Serwis pompy ciepła – kiedy go wykonać i komu zlecić?

Ekologiczna i wygodna pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym coraz częściej montowanym w domach. To rozwiązanie pozwalające na duże oszczędności, zapewniające komfort cieplny i wygodę użytkowania, a jednocześnie ochronę środowiska naturalnego. Pompy ciepła wiążą się również z niską awaryjnością – są w stanie działać bezproblemowo przez wiele lat. Aby zapewnić ich prawidłowe działanie, warto jednak raz na jakiś czas zadbać o serwis tych urządzeń. Jak często należy go przeprowadzać, kto może go wykonać i jaki jest koszt przeglądu?

Serwis pompy ciepła – czy warto go przeprowadzać?

Pompa ciepła jest urządzeniem, które bazuje na odnawialnych źródłach energii w celu zapewnienia ogrzewania w budynku. Pompa ciepła pobiera ciepło z otoczenia: z powietrza, z gruntu lub z wody, a następnie za pomocą czynnika chłodniczego kieruje je do instalacji grzewczej. Z pompą ciepła wiąże się wiele korzyści: oszczędności wynikające z niskich kosztów eksploatacji, wygoda użytkowania, brak emisji szkodliwego dwutlenku węgla, a zatem ochrona środowiska naturalnego, bezpieczeństwo, długa żywotność. Są to także urządzenia wielofunkcyjne, które zapewniają nie tylko ciepło w budynku, ale również podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, a wiele modeli jest wyposażonych w funkcję chłodzenia pomieszczeń.

O pompach ciepła wiele mówi się w kontekście ich niezawodności – są to urządzenia, które mogą działać bezawaryjnie nawet przez 50 lat. Raz na jakiś czas warto jednak wykonać przegląd kontrolny pompy ciepła, który zagwarantuje jej wysoką wydajność, niezawodną i efektywną pracę, a także zwiększy żywotność instalacji. Korzystając z serwisu pomp ciepła możemy zagwarantować sobie pewność, że instalacja działać będzie prawidłowo, zapewniając odpowiednią temperaturę i komfort cieplny, a także niskie koszty eksploatacji.

Wielu producentów oferuje możliwość samodzielnego monitorowania pracy pompy ciepła za pomocą specjalnych aplikacji. Pozwala to użytkownikom ocenić pompę ciepła: jej pracę, a także rozpoznanie niektórych usterek oraz ich ewentualną naprawę. Na wyświetlaczu pompy ciepła pojawiają się odpowiednie komunikaty, które umożliwiają na wykrycie ewentualnych awarii. W przypadku mniej skomplikowanych usterek możliwe jest ich samodzielne naprawienie po uzyskaniu odpowiednich wskazówek ze strony serwisu producenta.

Kiedy wykonać serwis pompy ciepła?

Serwis pompy ciepła koniecznie należy wykonać w okresie wskazanym w gwarancji – jest to niezbędny warunek do jej zachowania. Zazwyczaj obowiązkowo serwisu urządzeń dokonuje przed upływem pierwszego roku eksploatacji, czyli w ciągu roku od momentu montażu pompy ciepła. W przypadku dłuższych gwarancji, producenci wymagają dokonywania przez użytkowników corocznego serwisu pomp ciepła.

Najlepszym momentem w roku na przegląd serwisowy pompy ciepła jest okres przed sezonem grzewczym. Umożliwia to wykrycie usterek i ich sprawną naprawę, a co się z tym wiąże również prawidłowe działanie systemu, bez ryzyka, że pompa ciepła nie będzie działać prawidłowo w czasie, gdy temperatury na zewnątrz zaczną mocno spadać.

Kto może wykonać serwis pompy ciepła?

Serwis pompy ciepła, podobnie jak ich podłączenie i uruchomienie, powinien być dokonany przez przedstawiciela producenta bądź pracownika firmy posiadającej jego autoryzację. Listę autoryzowanych serwisantów można znaleźć na stronach producentów.

Z kolei w przypadku prac przy obiegu czynnika chłodniczego należy skorzystać z usług specjalistów z uprawnieniami f-gazowymi. Wskazane jest również, aby posiadali oni odpowiedni certyfikat np. EUCERT (Europejski System Szkoleń i Certyfikacji Instalatorów Pomp Ciepła) bądź rekomendowali ich producenci pomp ciepła.

Jak przebiega przegląd pompy ciepła?

Serwis pomp ciepła polega przede wszystkim na ocenie efektywności pracy urządzenia. W jego trakcie serwisant ocenia m.in.:

 • czy pompa ciepła nie zużywa zbyt dużo prądu,
 • czy ustawienia regulatora są optymalne dla maksymalnej efektywności pracy ogrzewania,
 • czy nie należy zmienić parametrów urządzenia, aby pompa ciepła pracowała jeszcze oszczędniej,
 • jak wygląda historia błędów na regulatorze, co umożliwia znalezienie źródła problemów i zapobieganie ich powstawaniu w przyszłości.

Serwis pompy ciepła w dużej mierze zależny jest od konkretnego modelu pompy ciepła, a także od jej rodzaju: czy są to pompy ciepła powietrzne czy pompy ciepła gruntowe. Obejmuje on cztery podstawowe czynności kontrolne:

 • kontrola układu dolnego źródła pompy ciepła,
 • kontrola układu górnego źródła pompy ciepła,
 • kontrola automatyki oraz prawidłowości ustawień,
 • kontrola obiegu chłodniczego.

W zakres prac serwianta wchodzi dość szeroki katalog prac, które musi wykonać. Ocenia on zarówno dolne źródło ciepła, górne źródło ciepła, jak i samą pracę urządzenia. Co konkretnie obejmuje przegląd pompy ciepła? Są to m.in.:

 • wizja lokalna, czyli sprawdzenie ogólnego stanu jednostki zewnętrznej oraz instalacji grzewczej,
 • pomiar stanu oraz poziomu czynnika chłodniczego,
 • kontrola szczelności i ciśnienia układu chłodniczego urządzenia, a także kontrola ciśnienia w instalacji grzewczej oraz górnego i dolnego źródła ciepła,
 • kontrola i czyszczenie wnętrza pompy ciepła,
 • sprawdzenie połączeń hydraulicznych i chłodniczych,
 • analiza pracy sprężarki,
 • sprawdzenie stanu technicznego wentylatora,
 • kontrola oraz ewentualne czyszczenie wymiennika, czyli parownika, za pomocą którego urządzenie grzewcze pobiera ciepło z powietrza atmosferycznego,
 • sprawdzenie stanu filtrów,
 • sprawdzenie zawilgocenia czynnika chłodniczego,
 • kontrola czujników i bezpieczników oraz łączy elektrycznych i zaworów bezpieczeństwa, a także pracy naczynia przeponowego,
 • sprawdzenie historii błędów zapisanych w regulatorze,
 • sprawdzenie poprawności pracy układu na podstawie informacji dostępnych w automatyce urządzenia, w tym czasu pracy pompy ciepła i zapisanych alarmów.

Coroczny serwis pompy ciepła – formalności?

Serwis pompy ciepła przebiega w podobny sposób, kończąc się zawsze dokonaniem wpisu do karty gwarancyjnej, a także sporządzeniem protokołu przeglądu w formie papierowej oraz elektronicznej. W przypadku, gdy zostaną wykryte nieprawidłowości w pracy urządzenia, powinny zostać one uwzględnione w protokole wraz z informacją o zalecanych naprawach.

W protokole powinny znaleźć się ewentualne:

 • uszkodzenia pompy ciepła,
 • nieprawidłowości działania pompy ciepła,
 • rekomendowany przez serwisanta zakres napraw.

Ile kosztuje serwis pompy ciepła?

Koszt serwisu pompy ciepła jest przede wszystkim zależny od zakresu prac, jakie wykonać musi serwisant, w tym od stopnia skomplikowania oraz od modelu urządzenia. Zazwyczaj przegląd pompy ciepła w serwisie producenta kosztuje około 500-600 zł, jednak w przypadku niektórych urządzeń grzewczych, o rozbudowanych podzespołach, może wynosić nawet 1000 zł.

Pozostałe, rekomendowane artykuły

Wiosenne zestawy od Hymon!

Ropocznij sezon z własną energią! Zapraszamy serdecznie wszystkich do skorzystania z wyjątkowych zestawów od Hymon! Wiosna na dobre zawitała do naszych domów! Już czas, aby pomyśleć nad...

Ile kosztuje pompa ciepła?

Nowoczesne i energooszczędne pompy ciepła są obecnie coraz częściej wybieranym sposobem ogrzewania domu. Zapewniają one ciepło w domu, lecz również mogą służyć do podgrzewania ciepłej...

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku istotnych komponentów, jednak do najważniejszych zaliczane są panele fotowoltaiczne. Jakie panele fotowoltaiczne najlepiej wybrać, aby działały...

Czy istnieje podatek od fotowoltaiki?

Fotowoltaika jest uznawana za bardzo opłacalną inwestycję. Jednak teorie o tym, że zostanie wprowadzony podatek od fotowoltaiki sprawiają, że wielu właścicieli instalacji fotowoltaicznych,...