – energię promieniowania słonecznego. Nie ma obecnie drugiego równie taniego i ekologicznego sposobu wytwarzania prądu dla gospodarstw domowych, jak fotowoltaika.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze paneli fotowoltaicznych oraz firmy fotowoltaicznej? Warto podejmować świadome decyzje, aby zapewnić wydajną i bezawaryjną pracę fotowoltaiki przez długie lata.

Jak wybrać firmę fotowoltaiczną?

Jeśli rozważasz posiadanie instalacji fotowoltaicznej, jedną z najważniejszych decyzji będzie wybór firmy, która zajmie się jej doborem i montażem. W tym przypadku dobrze jest zapoznać się z ofertą różnych firm i dokładnie przyjrzeć się aspektom takim jak:

  • Doświadczenie firmy oraz ugruntowana pozycja na rynku;
  • Opinie na temat firmy od klientów korzystających z jej usług;
  • Zakres usług świadczonych przez firmę – audyt fotowoltaiczny, dobór paneli do potrzeb inwestora, montaż paneli fotowoltaicznych, instalacji elektrycznej i pozostałych komponentów, załatwienie formalności, w tym związanych z uzyskaniem dofinansowania;
  • Dysponowanie własnymi ekipami monterskimi;
  • Produkty znajdujące się w ofercie firmy – czy są to wysokiej jakości od renomowanych producentów?;
  • Gwarancja na moduły fotowoltaiczne oraz gwarancja na świadczone usługi.

Umiejscowienie instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna może zostać zamontowana zarówno na dachu, jak i na gruncie. Decyzja, o tym, gdzie umieścić panele fotowoltaiczne, powinna zależeć przede wszystkim od warunków w miejscu inwestycji oraz być dopasowana od potrzeb i możliwości inwestorów.

Jakie czynniki mają znaczenie przy wyborze miejsca do montażu instalacji fotowoltaicznej?

  • powierzchnia – w niektórych sytuacjach montaż na dachu budynku nie jest możliwy ze względu na zbyt ograniczoną przestrzeń – w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest montaż instalacji na gruncie,
  • położenie względem stron świata – najwydajniej panele słoneczne działają, gdy są skierowane na stronę południową,
  • kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych – powinny być one nachylone pod kątem 35 stopni względem powierzchni ziemi, co zapewnia im najwyższą wydajność,
  • zacienienie – należy zwrócić uwagę, aby na panele fotowoltaiczne nie padał cień z pobliskich obiektów,
  • konstrukcja dachu.

Na jakie panele fotowoltaiczne się zdecydować?

Na rynku dostępne są różne panele fotowoltaiczne, które różnią się parametrami technicznymi. Główną decyzję należy jednak podjąć pomiędzy dwoma rodzajami ogniw fotowoltaicznych – monokrystalicznymi i polikrystalicznymi, posiadającymi inną budowę, a co się z tym wiąże również inną wydajność.

Panele monokrystaliczne

Panele monokrystaliczne posiadają charakterystyczną ciemnoniebieską po czarną barwę. Są one zbudowane z monokryształu krzemu, który zapewnia im uporządkowaną strukturę wewnętrzną oraz swobodny przepływ elektronów. Wydajność paneli monokrystalicznych jest bardzo wysoka – znajduje się ona w przedziale 18-22%.

Wysoka wydajność tego rodzaju paneli fotowoltaicznych sprawia, że możliwy jest ich montaż w przypadku małej dostępności miejsca. Możliwe jest zamontowanie mniejszej ilości paneli monokrystalicznych w celu pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną gospodarstwa domowego. Niektórzy dostawcy posiadają również w swojej ofercie panele monokrystaliczne bezramkowe, które są znacznie lżejsze, zatem mogą być montowane również w przypadku niższego, dopuszczalnego obciążenia.

Panele monokrystaliczne posiadają wyższą cenę niż panele polikrystaliczne, jednak można je zamontować w mniejszej ilości w celu wytworzenia tej samej ilości energii elektrycznej, co w przypadku większej ilości paneli fotowoltaicznych polikrystalicznych.

Panele polikrystaliczne

Panele polikrystaliczne zbudowane są z polikryształów krzemu, a ich kolor jest niebieski. Wyróżnia je również niższa wydajność oscylująca na poziomie 14-18%. W celu pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną danego gospodarstwa domowego czy firmy należy zamontować je w większej ilości. Jest to rozwiązanie tańsze i sprawdzi się wszędzie tam, gdzie dostępna jest duża powierzchnia do montażu.

Oprócz wyboru rodzaju paneli fotowoltaicznych, niezbędne jest także zapoznanie się z parametrami technicznymi, które odpowiadają za ich wydajność. Dowiesz się więcej na temat tego z wpisu: Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Komponenty instalacji fotowoltaicznej

Na instalację fotowoltaiczną składają się nie tylko panele słoneczne, lecz również inne komponenty. Duże znaczenie ma wybór urządzenia zwanego inwerterem, który odpowiada za przekształcenie wytworzonego przez panele fotowoltaiczne prądu stałego w prąd zmienny o właściwych parametrach do zasilania urządzeń elektrycznych. Na fotowoltaikę składają się także system mocowania, okablowanie, zabezpieczenia. Możliwe jest również zainstalowanie magazynu energii.

Odpowiedni dobór mocy instalacji fotowoltaicznej

Opłacalność fotowoltaiki zależy od wielu czynników, jednakże zasadnicze znaczenie ma odpowiedni dobór mocy instalacji fotowoltaicznej. Powinna ona zostać dopasowana do zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego. Zbyt niska moc spowoduje konieczność dopłat dostawcy, jednakże zbyt duża spowolni tempo zwrotu z inwestycji, a wyprodukowana energia nie będzie mogła być w pełni wykorzystana.

Jak dobra moc instalacji fotowoltaicznej? Zadanie to najlepiej powierzyć ekspertom, którzy dobiorą ją w oparciu o wykonany uprzednio audyt fotowoltaiczny. Decydując się na współpracę z firmą Hymon zyskujesz pewność, że moc zostanie odpowiednio dobrana do Twojego zużycia prądu!

Ulga podatkowa i dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną

Inwestycja w zakup i montaż paneli fotowoltaicznych wiąże się z poniesieniem określonych wydatków. W ostatnich latach instytucje unijne, rządowe i samorządowe opracowały wiele programów, które oferują dofinansowania do fotowoltaiki, przyczyniając się do obniżenia jej kosztów i podniesienia opłacalności. Wśród dostępnych rozwiązań znajdują się m.in. program Mój Prąd, program Czyste Powietrze, a także ulga termomodernizacyjna.

Gwarancja na komponenty oraz usługi

Przy wyborze fotowoltaiki znaczenie powinna mieć również przyznawana gwarancja. Należy sprawdzić zarówno gwarancję na panele fotowoltaiczne (co najmniej 10 lat, choć niektórzy producenci proponują nawet 25 lat gwarancji), gwarancję na pozostałe komponenty (w tym inwerter), a także gwarancję na usługę montażu oraz serwis oferowane przez firmę monterską. Zwróć uwagę nie tylko na czas trwania gwarancji, lecz również na jej zakres.

Pozostałe, rekomendowane artykuły

Odliczenie fotowoltaiki od podatku rolnego

Korzystające z odnawialnych źródeł energii technologie, takie jak fotowoltaika, są coraz częściej wykorzystywane nie tylko przez osoby prywatne i montowane w budynkach mieszkalnych, lecz...

Co to jest pompa ciepła?

Wybierając system ogrzewania domu stajemy często przed dylematem, na jakie urządzenie powinniśmy się zdecydować. Od kilku lat rosnącym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła, które...

Ile kosztuje magazyn energii?

Ceny instalacji fotowoltaicznych w ostatnich latach znacznie spadły, co ułatwiło dostęp do nich wielu inwestorom. Dużym problemem, jaki pojawił się wraz z rozwojem fotowoltaiki, stało się...

Jak założyć farmę fotowoltaiczną?

Odnawialne źródła energii są coraz powszechniej wykorzystane w różnego rodzaju technologiach. Jednym z nich jest fotowoltaika, której działanie bazuje na promieniowaniu słonecznym. Dzięki...