Na jaki piec do fotowoltaiki warto się zdecydować?

Własna elektrownia zamontowana na dachu lub gruncie zapewnia niemal bezpłatną energię elektryczną. Możliwość zyskania realnych oszczędności ze względu na niższe rachunki za prąd przyciąga inwestorów, którzy decydują się na inwestycję w fotowoltaikę. Instalacja fotowoltaiczna daje również możliwość obniżenia wydatków ponoszonych na ogrzewanie – wystarczy połączyć piec elektryczny z instalacją fotowoltaiczną. Koszty ogrzewania domu oraz podgrzewania wody użytkowej ulegają znacznemu obniżeniu, a budżecie domowym pozostają dodatkowe środki finansowe.

Zastanawiasz się, jaki piec do fotowoltaiki wybrać? Chcesz poznać możliwe rodzaje kotłów elektrycznych? A może interesują Cię zalety korzystania z pieca elektrycznego w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście!

Piec elektryczny do ogrzewania domu

Koszt ogrzewanie domu jest jednym z najwyższych kosztów eksploatacyjnych, jakie ponosi właściciel budynku. Właśnie dlatego decyzja dotycząca sposobu ogrzewania jest tak ważna – realnie wpływa na wydatki, jakie ponosi się na ten cel. Można zdecydować się na piec gazowy, kocioł na paliwo stałe, a także na pompę ciepła. Alternatywą, która doskonale sprawdza się w przypadku posiadania instalacji fotowoltaicznej, jest piec elektryczny.

Kocioł elektryczny jest sposobem na ogrzewanie domu oraz ogrzewanie wody użytkowej, który zapewnia użytkownikom wygodę korzystania. Nie muszą przejmować się nabywaniem, składowaniem ani uzupełnianiem opału. Piec posiada niewielkie wymiary, a jego instalacja nie jest skomplikowana. Ogrzewanie budynku za pomocą pieca elektrycznego umożliwia również jego zasilanie za pomocą prądu wytworzonego z promieniowania słonecznego przez instalację fotowoltaiczną.

Jaki piec elektryczny do fotowoltaiki warto wybrać?

Korzyści z posiadania instalacji fotowoltaicznej są nieocenione. Fotowoltaika przekłada się na niższe rachunki za prąd, niezależność energetyczną, ochronę środowiska naturalnego. Może ona również znacząco ograniczyć koszty ogrzewania domu w przypadku, gdy posiadanym systemem grzewczym jest na piec elektryczny.

Jak dobrać piec elektryczny do fotowoltaiki? Na rynku dostępne są następujące rodzaje kotłów elektrycznych do fotowoltaiki:

  • elektryczny kocioł jednofunkcyjny,
  • piec elektryczny dwufunkcyjny,
  • piec elektryczny akumulacyjny.

Wszystkie kotły elektryczne posiadają te same elementy (grzałki elektryczne, pompy obiegowe oraz zabezpieczenia elektryczne i systemu CO oraz c.w.u.), jednak różnią się budową i zasadą działania. Wyróżniamy:

Kocioł elektryczny jednofunkcyjny

Piec jednofunkcyjny posiada najprostszą budowę oraz zasadę działania. Można go zastosować jedynie do ogrzewania domu poprzez podgrzewanie wody zgromadzonej w instalacji centralnego ogrzewania. Składa się on z kilku grzałek w ilości potrzebnej do uzyskania odpowiedniej mocy grzewczej oraz z pompy obiegowej. Jednofunkcyjne kotły elektryczne nie posiadają wbudowanego zbiornika, a czynnik grzewczy podgrzewany jest podczas przepływu przez piec. Ze względu na niewielkie rozmiary kotły jednofunkcyjne można zamontować praktycznie wszędzie, nawet w przypadku ograniczonej dostępności miejsca.

Kocioł elektryczny dwufunkcyjny

Piec elektryczny dwufunkcyjny zapewnia możliwość zarówno ogrzewania budynku, jak i podgrzewania wody użytkowej. W odróżnieniu od pieców jednofunkcyjnych kotły dwufunkcyjne posiadają zbiornik przeznaczony do magazynowania podgrzanej wody. Kotły elektryczne dwufunkcyjne są przez to większe i wymagają nieco większej przestrzeni do montażu.

Kocioł elektryczny akumulacyjny

Kotły elektryczne akumulacyjne, podobnie jak piece dwufunkcyjne, można zastosować do ogrzewania domu oraz podgrzewania wody użytkowej. Są one również wyposażone w zbiornik przeznaczony do przechowywania wody. Ich działanie opiera się na akumulacji ciepła wykorzystując moment najwyższej produkcji energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne lub podczas niskiej taryfy prądu, a w kolejnym etapie je oddają. Piece akumulacyjne pracują w trybie ładowania i rozładowywania.

Współpraca kotła elektrycznego z instalacją fotowoltaiczną – korzyści

Koszty ogrzewania domu zależą od kilku czynników. Odpowiednie decyzje pozwolą nawet kilkukrotnie ograniczyć koszty ogrzewania. Wpływ ma przede wszystkim technologia wykonania budynku oraz standard ocieplenia – w przypadku starszego budownictwa i słabej izolacji zużycie energii będzie wyższe niż w przypadku nowego domu. Podejmując działania na rzecz termomodernizacji, takich jak ocielenie ścian, dachu, stropu, wymiana drzwi lub okien możliwe jest obniżenie kosztów ogrzewania domu.

Obniżenie kosztów ogrzewania elektrycznego jest również możliwe poprzez dobranie odpowiedniej taryfy energetycznej. Sposobem na redukcję wydatków jest również zastosowanie kotła elektrycznego wraz z instalacją fotowoltaiczną. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

  • oszczędności – dzięki instalacji fotowoltaicznej uzyskiwany jest darmowy prąd służący do zasilania pieca elektrycznego, a tym samym rachunki za prąd ulegają znacznemu obniżeniu,
  • ekologia – podczas pracy pieca nie są emitowane szkodliwe substancje ani spaliny, a energia elektryczna wytwarzana jest w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego z odnawialnych źródeł energii,
  • wysoki komfort cieplny,
  • wygoda użytkowania,
  • możliwość montażu zarówno w nowym, jak i starym budownictwie, w przypadku ogrzewania podłogowego, jak i centralnego ogrzewania,
  • nieskomplikowany montaż, brak trudnych prac instalatorskich, brak konieczności ponoszenia kosztów wynikających np. z przyłączenia gazowego czy instalacji wentylacji.

Pozostałe, rekomendowane artykuły

Jak magazynować energię słoneczną?

Instalacje fotowoltaiczne, choć pozwalają na samodzielne wytworzenie energii elektrycznej, zwykle robią to w środku lata i okolicach południa. Produkcja energii nie pokrywa się więc czasowo z...

Odliczenie fotowoltaiki od podatku rolnego

Korzystające z odnawialnych źródeł energii technologie, takie jak fotowoltaika, są coraz częściej wykorzystywane nie tylko przez osoby prywatne i montowane w budynkach mieszkalnych, lecz...

Instalacja OZE – co to jest?

Technologie, które bazują na OZE, są coraz powszechniej stosowane i to nie tylko na dużą skalę, lecz również w gospodarstwach domowych. Instalacja OZE – co to jest? Jaka jest definicja...