Pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne – który system ogrzewania wybrać?

Ogrzewanie elektryczne to jeden ze sposobów na zapewnienie ciepła w budynku. Rozwiązanie to jest szczególnie często wybierane, gdy na danej działce nie ma przyłącza gazowego, brakuje powierzchni do zainstalowania zbiornika na gaz płynny czy olej opałowy, a także w przypadku lokalnych zakazów prawnych stosowania np. pieców na pellet. Dla ogrzewania elektrycznego istnieje jednak bardzo dobra alternatywa, którą są pompy ciepła. W obu przypadkach do funkcjonowania urządzeń grzewczych niezbędna jest energia elektryczna, jednak różnią się one sposobem działania. Różne są także koszty wynikające z inwestycji oraz z eksploatacji urządzeń. Na które z nich lepiej się zdecydować?

Pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne – najważniejsze różnice

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, którego działanie opiera się na odnawialnych źródłach energii. Nie wytwarza ona ciepła samodzielnie, a jedynie odpowiada za jego transport z dolnego źródła znajdującego się na zewnątrz budynku (z gruntu, z wody lub z powietrza) do górnego źródła, czyli instalacji grzewczej wewnątrz budynku. W procesie tym niezbędna jest energia elektryczna w niewielkiej ilości. W 75% praca pompy ciepła bazuje na zasobach naturalnych, a prąd potrzebny jest wyłącznie do napędu sprężarki. Wśród dostępnych na rynku urządzeń wymienić można powietrzne pompy ciepła, gruntowe pompy ciepła oraz wodne pompy ciepła.

Ogrzewanie elektryczne jest z kolei całkowicie uzależnione od energii elektrycznej. Wśród dostępnych rozwiązań zapewniających ciepło w oparciu o zasilanie prądem najczęściej wybieranym jest piec elektryczny.

Wśród wspólnych cech ogrzewania elektrycznego i pomp ciepła można wymienić możliwość ich zastosowania niemal w każdym budynku. Pompę ciepła, jak i ogrzewanie elektryczne montuje się w nowym, jak i starym budownictwie (w celu modernizacji systemu grzewczego). Są to urządzenia łatwe w montażu, nie zajmują wiele miejsca, a także można je podłączyć do różnych instalacji grzewczych (w przypadku pompy ciepła dobrze jest upewnić się, jak odpowiednio dobrać grzejniki do pompy ciepła?).

Pompa ciepła i ogrzewanie elektryczne – koszty

Jedną z kluczowych kwestii podczas wyboru systemu grzewczego stanowi aspekt finansowy. Należy wziąć pod uwagę zarówno koszty inwestycyjne, jak i koszty eksploatacyjne. Pompa ciepła to inwestycja, która wiąże się z wyższym wydatkiem na początku, jednak w trakcie eksploatacji jest znacznie tańsza niż ogrzewanie elektryczne – nawet czterokrotnie. W praktyce oznacza to, że inwestycja w pompę ciepła zwróci się już po około 7-8 latach.

Warto także wiedzieć, że na pompę ciepła można uzyskać dofinansowanie oraz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, odliczając koszt jej zakupu oraz montażu od podatku dochodowego. Zmniejsza to w znacznym stopniu koszty inwestycji, przyspiesza zwrot z niej, a także podnosi rentowność.

Koszty inwestycji – pompa ciepła kontra piec elektryczny

Czynnik, jaki wielu inwestorów bierze w pierwszej kolejności pod uwagę, to koszt inwestycji. W zależności od wybranego rodzaju i modelu pompy ciepła będzie się on nieco różnił. Uśredniając, powietrzna pompa ciepła wraz z montażem dla domu o powierzchni mniej więcej 150 m2 kosztować będzie około 35 tys. zł, zaś gruntowa – 60 tys. zł. Z kolei zakup kotła elektrycznego to wydatek rzędu około 8 tys. zł, a montaż urządzenia – około 2 tys. zł.

Koszty eksploatacji pompy ciepła i ogrzewania elektrycznego

Koszt inwestycji w przypadku pompy ciepła jest znacznie wyższy, jednak należy również wziąć pod uwagę koszty związane z eksploatacją urządzenia. Roczny koszt ogrzewania budynku o powierzchni 150 m2 powietrzną pompą ciepła to około 1500 zł, a ogrzewanie domu za pomocą ogrzewania elektrycznego oznacza wydatek w kwocie około 6000 zł.

Koszty użytkowania pompy ciepła są znacznie niższe niż w przypadku ogrzewania elektrycznego, dzięki czemu inwestycja, choć początkowo kosztowna, zwraca się w szybkim tempie. Możliwość skorzystania z odliczenia od podatku, a także uzyskania dofinansowania z programów takich jak Czyste Powietrze, czynią inwestycję w pompę ciepła jeszcze bardziej rentowną, a także obniżają początkowe nakłady finansowe na nią poniesione.

Pompa ciepła czy piec elektryczny – na które rozwiązanie się zdecydować?

Porównując pompę ciepła oraz ogrzewanie elektryczne warto wziąć pod uwagę nie tylko koszty, lecz również funkcje urządzeń. Pompa ciepła jest bowiem urządzeniem wielofunkcyjnym, które nie tylko zapewnia ciepło w budynku, lecz również podgrzewanie wody użytkowej. Co więcej, w odróżnieniu od ogrzewania elektrycznego, może ona również chłodzić pomieszczenia (dzięki czemu nie ma konieczności zakupu np. klimatyzatora). Wielofunkcyjność pompy ciepła to jedna z jej zalet.

Energooszczędność to kolejna z mocnych storn pomp ciepła. Są to urządzenia wysoce efektywne – większość dobrej jakości pomp ciepła charakteryzuje się współczynnikiem COP (czyli współczynnikiem efektywności) na poziomie 3,5-5,5. Im wyższym COP, tym lepiej, gdyż mniej energii eklektycznej jest zużywanej do wytwarzania ciepła. W przypadku COP o wartości 5 na 1 kW energii eklektycznej jest wytwarzana moc grzewcza 5 kW. Wydajność ogrzewania elektrycznego jest znacznie niższa – z 1 kW energii możliwe jest wytworzenie 1 kW energii cieplnej.

Instalacja pompy ciepła to również korzyści dla środowiska naturalnego. Pompy ciepła w znacznej mierze korzystają z odnawialnych źródeł energii, a tylko w niewielkim stopniu wykorzystują energię elektryczną pochodzącą z elektrowni. Mogą również być zasilane prądem z instalacji fotowoltaicznej, która pokrywa całe zapotrzebowanie na energię elektryczną pompy. Pompa ciepła jest najbardziej ekologicznym systemem grzewczym na rynku.

Kocioł elektryczny nie jest z kolei instalacją przyjazną środowisku naturalnemu, bowiem pobór energii przez kocioł jest bardzo wysoki. Korzystają one z energii eklektycznej z elektrowni, które emitują szkodliwe substancje, w tym dwutlenek węgli. Często nawet zamontowanie instalacji fotowoltaicznej nie zaspakaja zapotrzebowania na energię elektryczną kotła i konieczne jest korzystanie z energii pochodzącej od zewnętrznych dostawców.

Jeśli stoisz przed decyzją: pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne, zdecydowanie warto postawić na pompę ciepła. To rozwiązanie tanie w użytkowaniu, wygodne, ekologiczne i energooszczędne. Choć inwestycja wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami inwestycyjnymi, przekłada się jednocześnie na znaczne oszczędności.

Pozostałe, rekomendowane artykuły

Czy pompę ciepła można odliczyć od podatku

Rozwiązania korzystające z odnawialnych źródeł energii są popularyzowane przez programy finansowego wsparcia, co daje możliwość obniżenia kosztów inwestycji. Właściciele budynków...

Czyste powietrze 2022 – zmiany, warunki, terminy

Rosnące zanieczyszczenie powietrza spowodowało konieczność podejmowania działań na rzecz redukcji emisji szkodliwych gazów cieplarnianych. W celu zachęcenia do realizowania przedsięwzięć...

Czy pompa ciepła ogrzeje dom?

Technologia bazująca na odnawialnych źródłach energii, z której korzystają pompy ciepła w celu zapewniania ogrzewania budynków i podgrzewania ciepłej wody użytkowej, jest stosunkowo nowa....

Ile kosztuje pompa ciepła?

Nowoczesne i energooszczędne pompy ciepła są obecnie coraz częściej wybieranym sposobem ogrzewania domu. Zapewniają one ciepło w domu, lecz również mogą służyć do podgrzewania ciepłej...

#Łączy nas energia

Inwestując w OZE zdobądź wyjątkowe gadżety! Zapraszamy serdecznie wszystkich do skorzystania z wyjątkowej oferty przygotowanej specjalnie dla fanów piłki nożnej! Wspólnie z naszym...

Ile kosztuje fotowoltaika?

Fotowoltaika to skuteczny sposób na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną domu lub firmy, który przyczynia się jednocześnie do powstania oszczędności w wyniku niższych rachunków...