Jaka taryfa przy fotowoltaice? Wybierz najbardziej opłacalną!

Poszukując skutecznego sposobu na ograniczenie wysokości rachunków za prąd wiele osób zaczyna dostrzegać potencjał rozwiązania, jakim jest fotowoltaika. Wytwarzanie prądu za pomocą własnej instalacji fotowoltaicznej, która korzysta z bezpłatnych i odnawialnych źródeł energii, jest korzystne zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym. W przypadku właścicieli instalacji fotowoltaicznych mamy do czynienia z prosumentami, którzy produkują energię elektryczną na własny użytek. Decydując się na instalację fotowoltaiczną podłączoną do sieci energetycznej, konieczne jest jednak podpisanie umowy z dostawcą prądu oraz wybór taryfy prądu. Sprawdź, jaka taryfa przy fotowoltaice sprawdzi się najlepiej.

Taryfa prądu a instalacje fotowoltaiczne

Fotowoltaika korzysta z promieniowania słonecznego do produkcji energii elektrycznej. Wytworzony za jej pomocą prąd może zasilać urządzenia elektryczne w domach, firmach, gospodarstwach rolnych. Jest on całkowicie bezpłatny, dlatego przyczynia się do obniżenia rachunków za prąd do minimum. Gwarantuje również niezależność od dostaw energii elektrycznej, szczególnie w przypadku wyboru instalacji fotowoltaicznej typu off-grid, w której nadwyżki energii gromadzone są w magazynach energii, a nie przesyłane do sieci energetycznej.

Drugą dostępną opcją są instalacje typu on-grid, które zakładają podłączenie instalacji do sieci energetycznej i przesyłanie do niej nadwyżek wyprodukowanej energii. Można z nich skorzystać w przypadku, gdy produkcja energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne nie jest wystarczająca. Wybierając tego rodzaju instalację należy zdawać sobie sprawę, że regulacje prawne nakładają na dostawcę energii obowiązek tzw. bilansowania. Oznacza to, że prosument (czyli właścicieli paneli fotowoltaicznych wytwarzający prąd na własne potrzeby) może odzyskać 80% (lub 70% dla instalacji powyżej 10 kW) energii elektrycznej wysłanej uprzednio do sieci.

Podłączenie do sieci energetycznej wymaga także podpisania umowy z dostawcą energii elektrycznej oraz wyboru taryfy prądu. Taryfa prądu to inaczej plan cenowy sprzedaży energii elektrycznej. Jaka taryfa przy fotowoltaice będzie najkorzystniejsza?

Jaka taryfa przy fotowoltaice sprawdzi się najlepiej?

Taryfy energetyczne to plany cenowe, które określają sprzedaż energii elektrycznej. Wybór odpowiedniej taryfy jest korzystny dla odbiorców pod względem możliwości obniżenia wydatków ponoszonych na energię elektryczną, zaś dla dostawców to sposób na rozłożenie obciążenia sieci.

Dla gospodarstw domowych przeznaczona jest grupa taryfowa G, zaś właściciele fotowoltaiki dokonać mogą wyboru pomiędzy dwiema taryfami – G11 oraz G12.

Taryfa G11

Taryfa G11 znana jest również jako taryfa całodobowa i jest najbardziej popularnym planem cenowym. Charakteryzuje ją stała cena prądu przez cały dzień, cały tydzień. Tego rodzaju rozwiązanie zapewnia najwyższą elastyczność odbiorcom cenowym. Dobrze sprawdza się w przypadku gospodarstw domowych wyróżniających się zbliżonym zużyciem energii elektrycznej w ciągu całej doby.

W przypadku fotowoltaiki taryfa G11 będzie odpowiednia, jeśli instalacja fotowoltaiczna pokrywa zapotrzebowanie na energię elektryczną w całości.

Taryfa G12

Taryfa G12, zwana również taryfą dwustrefową, zakłada inną cenę prądu w zależności od pory dnia. Wieczorem i nocą cena energii elektrycznej jest niższa niż w ciągu dnia. To idealne rozwiązanie w przypadku, gdy w danym gospodarstwie domowym więcej korzysta się z prądu w godzinach nocnych, niż w porze dziennej.

W przypadku właścicieli instalacji fotowoltaicznych taryfa G12 sprawdzi się gdy:

  • Instalacja fotowoltaiczna nie wytwarza wystarczającej ilości energii do pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną – w tej sytuacji system będzie dostarczał energię elektryczną w ciągu dnia, zaś w nocy możliwe będzie pobranie z sieci tańszej energii elektrycznej,
  • Budynek jest ogrzewany za pomocą pompy ciepła – pompy ciepła zasilane prądem z instalacji fotowoltaicznych działają także w nocy. Skorzystanie z taryfy G12 pozwala na obniżenie kosztów zużycia energii potrzebnej do ich pracy.

Fotowoltaika a zmiana taryfy prądu

Sprzedawcy energii elektrycznej umożliwiają zmianę taryfy prądu raz w roku. Jeśli w Twoim domu zamontowana została instalacja fotowoltaiczna i z przeprowadzonych kalkulacji wynika, że zmiana taryfy będzie korzystna pod względem finansowym, wystarczy, że skontaktujesz się z biurem obsługi dostawcy prądu. Zmiana taryfy jest zazwyczaj możliwa w bardzo prosty sposób – wystarczy wypełnić wniosek online lub dokument w wersji papierowej i złożyć go w filii danej firmy. Może się okazać, że zmiana taryfy zapewni dodatkowe oszczędności!

Pozostałe, rekomendowane artykuły

Pompa ciepła a klimatyzacja

Wielofunkcyjność pompy ciepła to jedna z jej głównych zalet. Pompa ciepła może bowiem działać w trybie ogrzewania, zapewniając ciepło w budynku oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej,...

Ile prądu produkuje fotowoltaika?

Rosnące z roku na rok ceny prądu są jedną z przyczyn wzrostu zainteresowania rozwiązaniami, które pozwalają na obniżenie kosztów. Jednym z nich jest montaż instalacji fotowoltaicznej na...

Budowa pompy ciepła

Pompa ciepła jest urządzeniem, które coraz częściej instalowane jest w budynkach. Jest ona bowiem tania w eksploatacji, wygodna w użytkowaniu, energooszczędna, bezpieczna. Ogrzewanie domu...

Czy pompę ciepła można odliczyć od podatku

Rozwiązania korzystające z odnawialnych źródeł energii są popularyzowane przez programy finansowego wsparcia, co daje możliwość obniżenia kosztów inwestycji. Właściciele budynków...

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku istotnych komponentów, jednak do najważniejszych zaliczane są panele fotowoltaiczne. Jakie panele fotowoltaiczne najlepiej wybrać, aby działały...

Jak założyć farmę fotowoltaiczną?

Odnawialne źródła energii są coraz powszechniej wykorzystane w różnego rodzaju technologiach. Jednym z nich jest fotowoltaika, której działanie bazuje na promieniowaniu słonecznym. Dzięki...