Jaki inwerter do fotowoltaiki będzie najlepszy?

Na instalację fotowoltaiczną składa się wiele elementów – są to nie tylko panele fotowoltaiczne odpowiedzialne za wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej. Do wydajnej pracy fotowoltaiki potrzebny jest również dobry inwerter solarny (inaczej falownik fotowoltaiczny), który pełni bardzo istotne funkcje. Bez jego działania nie byłaby możliwa praca instalacji fotowoltaicznej. Jaki inwerter do fotowoltaiki wybrać, aby spełniał on swoją rolę w prawidłowy sposób? Na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy!

Inwerter fotowoltaiczny – co to takiego?

Fotowoltaika to sposób na pozyskiwanie energii elektrycznej z energii słonecznej. Same moduły fotowoltaiczne jednak nie wystarczą, aby uzyskać prąd o odpowiednich parametrach do zasilania urządzeń elektrycznych. W tym celu niezbędny jest inwerter fotowoltaiczny, który przekształca prąd stały wytwarzany przez panele fotowoltaiczne w prąd przemienny o prawidłowym napięciu.

Jakie zadania pełni inwerter fotowoltaiczny? Odpowiada on nie tylko za przemianę prądu stałego w prąd zmienny, lecz również za synchronizację instalacji fotowoltaicznej z siecią energetyczną, odprowadzanie nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci, rejestrowanie danych eksploatacyjnych (czyli gromadzenie informacji o tym, jaka ilość energii została wytworzona, jaka została przesłana do sieci lub zgromadzona w magazynie energii), monitorowanie pracy systemu oraz rozłączanie od sieci energetycznej w przypadku jakichkolwiek awarii (funkcja zabezpieczająca). Wśród zadań inwertera znajduje się również optymalizacja pracy instalacji poprzez dopasowanie jej do MPPT, czyli maksymalnego punktu modułów fotowoltaicznych.

Jaki rodzaj inwertera wybrać?

Inwertery możemy podzielić ze względu na podłączenie do sieci. Na rynku dostępne są:

  • inwertery on-grid, które są podłączone do sieci energetycznej i do niej odprowadzają wygenerowaną przez instalację fotowoltaiczną nadwyżkę energii elektrycznej,
  • inwertery off-grid, które nie są podłączone z siecią, a wygenerowana nadwyżka trafia do magazynów energii,
  • inwertery hybrydowe – podłączone do sieci, a jednocześnie zapewniające możliwość połączenia z magazynem energii.

Ze względu na podłączenie do faz wyróżniamy z kolei inwertery jednofazowe, które obsługują jedną fazę (można je zastosować w przypadku instalacji fotowoltaicznej o mocy do 3kW), a także inwertery trójfazowe, obsługujące trzy fazy (mogą być zamontowane w przypadku instalacji o mocy powyżej 3kW lub w przypadku instalacji o mocy niższej niż 3kW, zwłaszcza w sytuacji, gdy w budynku zastosowana jest instalacja trójfazowa – dzięki temu możliwe jest efektywniejsze wykorzystanie wygenerowanej przez instalacje fotowoltaiczne energii).

Dobór mocy falownika

Wybierając inwerter należy podjąć wiele ważnych decyzji, w tym zadecydować o mocy falownika. Szacuje się, że moc inwertera powinna oscylować w przedziale od 80 do 95% mocy paneli fotowoltaicznych, co umożliwia optymalizację pracy instalacji fotowoltaicznej i zmniejsza do minimum straty energii elektrycznej.

W ustaleniu odpowiedniej mocy inwertera do danej instalacji pomóc mogą specjaliści – nie jest to bowiem zadanie proste i wymaga specjalistycznej wiedzy. Korzystając z usług firmy Hymon – lidera rynku fotowoltaiki w Polsce, zyskasz gwarancję doboru najbardziej efektywnych rozwiązań.

Wybierz najlepszy falownik fotowoltaiczny

Na wybór inwertera wpływ powinny mieć również parametry techniczne urządzenia. Im lepszy jakościowo, bardziej wydajny, niezawodny i sprawny inwerter, tym lepsze działanie instalacji, a także pewność jego bezawaryjnej i długoletniej pracy. Jakie czynniki wziąć pod uwagę wybierając inwerter?

  • Sprawność falownika – parametr, który informuje o tym, ile energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne jest w stanie przetworzyć w zależności od pory dnia, roku czy uwarunkowań atmosferycznych. Najlepsze inwertery posiadać będą sprawność na poziomie co najmniej 97%.
  • Klasa ochronności IP – inwertery montowane na zewnątrz muszą posiadać klasę ochronności na poziomie minimum IP65, która zapewnia wysoką ochronę przed wodą i pyłami. Niektóre z nich posiadają klasę IP66, czyli są jeszcze bardziej odporne na wodę.
  • MPPT – inwertery wyposażone w regulatory MPPT umożliwiają śledzenie maksymalnej mocy osiąganej przez moduły fotowoltaiczne i dopasowanie do nich pracy instalacji. Daje do możliwość zwiększenia efektywności nawet o 20% w porównaniu do inwerterów nieposiadających MPPT.
  • Certyfikaty – inwertery fotowoltaiczne powinny posiadać niezbędne, wskazane w przepisach prawnych certyfikaty poświadczające spełnianie przez nich określonych norm.
  • Gwarancja – wybierając inwerter należy wziąć pod uwagę gwarancję, jaką przyznaje na niego producent, a także jej zakres. Im dłuższa gwarancja, tym większa pewność, że w razie awarii nie będzie trzeba kupować nowego urządzenia. Dobre inwertery posiadają gwarancję 10-cio letnią, zaś w wielu przypadkach istnieje również możliwość jej przedłużenia do nawet 20 lat.

Chcesz wybrać najlepszy falownik fotowoltaiczny? Skorzystaj z naszej pomocy w doborze urządzenia!

Pozostałe, rekomendowane artykuły

Ile prądu produkuje fotowoltaika?

Rosnące z roku na rok ceny prądu są jedną z przyczyn wzrostu zainteresowania rozwiązaniami, które pozwalają na obniżenie kosztów. Jednym z nich jest montaż instalacji fotowoltaicznej na...

Czyste powietrze 2022 – zmiany, warunki, terminy

Rosnące zanieczyszczenie powietrza spowodowało konieczność podejmowania działań na rzecz redukcji emisji szkodliwych gazów cieplarnianych. W celu zachęcenia do realizowania przedsięwzięć...