Ile kosztuje pompa ciepła?

Nowoczesne i energooszczędne pompy ciepła są obecnie coraz częściej wybieranym sposobem ogrzewania domu. Zapewniają one ciepło w domu, lecz również mogą służyć do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, wody w basenach oraz do chłodzenia pomieszczeń. Ich wielofunkcyjność to jedna z ich zalet – oprócz niej użytkownicy zdecydowanie docenią wygodę korzystania z systemu, który jest praktycznie bezobsługowy, a także możliwość uzyskania realnych oszczędności w wyniku znacznie obniżonych wydatków ponoszonych za ogrzewanie. Bazując na odnawialnych źródłach energii pompy ciepła są jednocześnie bardzo przyjazne dla środowiska naturalnego, którego w żaden sposób nie zanieczyszczają.

Ze względu na niewątpliwe zalety rozwiązania na pompę ciepła decyduje się coraz więcej inwestorów. Przed podjęciem decyzji warto jednak wiedzieć, ile kosztuje pompa ciepła oraz jakie czynniki mają wpływ na koszt instalacji pompy ciepła.

Co wpływa na cenę pompy ciepła?

Pompy ciepła są wielofunkcyjnym urządzeniem, które zapewniać może ogrzewanie domu lub innego budynku, a jednocześnie służyć do podgrzewania wody użytkowej oraz do chłodzenia pomieszczeń. System grzewczy bazujący na pompie ciepła jest wydajny, energooszczędny, bezpieczny, bezobsługowy, cichy i niezawodny. Ze względu na szereg korzyści, w tym realne oszczędności, jakie zapewnia, na ogrzewanie domu pompą ciepła decyduje się coraz szersze grono osób.

Swoje działanie pompy ciepła opierają o odnawialne źródła energii. Korzystają one z energii cieplnej pochodzącej z otoczenia, czyli z tzw. dolnego źródła ciepła, za które służyć może grunt, wody gruntowe lub powietrzne zewnętrzne. Pobrane ciepło pompa kieruje do instalacji grzewczej znajdującej się wewnątrz budynku. Do swojej pracy pompa ciepła potrzebuje niewielkiej ilości energii elektrycznej, dlatego dobrym rozwiązaniem jest połączenie systemu z instalacją fotowoltaiczną, dostarczającą bezpłatny prąd.

Ze względu na niskie koszty eksploatacji oraz przyjazność dla środowiska naturalnego, pompy ciepła coraz częściej wypierają tradycyjne systemu ogrzewania, samodzielnie zapewniając ciepło w budynku lub są montowane jako ich uzupełnienie – pompa ciepła może współpracować z innymi źródłami ciepła, wspierając ich działanie i ograniczając ponoszone koszty.

Zainteresowanie pompą ciepła jako sposobem ogrzewania budynku rośnie. Inwestycja w to rozwiązanie oznacza jednak konieczność poniesienia wydatków początkowych – od czego zależeć będzie cena pompy ciepła?

Koszt pompy ciepła a dolne źródło energii

Na to, ile kosztuje pompa ciepła, będzie miał wpływ przede wszystkim wybór jej rodzaju. Decydujący będzie wybór dolnego źródła energii – do wyboru pozostają wodne, gruntowe oraz powietrzne pompy ciepła. Różnią się one pomiędzy sobą w zasadniczy sposób metodą montażu, który przekłada się na finalny koszt inwestycji.

Wśród pomp ciepła najbardziej kosztownym rozwiązaniem jest wodna pompa ciepła, która oznacza dość skomplikowany montaż. Jest to również rozwiązanie trudne do wprowadzenia, gdyż niewiele wód gruntowych posiada jakość odpowiednią do instalacji wodnej pompy ciepła.

Z kolei gruntowa pompa ciepła oznacza konieczność wykonania robót ziemnych (w przypadku wymiennika poziomego) lub odwiertów (pompa ciepła z wymiennikiem pionowym) oraz zakupu samych wymienników, co przekłada się na dodatkowe koszty. Im bardziej skomplikowane prace, tym wyższa cena montażu gruntowej pompy ciepła. Ten rodzaj pompy ciepła jest jednak bardzo efektywny i odporny na eksploatację, a także na nawet bardzo niskie temperatury.

Najtańszym rozwiązaniem jest powietrzna pompa ciepła. Jej montaż jest stosunkowo prosty i praktycznie bezinwazyjny, co przekłada się na niższe koszty wykonania usługi. Powietrzne pompy ciepła są najłatwiej dostępnym rozwiązaniem. Mogą sobie na nie pozwolić nawet osoby z ograniczonym budżetem oraz posiadające niewielką przestrzeń do instalacji urządzenia.

Cena pompy ciepła a jej parametry techniczne

Koszt pompy ciepła zależy również od tego, na jakie parametry techniczne oraz producenta się zdecydujemy. Im wyższa jakość, wydajność, klasa wykonania, a także renoma producenta, tym za urządzenie będzie trzeba zapłacić więcej. Wpływ na cenę urządzenia będzie miała również przyznana na jego pracę gwarancja.

Moc pompy ciepła powinna zostać dobrana do potrzeb użytkowników, oczekiwań w zakresie temperatury w pomieszczeniach, liczby domowników. Z mocą pompy ciepła powinno się jednak przesadzać, gdyż wydłuża to czas zwrotu z inwestycji. Pompa ciepła nie będzie mogła w takim przypadku działać z pełnią swoich możliwości.

Instalacja pompy ciepła – cena

Do ceny pompy ciepła należy doliczyć koszt jej montażu. Na wycenę usługi będzie miał wpływ szereg czynników, takich jak chociażby lokalizacja budynku, uwarunkowania budowlane, technologia wybudowania domu, jakość izolacji cieplnej, rozmieszczenie pomieszczeń, pozostały sposób ogrzewania.

Instalacja pompy ciepła to zadanie dla ekspertów, dlatego nie warto decydować się na najtańsze usługi. Do montażu systemu warto wybrać ekspertów z doświadczeniem – to pewność, że pompa ciepła zostanie zamontowana prawidłowo i będzie służyć wydajnie przez długie lata.

Jaka jest cena pompy ciepła?

Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje pompa ciepła, nie jest możliwe, gdyż jest to zależne od wielu czynników. Ogromne znaczenie będą miały parametry techniczne, wybrana moc urządzenia, potrzeby i oczekiwania użytkowników co do temperatury w pomieszczeniach, umiejscowienie instalacji, a także wybrany rodzaj urządzenia i sposób jego montażu.

Każdorazowo wykonanie instalacji powinno zostać poprzedzone wykonaniem audytu, w trakcie którego doświadczony ekspert od pomp ciepła dobierze najbardziej optymalne rozwiązanie biorąc pod uwagę możliwości finansowe, warunki budowlane oraz potrzeby inwestora.

W przybliżeniu można określić, że sam koszt urządzenia to wydatek w granicach 10-20 tysięcy zł. W zależności od stopnia skomplikowania prac montażowych cena pompy ciepła będzie mieścić się w przedziale cenowym od 30 do 80 tysięcy zł.

Inwestycja w pompę ciepła wiąże się z koniecznością poniesienia nakładów finansowych, jednakże zwrot z niej następuje szybko, bo już po około 5-7 latach. Koszty ogrzewania domu znacznie maleją, a inwestor zyskuje oszczędności przez długie lata, a także uniezależnia się od rosnących cen materiałów grzewczych.

Cena powietrznej pompy ciepła wraz z montażem

Ze względu na niewielkiej wysokości nakłady finansowe, jakie ponosi się na starcie oraz niemalże bezinwazyjny montaż, na powietrzne pompy ciepła decyduje się największa liczba inwestorów. Powietrzna pompa ciepła to również urządzenie, które zajmuje niewiele miejsca, można ją zamontować praktycznie wszędzie, a także stosować zarówno do ogrzewania budynku, jak i jego chłodzenia oraz podgrzewania wody użytkowej.

Dostępne na rynku powietrzne pompy ciepła różnią się pomiędzy sobą, co przekłada się na ich cenę. Zdecydować się można na pompę ciepła typu monoblok lub pompę ciepła typu split. Dodatkowo, różny może być układ pracy pompy ciepła. W tym przypadku wyboru można dokonać pomiędzy pompą ciepła typu powietrze-powietrze, która zasysa powietrze z otoczenia, a następnie kieruje w ocieplonej formie do powietrza wewnątrz budynku, oraz powietrze-woda, które również pobiera powietrze z zewnątrz, lecz trafia ono do instalacji grzewczej w formie ciepłej wody.

Na cenę powietrznej pompy ciepła wpływ będzie miał wybór producenta, mocy urządzenia, rodzaju, parametrów technicznych. Koszt powietrznej pompy ciepła plasuje się w przedziale od 10 do 65 tysięcy złotych, zaś średnia cena powietrznej pompy ciepła wraz z montażem dla domu o powierzchni 150m2 wynosi około 35 tysięcy zł.

Cena gruntowej pompy ciepła wraz z montażem

Pompa ciepła gruntowa jest bardzo efektywnym rozwiązaniem zapewniającym ogrzewanie budynku. Może ona działać nawet w przypadku bardzo niskich temperatur zewnętrznych, jest odporna na eksploatację, pracuje niezawodnie i wydajnie przez długie lata.

W zależności od wybranego urządzenia, jakości wykonania, mocy, gwarancji, producenta oraz innych czynników technicznych, gruntowe pompy ciepła kosztować mogą od 15 do 50 tysięcy zł. Koszt pompy ciepła to jednak nie wszystko – w jej przypadku należy również doliczyć koszt wymiennika poziomego lub pionowego oraz koszt montażu, w tym wykonania prac ziemnych lub odwiertów. Na cenę tej usługi będzie miał wpływ stopień skomplikowania prac, wykorzystywana technologia, warunki z miejsca instalacji.

W przypadku gruntowej pompy ciepła do samej ceny urządzenia doliczyć zatem należy koszt wymiennika. Kolektor poziomy to wydatek rzędu około 10 tysięcy zł, zaś kolektor pionowy kosztuje około 15-25 tysięcy zł. Dodatkowo, koszt inwestycji zawierać będzie usługę instalacji dolnego źródła, której cena zależna jest od firmy instalującej pompę ciepła, od rodzaju prac, stopnia ich trudności. Średni koszt montażu gruntowej pompy ciepła to około 15 tysięcy zł.

Pozostałe, rekomendowane artykuły

Instalacja OZE – co to jest?

Technologie, które bazują na OZE, są coraz powszechniej stosowane i to nie tylko na dużą skalę, lecz również w gospodarstwach domowych. Instalacja OZE – co to jest? Jaka jest definicja...

Ile prądu produkuje fotowoltaika?

Rosnące z roku na rok ceny prądu są jedną z przyczyn wzrostu zainteresowania rozwiązaniami, które pozwalają na obniżenie kosztów. Jednym z nich jest montaż instalacji fotowoltaicznej na...

Czyste powietrze 2022 – zmiany, warunki, terminy

Rosnące zanieczyszczenie powietrza spowodowało konieczność podejmowania działań na rzecz redukcji emisji szkodliwych gazów cieplarnianych. W celu zachęcenia do realizowania przedsięwzięć...

Czy pompę ciepła można odliczyć od podatku

Rozwiązania korzystające z odnawialnych źródeł energii są popularyzowane przez programy finansowego wsparcia, co daje możliwość obniżenia kosztów inwestycji. Właściciele budynków...