Jaki magazyn energii do domu? Wybierz najlepszy magazyn energii!

Na własną instalację fotowoltaiczną decyduje się coraz więcej osób prywatnych, którym zależy na obniżeniu rachunków za prąd, przy jednoczesnej ochronie środowiska naturalnego. Rozwiązanie, jakim jest fotowoltaika umożliwia bowiem produkcję energii elektrycznej w oparciu o całkowicie bezpłatny zasób, jakim jest promieniowanie słoneczne.

Wytwarzanie energii elektrycznej w oparciu o naturalne zasoby, w tym o energię słoneczną, wiąże się jednak z jej uzależnieniem od warunków pogodowych – nasłonecznienia oraz rytmu dobowego. W związku z tym w niektórych okresach produkowana jest nadwyżka energii elektrycznej w stosunku do bieżącego zapotrzebowania. Aby możliwe było skorzystanie z niej w momencie przerwy w pracy instalacji fotowoltaicznej lub jej niższej wydajności (czyli nocą lub zimą) konieczne jest znalezienie sposobu na przechowywanie energii. Jednym z możliwych rozwiązań są magazyny energii.

Magazyny energii – zasada działania

Instalacja fotowoltaiczna wykorzystuje energię słoneczną w celu produkcji energii elektrycznej zasilającej urządzenia elektryczne w domach, firmach czy gospodarstwach rolnych. Ze względu na uzależnienie działania paneli słonecznych od warunków pogodowych, w tym nasłonecznienia, a także od rytmu dobowego (dnia i nocy) niekiedy produkowana jest nadwyżka energii elektrycznej, zaś w innych momentach zapotrzebowanie przewyższa bieżącą produkcję. Właśnie dlatego konieczne jest magazynowanie energii wyprodukowanej w nadmiarze – umożliwia to korzystanie z niej w trakcie przerw w pracy paneli słonecznych.

Nadwyżka energii elektrycznej może zostać odprowadzona do sieci energetycznej, jednakże odzyskać z niej można jedynie 80% wyprodukowanego prądu. Drugą opcją jest montaż magazynu energii elektrycznej. Magazyn energii to urządzenie, które umożliwia przechowywanie i oddawanie energii elektrycznej wyprodukowanej za pomocą domowej instalacji fotowoltaicznej. To sposób na skorzystanie z niemal całości wyprodukowanego prądu. Więcej na temat zasady działania magazynu energii możesz przeczytać tutaj: Jak działa magazyn energii?.

Rodzaje magazynów energii

Aktualnie najbardziej rozpowszechnionym rodzajem magazynu energii dobieranym do domowych instalacji PV jest magazyn energii wyposażony w akumulator (magazyn energii elektrochemiczny). Wśród dostępnych na rynku urządzeń znaleźć można:

  • Magazyny energii mechaniczne (elektrownie szczytowo-pompowe, magazyny sprężonego powietrza, koło zamachowe)
  • Magazyny energii elektrochemiczne (akumulatory i ładowalne baterie)
  • Magazyny energii chemiczne (ogniwa paliwowe, tworzenie wodoru lub metanu)
  • Magazyny energii termiczne (akumulacja ciepła jawnego lub utajonego)
  • Magazyny energii elektryczne (superkondensatory)

Domowy magazyn energii – na co zwrócić uwagę podczas wyboru urządzenia?

Zastanawiasz się, jaki magazyn energii do domu będzie najlepszy? Przed jego zakupem warto zrobić rozeznanie na rynku i zapoznać się z najważniejszymi parametrami urządzenia umożliwiającego magazynowanie energii. Zwróć uwagę na aspekty takie jak:

Sprawność magazynu energii

Sprawność akumulatora to informacja na temat tego, ile energii można odebrać z magazynu energii. Nie zawsze możliwe jest bowiem odebranie pełnej ilości dostarczanej w trakcie ładowania. Im wyższa sprawność, tym lepiej. W przypadku dobrej jakości akumulatorów litowo-jonowych sprawność znajdować się będzie na poziomie ponad 90%, podczas gdy akumulatorów kwasowo-ołowiowych około 75%.

Ilość pełnych cykli ładowania

Za pełny cykl ładowania i rozładowania uznaje się proces, podczas którego następuje pełne naładowanie akumulatora oraz rozładowanie do określonego poziomu głębokości. Wysokiej klasy akumulatory litowo-jonowe starczają starczają na co najmniej 10 000 pełnych cykli, czyli mniej więcej 5-7 lat wydajnej pracy urządzenia.

DoD — głębokość rozładowania

Wybierając magazyn energii warto także sprawdzić wartość DoD (Depth of Discharge). Jest to informacja na temat tego, jaką ilość energii można pobrać z akumulatora bez negatywnego wpływu na jego sprawność. Wyższa wartość DoD będzie się przekładać na dłuższą żywotność w stosunku do pełnych cykli ładowania i rozładowania.

Żywotność akumulatora

Żywotność akumulatora to kolejny z ważnych parametrów. Informuje on o tym, ile cykli pełnego naładowania i rozładowania może wytrzymać akumulator bez spadku jego sprawności.

Zastosowana technologia

W akumulatorach mogą zostać zastosowane dwa rodzaje technologii przechowywania. Najczęściej stosowane są akumulatory litowo-jonowe oraz akumulatory kwasowo-ołowiowe. Pierwsze z nich są znacznie lżejsze, posiadają mniejsze rozmiary, wyższą sprawność, lecz równocześnie wyższą cenę.

Pojemność magazynu energii

Dobierając magazyn energii koniecznie należy zwrócić uwagę na jego pojemność. Pojemność magazynu energii to informacja o tym, ile energii elektrycznej można uzyskać w momencie jego pełnego naładowania. Pojemność akumulatora powinna zostać dobrana odpowiednio do mocy instalacji fotowoltaicznej, co zapewni wydajną i długoletnią pracę urządzenia do magazynowania energii.

Gwarancja

Gwarancja na urządzenie to również ważny aspekt podczas wyboru magazynu energii. Warto sprawdzić zarówno okres jej trwania, jak i jej zakres. W przypadku magazynów energii obowiązywać będzie gwarancja na określony czas lub na ilość pełnych cykli ładowania i rozładowywania.

Pozostałe, rekomendowane artykuły

Jaki inwerter do fotowoltaiki będzie najlepszy?

Na instalację fotowoltaiczną składa się wiele elementów – są to nie tylko panele fotowoltaiczne odpowiedzialne za wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej. Do wydajnej pracy...

Jak obliczyć moc pompy ciepła?

Pompy ciepła są systemami grzewczymi, które opierają swoje działanie na odnawialnych źródłach energii. Wykorzystują one innowacyjną i ekologiczną technologię w celu zapewnienia ogrzewania...

Czy istnieje podatek od fotowoltaiki?

Fotowoltaika jest uznawana za bardzo opłacalną inwestycję. Jednak teorie o tym, że zostanie wprowadzony podatek od fotowoltaiki sprawiają, że wielu właścicieli instalacji fotowoltaicznych,...

Jakie grzejniki do powietrznej pompy ciepła?

Powietrzne pompy ciepła to innowacyjne, energooszczędne i ekologiczne systemy grzewcze, na których montaż decyduje się coraz więcej osób. Zapewniają one ogrzewanie w budynkach, chłodzenie...

Jak montować fotowoltaikę na dachu?

Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych na dachu ma równie duży wpływ na funkcjonowanie całej instalacji, co dobór właściwych paneli. Sposobów ich montowania jest bardzo wiele. W wyborze...

Jak dobrać pompę ciepła?

Podjęcie decyzji o wyborze pompy ciepła jako systemu ogrzewania domu lub innego budynku wiąże się z szeregiem kolejnych, jakie należy podjąć. Pojawić się mogą takie pytania, jak: który...