Ile kosztuje magazyn energii?

Ceny instalacji fotowoltaicznych w ostatnich latach znacznie spadły, co ułatwiło dostęp do nich wielu inwestorom. Dużym problemem, jaki pojawił się wraz z rozwojem fotowoltaiki, stało się jednak przechowywanie energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczne w nadmiarze. Jednym z rozwiązań są magazyny energii.

Magazyny energii to urządzenia służące pozwalają na gromadzenie nadwyżek energii elektrycznej. Wielu właścicieli instalacji fotowoltaicznych decyduje się na ich posiadanie ze względu możliwość maksymalnego wykorzystania wyprodukowanego prądu, a także uzyskanie niezależności energetycznej od dostaw prądu od zewnętrznych dostawców. Podpowiadamy, ile kosztuje magazyn energii i od jakich czynników zależna jest jego cena.

Cena magazynu energii do fotowoltaiki

Magazyny energii pozwalają gromadzić energię elektryczną wyprodukowaną w nadmiarze za pomocą paneli fotowoltaicznych. Nadwyżki energii mogą zostać następnie wykorzystane w momencie, gdy produkcja prądu przez instalację fotowoltaiczną jest nie pokrywa zapotrzebowania energetycznego. Dzięki magazynom energii możliwe jest efektywne wykorzystanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W odróżnieniu od instalacji fotowoltaicznej podłączonej do sieci, z której można uzyskać jedynie 80% odprowadzonej energii elektrycznej, magazyn energii umożliwia wykorzystanie całości wytworzonego prądu.

Inwestycja w zakup i montaż magazynu energii wiąże się jednak z koniecznością poniesienia dodatkowych wydatków. Ile kosztuje magazyn energii? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż ceny magazynów energii mogą się znacząco różnić w zależności od pojemności, zastosowanej technologii, ilości pełnych cykli ładowania, a także stopnia skomplikowania prac monterskich wynikających m.in. z rodzaju instalacji fotowoltaicznej.

W przybliżeniu cena magazynu energii o pojemności 5kWh wraz z montażem to mniej więcej … Z kolei zakup magazynu energii o pojemności 10kWh wraz z montażem wiąże się z kosztem od …. do … tys. zł.

Magazyn energii – od czego zależy jego cena?

Na rynku dostępne są różne urządzenia mające za zadanie magazynowanie energii. Magazyny energii różnią się pomiędzy sobą zastosowaną technologią przechowywania, sposobem działania, a także wydajnością, co przekłada się na ich cenę. Dodatkowo, znaczenie mają takie czynniki jak: pojemność magazynu energii, ilość pełnych cykli akumulatorów, rodzaj instalacji fotowoltaicznej, do której podłączony będzie magazyn energii.

Pojemność magazynu energii

Jednym z podstawowych parametrów technicznych magazynu energii jest jego pojemność. Jest to informacja o tym, ile energii elektrycznej można uzyskać z urządzenia w momencie jego pełnego naładowania. Im większa wartość pojemności magazynu, tym więcej energii jest on w stanie zapewnić w trakcie przerw w produkcji prądu przez instalację fotowoltaiczną. Wyższa pojemność jest jednocześnie tożsama z wyższą ceną urządzenia.

Zastosowana technologia

Wpływ na cenę ma również zastosowana w magazynie energii technologia. Istnieje kilka różnych rozwiązań, jednakże obecnie najczęściej wybierane są magazyny energii wyposażone w akumulatory. Na rynku dostępne są akumulatory kwasowo-ołowiowe oraz akumulatory litowo-jonowe. Drugi tym akumulatorów jest droższy, jednak wyróżniają się one wyższą wydajnością, są lżejsze i mniejsze, zatem można je zamontować nawet w przypadku niewielkiej dostępności miejsca.

Ilość pełnych cykli ładowania

Różnica w cenie będzie również wynikała z ilości pełnych cykli ładowania, jakie zapewniają akumulatory. Pełen cykl to proces, podczas którego bateria zostaje w pełni naładowana i rozładowana do określonego poziomu głębokości.

Za dobre akumulatory uznaje się takie, które posiadają gwarancję co najmniej 10 000 cykli ładowania – będzie to równoznaczne z minimum 5-6 letnią pracą magazynu energii. Warto wiedzieć, że bardzo często cykle ładowania określają również długość gwarancji – od momentu, gdy akumulator przekroczy określoną ilość cykli, przestaje obowiązywać na niego gwarancja.

Rodzaj instalacji fotowoltaicznej, do której podłączony jest magazyn energii

W zależności od instalacji fotowoltaicznej, na którą zdecyduje się inwestor, dobierane są różne magazyny energii. Przekłada się to również na ich cenę.

W przypadku magazynów energii podłączonych do instalacji fotowoltaicznej typu off-grid (czyli niezapewniającej połączenia z siecią energetyczną) cena będzie niższa, a prace mniej skomplikowane. Wyższej ceny montażu magazynów energii można się spodziewać, gdy fotowoltaika ma połączenie z siecią energetyczną (instalacja on-grid).

Montaż magazynu energii – czy to się opłaca?

Wiedząc, ile kosztują magazyny energii, niewielu inwestorów decyduje się na ich zakup i montaż, decydując się na połączenie instalacji fotowoltaicznej z siecią energetyczną. Wysokie ceny magazynów energii mogą stanowić realną przeszkodę w wyborze tego sposobu magazynowania energii. Czy jednak posiadanie magazynu energii jest opłacalne?

Choć obecnie ceny magazynów energii są dość wysokie, warto rozważyć ich montaż. Pozwalają one na kumulowanie energii elektrycznej i jej oddawanie bez jakichkolwiek strat. Całość energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne może zostać spożytkowana, w odróżnieniu od energii odprowadzanej do sieci energetycznej, z której można odzyskać jedynie 80%. Domowe magazyny energii to również skuteczny sposób na uniezależnienie się od zewnętrznych dostaw energii elektrycznej – właścicieli instalacji fotowoltaicznych z magazynem energii omijają wszelkie przerwy w dostawach.

Wiesz już, ile kosztuje magazyn energii – teraz czas na wybór urządzenia. Dowiedz się, jaki magazyn energii wybrać!

Pozostałe, rekomendowane artykuły

Panele fotowoltaiczne – wymiary i waga

Podejmując decyzję o zakupie paneli fotowoltaicznych, oprócz ich mocy, należy wziąć pod uwagę również ciężar i wymiary. Każdy dach ma inną konstrukcję, a co za tym idzie również inne...

Co to jest kilowatopik (kWp)?

Co oznacza tajemniczo brzmiąca jednostka, którą posługują się eksperci w dziedzinie fotowoltaiki? Co powinieneś o niej wiedzieć? Czy rzeczywiście jest aż tak ważna w doborze odpowiedniej...

Jak montować fotowoltaikę na dachu?

Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych na dachu ma równie duży wpływ na funkcjonowanie całej instalacji, co dobór właściwych paneli. Sposobów ich montowania jest bardzo wiele. W wyborze...

Ile kosztuje założenie fotowoltaiki?

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w technologiach takich jak fotowoltaika pozwala na uzyskanie oszczędności na rachunkach za prąd oraz niezależności energetycznej, a także na...

Jak dobrać moc pompy ciepła do wielkości domu?

System ogrzewania, jakim jest pompa ciepła, zapewnia efektywne, energooszczędne, ekologiczne i tanie ogrzewanie budynku. Pompę ciepła można także stosować do podgrzewania ciepłej wody...