Pompa ciepła a klimatyzacja

Wielofunkcyjność pompy ciepła to jedna z jej głównych zalet. Pompa ciepła może bowiem działać w trybie ogrzewania, zapewniając ciepło w budynku oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej, jak i w trybie chłodzenia, obniżając temperaturę powietrza w pomieszczeniach w upalne, letnie dni. W jaki sposób pompa ciepła chłodzi powietrze? Czy jest to skuteczne i opłacalne rozwiązanie? Z naszego artykuły dowiesz się wszystkiego na temat chłodzenia pompą ciepła.

Czym jest pompa ciepła? 

Poszukując odpowiedzi na pytania, jakie jest powiązanie pomiędzy pompą ciepła a klimatyzacją, należy przede wszystkim określić, czym jest pompa ciepła. Jest to urządzenie, które wykorzystuje odnawialne źródła energii oraz w niewielkim stopniu energię elektryczną do zapewnienia ogrzewania w domu oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Pobiera ono energię cieplną zgromadzoną w powietrzu, w gruncie lub w wodzie, czyli z tzw. dolnego źródła. Energia cieplna jest następnie transportowana poprzez czynnik chłodniczy do instalacji grzewczej lub c.w.u. (czyli do górnego źródła). Więcej na temat działania pomp ciepła dowiesz się z artykułu: Pompy ciepła – jak działają?

Na posiadanie pompy ciepła decyduje się coraz więcej osób. Najczęściej wybierane są powietrzne pompy ciepła. Wyróżnia cię pompy ciepła powietrze-woda oraz pompy ciepła powietrze-powietrze. Ich montaż jest bardzo prosty, zapewniają niskie koszty ogrzewania, są ekologiczne, a także, w przypadku wielu modeli, wyposażone w funkcję chłodzenia.

Czy pompa ciepła może chłodzić?

Pompy ciepła są cenione przede wszystkim ze względu na energooszczędność. Są to systemy tanie w eksploatacji – zapewniają niskie koszty ogrzewania budynku. Jednakże posiadają one również inne zalety, wśród których wymienić można wielofunkcyjność. W trybie ogrzewania pompa ciepła może zapewniać bowiem zarówno wyższą temperaturę w czasie zimy, zaś w trybie chłodzenia niższą temperaturę w czasie ciepłych miesięcy. Może być ona wykorzystywana zamiast klimatyzacji. Wykorzystanie pompy ciepła jako urządzenia chłodzącego jest bardziej opłacalne niż w przypadku tradycyjnej klimatyzacji – wiąże się ono z mniejszym zapotrzebowaniem energetycznym. Pompa ciepła wykorzystuje bowiem głównie odnawialne źródła energii, a jedynie w niewielkim stopniu jej praca jest wspierana energią elektryczną.

Chłodzenie pompą ciepła – na czym polega?

Pompa ciepła może działać zarówno w trybie ogrzewania, zapewniając ciepło w domu, jak i w trybie chłodzenia pomieszczeń. Może to robić w dwóch trybach:

  • Chłodzenie pasywne – w tym przypadku pompa ciepła korzysta z niższej temperatury gruntu, powietrza lub wody gruntowej, dzięki czemu może obniżyć temperaturę w pomieszczeniach. Skuteczność tego sposobu obniżania temperatury jest zależna od tego, jaka jest wielkość dolnego źródła, czasu jego wykorzystywania oraz, przede wszystkim, od jego temperatury. W trybie tym do pracy pompy ciepła nie jest wykorzystywana sprężarka, co zapewnia dodatkową oszczędność energii.
  • Chłodzenie aktywne – tryb ten wykorzystuje odwrócony obieg czynnika chłodniczego w układzie pompy ciepła. Odwrócona wymiana ciepła sprawia, że pompa ciepła działa jak tradycyjny klimatyzator, wyprowadzając ciepło na zewnątrz budynku. Pracę zapewnia sprężarka, dzięki czemu efektywność w trybie chłodzenia aktywnego jest aż czterokrotnie wyższa niż w przypadku chłodzenia pasywnego.

Pompa ciepła a klimatyzacja – korzyści z chłodzenia pomieszczeń pompą ciepła

Nowoczesne pompy ciepła są w stanie zapewnić ogrzewanie w budynkach nawet w przypadku bardzo niskich temperatur na zewnątrz. Postęp technologiczny sprawił, że wiele modeli może działać wydajnie nawet w temperaturze do – 25 stopni Celsjusza. Z kolei w upalne dni lata, powietrzna pompa ciepła może zapewnić chłodzenie pomieszczeń, pozwalając odetchnąć mieszkańcom od upałów i bardzo wysokich temperatur. Jakie są korzyści z instalacji pompy ciepła?

  • Przede wszystkim kupując pompę ciepła uzyskuje się działanie dwóch urządzeń: systemu grzewczego oraz klimatyzatora;
  • Z urządzenia można korzystać przez cały rok: zimą do ogrzewania pomieszczeń, zaś latem do ich chłodzenia;
  • Pompa ciepła posiada niewielkie rozmiary, dlatego z łatwością można ją zainstalować niemal w każdym miejscu;
  • Niskie koszty eksploatacji urządzenia – pompy ciepła zapewniają niskie koszty ogrzewania oraz chłodzenia;
  • Ekologia – pompa ciepła zarówno w trybie grzania, jak i chłodzenia, wykorzystuje głównie zasoby odnawialne, a podczas pracy nie wytwarza szkodliwych spalin – nie zanieczyszcza zatem środowiska naturalnego.

Nie są to jedyne korzyści, jakie wynikają z montażu pompy ciepła. Więcej na temat zalet pomp ciepła możesz dowiedzieć się z artykułu: Pompa ciepła wady i zalety

Pozostałe, rekomendowane artykuły

Ile kosztuje fotowoltaika?

Fotowoltaika to skuteczny sposób na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną domu lub firmy, który przyczynia się jednocześnie do powstania oszczędności w wyniku niższych rachunków...

Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Fotowoltaika to technologia, z której korzystanie przynosi wiele korzyści, w postaci niższych rachunków za prąd, a tym samym pojawienia się oszczędności, niezależności energetycznej, a...

Wiosenne zestawy od Hymon!

Ropocznij sezon z własną energią! Zapraszamy serdecznie wszystkich do skorzystania z wyjątkowych zestawów od Hymon! Wiosna na dobre zawitała do naszych domów! Już czas, aby pomyśleć nad...

Jak dobrać moc pompy ciepła do wielkości domu?

System ogrzewania, jakim jest pompa ciepła, zapewnia efektywne, energooszczędne, ekologiczne i tanie ogrzewanie budynku. Pompę ciepła można także stosować do podgrzewania ciepłej wody...