Jakiej mocy fotowoltaika? Jak dobrać moc paneli fotowoltaicznych?

Odpowiednio zaprojektowana i zamontowana instalacja fotowoltaiczna jest rentowną inwestycją. Dzięki niej zyskać można realne oszczędności na rachunkach za prąd oraz niezależność energetyczną. Niezbędny jest jednak odpowiedni dobór mocy paneli fotowoltaicznych do zapotrzebowania na energię elektryczną gospodarstwa domowego. Jeśli zastanawiasz się, jak obliczyć zapotrzebowanie energetyczne swojego gospodarstwa domowego oraz jakiej mocy fotowoltaika będzie odpowiednia, aby pokryć je w całości, skorzystaj z naszej podpowiedzi!

Jakie jest roczne zużycie energii gospodarstwa domowego?

Instalacja fotowoltaiczna to sposób na pozyskiwanie energii elektrycznej z energii słonecznej. Inwestor, który decyduje się na jej posiadanie, może zyskać niezależność energetyczną od dostaw prądu z zewnątrz oraz od podwyżek cen energii elektrycznej. Jeśli jednak rachunki za prąd mają być zminimalizowane do zera, konieczny jest prawidłowy dobór mocy instalacji fotowoltaicznej.

W trakcie projektowania instalacji fotowoltaicznej niezbędne jest ustalenie, jaka moc paneli fotowoltaicznych będzie najlepsza. Ważne jest zarówno, aby moc nie była zbyt duża, gdyż prowadzi to do wydłużenia tempa zwrotu z inwestycji, a wyprodukowana energia nie może zostać w pełni spożytkowana, jak i zbyt mała, gdyż wiąże się to z koniecznością zakupu energii elektrycznej od zewnętrznych producentów energii, a to obniża opłacalność inwestycji.

Roczne zużycie energii to podstawa do ustalenia, jaka moc fotowoltaiki będzie odpowiednia dla danego gospodarstwa domowego. W jaki sposób je obliczyć? Pod uwagę należy wziąć rachunki za prąd i zsumować wartości dotyczące zużycia energii z 12-stu miesięcy w poprzednim roku. Niezbędne jest również uwzględnienie wszelkich planowanych zmian w zapotrzebowaniu, takich jak wymiana systemu ogrzewania (np. na ogrzewanie elektryczne bądź pompę ciepła), czy nabycie nowych, energochłonnych urządzeń (np. zmywarka, klimatyzator).

Jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej?

Jeśli chcemy obliczyć moc paneli fotowoltaicznych, musimy wziąć pod uwagę roczne zużycie prądu. Na każde zużyte 1000 kWh energii rocznie należy dobrać 1,2 kW mocy, a w przypadku elektrowni o mocy powyżej 10 kW – 1,4 kW. Otrzymaną wartość podzielić należy przez szacowaną produkcję energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej.

Przykład:

4000 kWh – roczne zużycie prądu

1000 kWh na 1 kW – szacowana produkcja prądu z instalacji fotowoltaicznej

4000 kWh x 1,2/1000 kWh = 4,8 kW

Warto podkreślić, że powyższe obliczenia są jedynie szacunkami. W rzeczywistości dobór mocy instalacji powinien uwzględniać wiele innych aspektów, takich jak np. system opustów. System ten zakłada, że w przypadku instalacji fotowoltaicznej o mocy do 10 kW za każde 1 kWh wyprodukowanej nadwyżki energii elektrycznej przesłanej do sieci, można odzyskać jedynie 0,8 kWh. Z kolei w przypadku instalacji o mocy powyżej 10 kW – za 1 kWh do sieci energetycznej odzyskuje się jedynie 0,7 kWh.

Co więcej, znaczenie mają również uwarunkowania z miejsca instalacji, które wpływają na produkcję prądu. Szacunkowa produkcja wynosząca 1000 kWh z 1 kW mocy instalacji fotowoltaicznej dotyczy tylko określonych warunków- gdy panele fotowoltaiczne są skierowane w kierunku południowym. Na ilość wytwarzanej energii elektrycznej wpływ będą miały czynniki takie jak położenie względem stron świata, kąt nachylenia dachu, konstrukcja dachu oraz ewentualne zacienienia. Właśnie dlatego moc instalacji fotowoltaicznej powinna być dobierana w oparciu o indywidualne uwarunkowania.

Jak dobrać odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej dla nowego domu?

Moc paneli słonecznych dobierana jest odpowiednio do rocznego zużycia energii. Co jednak w przypadku, gdy budynek jest na etapie budowania lub dopiero powstał? W tym przypadku ustala się potencjalne zapotrzebowanie na energię elektryczną, uwzględniając czynniki takie jak: ilość domowników, wybrany sposób ogrzewania, ilość i rodzaj urządzeń elektrycznych, sposób ogrzewania oraz ilość domowników. Jeśli moc instalacji fotowoltaicznej w trakcie jej użytkowania okaże się niewystarczająca, istnieje możliwość rozbudowy systemu za pomocą mikroinwerterów.

Pozostałe, rekomendowane artykuły

Odliczenie fotowoltaiki od podatku rolnego

Korzystające z odnawialnych źródeł energii technologie, takie jak fotowoltaika, są coraz częściej wykorzystywane nie tylko przez osoby prywatne i montowane w budynkach mieszkalnych, lecz...

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Montaż pompy ciepła to skuteczny sposób na zapewnienie komfortu cieplnego w domu przy jednoczesnych niskich kosztach eksploatacji urządzenia. Pompy ciepła są systemami grzewczymi...

Jaki inwerter do fotowoltaiki będzie najlepszy?

Na instalację fotowoltaiczną składa się wiele elementów – są to nie tylko panele fotowoltaiczne odpowiedzialne za wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej. Do wydajnej pracy...

Sukces drużyny HYMON w piłce nożnej!

Końcem czerwca w Ustroniu Morskim odbyły się Międzybranżowe Mistrzostwa Polski Firm i Instytucji w piłce nożnej. W turnieju wzięło udział 28 reprezentacji różnych firm i instytucji z...

Ile energii produkuje panel fotowoltaiczny?

Najpopularniejszą metodą produkcji energii elektrycznej ze słońca stanowią obecnie panele fotowoltaiczne. Wartość wyprodukowanej przez nie energii jest dość trudna do oszacowania,...