Pompa ciepła czy pellet – na które rozwiązanie się zdecydować?

Stojąc przed wyborem sposobu ogrzewania domu, wiele osób ma dylemat – dostępnych rozwiązań jest naprawdę wiele, co nie ułatwia podjęcia decyzji. Czynniki, które wpływają na ostateczny wybór to przede wszystkim koszty wynikające z zakupu urządzenia grzewczego oraz opłaty związane z eksploatacją. Niemniejsze znaczenie powinny mieć również komfort użytkowania oraz wpływ na środowisko naturalne.

Wśród dostępnych rozwiązań zapewniających ogrzewanie domu znajdują się pompy ciepła oraz piece na pellet. Jeśli stoisz przed wyborem spośród tych dwóch systemów grzewczych, zapewne chętnie dowiesz się, jakie są ich zalety i wady, a także co bardziej się opłaca – pellet czy pompa ciepła?

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które do swojej pacy korzysta z odnawialnych źródeł energii. Pobiera ono energię cieplną z otoczenia – z gruntu, z wody lub z powietrza, a następnie poprzez czynnik roboczy kieruje do instalacji grzewczej wewnątrz budynku. W 75% pompa ciepła zasilana jest energią z zasobów naturalnych, jedynie w 25% wymagając zasilania energią elektryczną. Zużycie prądu na pompę ciepła można jednak radykalnie ograniczyć decydując się inwestycję w instalację fotowoltaiczną (która zapewnia bezpłatną energię elektryczną, czyniąc pompę ciepła urządzeniem bezkosztowym).

W ostatnich latach pompy ciepła zyskały ogromną popularność, co wiąże się z ich wysoką efektywnością, energooszczędnością, niskimi kosztami eksploatacji i brakiem negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Dzięki pompom ciepła można zapewnić wysoki komfort cieplny, a także wygodę korzystania użytkownikom, bowiem jest to system całkowicie zautomatyzowany i bezobsługowy.

Zalety montażu pomp ciepła

Decydując się na pompę ciepła zyskuje się urządzenie wielofunkcyjne – nie tylko stanowi ono źródło ciepła w budynku, lecz również może służyć do przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także do chłodzenia pomieszczeń, działając w zastępstwie klimatyzacji. Jakie są pozostałe zalety pomp ciepła?

 • Energooszczędność – pompa ciepła zaliczana jest do najbardziej energooszczędnych systemów grzewczych,
 • Ekologia – podczas pracy urządzenia nie są emitowane szkodliwe substancje, w tym dwutlenek węgla, a pompa korzysta z odnawialnych źródeł energii,
 • Bezpieczeństwo – korzystanie z pompy nie stwarza zagrożenia pożarowego czy zaczadzenia,
 • Wygoda użytkowania – system jest bezobsługowy i zautomatyzowany, nie ma konieczności jego czyszczenia czy uzupełniania w paliwo opałowe,
 • Niskie koszty eksploatacji,
 • Możliwość montażu w nowym, jak i modernizowanym budownictwie,
 • Prosty i bezinwazyjny montaż oraz niewielkie wymiary (szczególnie w przypadku powietrznych pomp ciepła),
 • Szybki zwrot z inwestycji – już po około 5-7 latach,
 • Możliwość uzyskania dofinansowania do inwestycji.

Wady pomp ciepła

Pompy ciepła nie są pozbawione wad. Wśród nich można wymienić m.in.

 • Cena zakupu i montażu – choć ceny systematycznie maleją, nadal koszty początkowe inwestycji w pompę ciepła mogą być dla wielu inwestorów barierą (powietrzna pompa ciepła to wydatek około 30-40 tys. zł, zaś gruntowa pompa ciepła – 60-80 tys. zł)
 • Uzależnienie działania od poboru energii elektrycznej,
 • Spadek wydajności powiązany ze spadkiem temperatur zewnętrznych – w przypadku powietrznych pomp ciepła, w szczególności najtańszych i słabszych jakościowo,
 • Najlepsze działanie pompy ciepła mają z niskotemperaturowym ogrzewaniem płaszczowym, takim jak ogrzewanie podłogowe.

Pellet – co to takiego?

Pellet jest paliwem wytwarzanym z biomasy, posiadającym formę stałą, najczęściej w postaci granulatu. Jest on wytwarzany ze sprasowanych trocin i wiór drzewnych. Pellet zaliczany jest do najbardziej efektywnych źródeł ogrzewania.

W domach jednorodzinnych możliwe jest zamontowanie pieca na pellet, który zapewnia ogrzewanie domu. Piec powinien zostać wyposażony w odpowiednie filtry, które redukują ilość gazów wytwarzanych w procesie spalania, a także posiadać odpowiednią wielkość. Zapewnia on efektywne i ekologiczne ogrzewanie domu.

Piec na pellet – zalety

Nowoczesne piece na pellet są urządzaniami w pełni zautomatyzowanymi, które pozwalają na efektywne i ekologiczne ogrzewanie domu. Uruchomić je można za pomocą jednego przycisku, a już w przeciągu kilku minut woda w kaloryferach lub w ogrzewaniu podłogowym się nagrzewa, zapewniając komfort cieplny. Posiadają one również nieskomplikowaną konstrukcję, dlatego stosunkowo łatwo je zamontować.

Jakie zalety posiada system grzewczy oparty na pellecie?

 • Ekologia – piec na pellet wykorzystuje biomasę, a jego działanie wiąże się z niską emisją CO2,
 • Biodegradowalność – pellet jeest surowcem biodegradowalnym, a popiół można zastosować jako nawóz,
 • Łatwość obsługi – piece na pellet są proste w obsłudze – nie wymagają ręcznego podpalania, biomasa rozpalana jest samoczynnie,
 • Czystość – forma granulatu zapewnia czystość podczas jego uzupełniania,
 • Możliwość instalacji w nowym, jak i modernizowanym budownictwie,
 • Niewielkie rozmiary i estetyczny wygląd,
 • Wysoka wydajność nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych.

Piec na pellet – wady

Piec na pellet posiada jednak swoje wady. Zaliczają się do nich:

 • Konieczność uzupełniania pelletu oraz czyszczenia pieca co kilka dni (czyszczenie zapewnia mu dobrą jakość pracy),
 • Wysoki koszt urządzenia – około 10 tys. zł w przypadku nowoczesnych i zautomatyzowanych kotłów,
 • Wysokie ceny pelletu 1 klasy, czyli wysokiej jakości, który najlepiej przekłada się na efektywną pracę tego rodzaju systemu grzewczego,
 • Konieczność posiadania dużej przestrzeni na urządzenie wyposażone w zasobnik, a także magazynowania pelletu,
 • Ryzyko uszkodzenia kotła w wyniku stosowania pelletu przemysłowego,
 • Konieczność regularnego konserwacji pieców.

Pompa ciepła czy pellet – które rozwiązanie bardziej się opłaca?

Zapewnienie ogrzewania budynku wiąże się z koniecznością ponoszenia określonych kosztów, dlatego wybór systemu grzewczego na etapie budowy lub modernizacji domu ma ogromne znaczenie. Które z urządzeń grzewczych bardziej się opłaca – pompa ciepła czy pellet? I na które, z różnych względów, lepiej się zdecydować?

W poprzedniej części artykułu wskazane zostały wady i zalety obu rozwiązań i nie da się ukryć, że w porównaniu pompa ciepła wypada lepiej niż piec na pellet. Przede wszystkim pompa ciepła jest obecnie najtańszych i najwydajniejszym systemem ogrzewania oraz podgrzewania wody użytkowej. W porównaniu do kosztów ogrzewania pompą ciepła, koszt ogrzewania pelletem jest sporo wyższy. Koszt ogrzewania domu 120 m2 w przypadku pompy ciepła to około 1500 zł rocznie, podczas gdy pelletem to około 2500 zł rocznie.

Istnieje również możliwość obniżenia wydatków związanych działaniem pompy ciepła nawet do zera – sposobem na to jest połączenie jej działania z instalacją fotowoltaiczną, która zapewnia dostawę bezpłatnej energii elektrycznej (stanowiącej jedyny koszt eksploatacji pompy ciepła).

Pompa ciepła jest również urządzeniem w pełni zautomatyzowanym i bezobsługowym – ustawia się na nim jedynie odpowiednią dla domowników temperaturę. Tymczasem piece na pellet wymagają określonych prac – dosypywania paliwa do kotła, regularnego czyszczenia oraz konserwacji co pewien czas. W przypadku kotłów konieczne jest również zapewnienie miejsca na magazynowanie paliwa, a także posiadanie komina spalinowego i wydzielenie pomieszczenia na kotłownię. Pompę ciepła można z kolei umieścić w praktycznie każdym pomieszczeniu. Pompa ciepła nie generuje również żadnych odpadów, podczas gdy piec należy czyścić z popiołu.

Montaż pompy ciepła wiąże się również z ekologią – w czasie swojego działania nie wydzielają one szkodliwych substancji, podczas gdy pellet emituje zanieczyszczenia – choć w niewielkiej ilości. Ogrzewanie pompą ciepła jest zatem lepsze dla środowiska naturalnego.

Pompy ciepła są również wielofunkcyjne – nie tylko zapewniają ciepło, podgrzewają wodę użytkową, lecz również chłodzą w upalne dni lata. Kocioł na pellet posiada jedynie funkcję ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej.

Dodatkową zaletą jest możliwość ubiegania się o dofinansowanie na zakup i montaż zarówno powietrznej pompy ciepła, jak i gruntowej pompy ciepła w ramach programu Czyste Powietrze. Uzyskanie dofinansowania na piec na pellec wiąże się z kolei z koniecznością spełnienia przez urządzenie określonych warunków.

Pozostałe, rekomendowane artykuły

Budowa pompy ciepła

Pompa ciepła jest urządzeniem, które coraz częściej instalowane jest w budynkach. Jest ona bowiem tania w eksploatacji, wygodna w użytkowaniu, energooszczędna, bezpieczna. Ogrzewanie domu...

Jak działa pompa ciepła gruntowa?

Ostatnie lata to zdecydowany wzrost popularności technologii bazujących na odnawialnych źródłach energii. Jednym z rozwiązań, które korzysta z naturalnych zasobów, są pompy ciepła. Są to...

Fotowoltaika – jaki okres rozliczeniowy wybrać?

Posiadanie instalacji fotowoltaicznej wiąże się z produkcją energii elektrycznej. W niektórych okresach wytworzonej energii jest więcej, w efekcie czego powstają nadwyżki energii. Aby móc z...

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku istotnych komponentów, jednak do najważniejszych zaliczane są panele fotowoltaiczne. Jakie panele fotowoltaiczne najlepiej wybrać, aby działały...