Pompa ciepła a klimatyzacja

Wielofunkcyjność pompy ciepła to jedna z jej głównych zalet. Pompa ciepła może bowiem działać w trybie ogrzewania, zapewniając ciepło w budynku oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej, jak i w trybie chłodzenia, obniżając temperaturę powietrza w pomieszczeniach w upalne, letnie dni. W jaki sposób pompa ciepła chłodzi powietrze? Czy jest to skuteczne i opłacalne rozwiązanie? Z naszego artykuły dowiesz się wszystkiego na temat chłodzenia pompą ciepła.

Czym jest pompa ciepła? 

Poszukując odpowiedzi na pytania, jakie jest powiązanie pomiędzy pompą ciepła a klimatyzacją, należy przede wszystkim określić, czym jest pompa ciepła. Jest to urządzenie, które wykorzystuje odnawialne źródła energii oraz w niewielkim stopniu energię elektryczną do zapewnienia ogrzewania w domu oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Pobiera ono energię cieplną zgromadzoną w powietrzu, w gruncie lub w wodzie, czyli z tzw. dolnego źródła. Energia cieplna jest następnie transportowana poprzez czynnik chłodniczy do instalacji grzewczej lub c.w.u. (czyli do górnego źródła). Więcej na temat działania pomp ciepła dowiesz się z artykułu: Pompy ciepła – jak działają?

Na posiadanie pompy ciepła decyduje się coraz więcej osób. Najczęściej wybierane są powietrzne pompy ciepła. Wyróżnia cię pompy ciepła powietrze-woda oraz pompy ciepła powietrze-powietrze. Ich montaż jest bardzo prosty, zapewniają niskie koszty ogrzewania, są ekologiczne, a także, w przypadku wielu modeli, wyposażone w funkcję chłodzenia.

Czy pompa ciepła może chłodzić?

Pompy ciepła są cenione przede wszystkim ze względu na energooszczędność. Są to systemy tanie w eksploatacji – zapewniają niskie koszty ogrzewania budynku. Jednakże posiadają one również inne zalety, wśród których wymienić można wielofunkcyjność. W trybie ogrzewania pompa ciepła może zapewniać bowiem zarówno wyższą temperaturę w czasie zimy, zaś w trybie chłodzenia niższą temperaturę w czasie ciepłych miesięcy. Może być ona wykorzystywana zamiast klimatyzacji. Wykorzystanie pompy ciepła jako urządzenia chłodzącego jest bardziej opłacalne niż w przypadku tradycyjnej klimatyzacji – wiąże się ono z mniejszym zapotrzebowaniem energetycznym. Pompa ciepła wykorzystuje bowiem głównie odnawialne źródła energii, a jedynie w niewielkim stopniu jej praca jest wspierana energią elektryczną.

Chłodzenie pompą ciepła – na czym polega?

Pompa ciepła może działać zarówno w trybie ogrzewania, zapewniając ciepło w domu, jak i w trybie chłodzenia pomieszczeń. Może to robić w dwóch trybach:

  • Chłodzenie pasywne – w tym przypadku pompa ciepła korzysta z niższej temperatury gruntu, powietrza lub wody gruntowej, dzięki czemu może obniżyć temperaturę w pomieszczeniach. Skuteczność tego sposobu obniżania temperatury jest zależna od tego, jaka jest wielkość dolnego źródła, czasu jego wykorzystywania oraz, przede wszystkim, od jego temperatury. W trybie tym do pracy pompy ciepła nie jest wykorzystywana sprężarka, co zapewnia dodatkową oszczędność energii.
  • Chłodzenie aktywne – tryb ten wykorzystuje odwrócony obieg czynnika chłodniczego w układzie pompy ciepła. Odwrócona wymiana ciepła sprawia, że pompa ciepła działa jak tradycyjny klimatyzator, wyprowadzając ciepło na zewnątrz budynku. Pracę zapewnia sprężarka, dzięki czemu efektywność w trybie chłodzenia aktywnego jest aż czterokrotnie wyższa niż w przypadku chłodzenia pasywnego.

Pompa ciepła a klimatyzacja – korzyści z chłodzenia pomieszczeń pompą ciepła

Nowoczesne pompy ciepła są w stanie zapewnić ogrzewanie w budynkach nawet w przypadku bardzo niskich temperatur na zewnątrz. Postęp technologiczny sprawił, że wiele modeli może działać wydajnie nawet w temperaturze do – 25 stopni Celsjusza. Z kolei w upalne dni lata, powietrzna pompa ciepła może zapewnić chłodzenie pomieszczeń, pozwalając odetchnąć mieszkańcom od upałów i bardzo wysokich temperatur. Jakie są korzyści z instalacji pompy ciepła?

  • Przede wszystkim kupując pompę ciepła uzyskuje się działanie dwóch urządzeń: systemu grzewczego oraz klimatyzatora;
  • Z urządzenia można korzystać przez cały rok: zimą do ogrzewania pomieszczeń, zaś latem do ich chłodzenia;
  • Pompa ciepła posiada niewielkie rozmiary, dlatego z łatwością można ją zainstalować niemal w każdym miejscu;
  • Niskie koszty eksploatacji urządzenia – pompy ciepła zapewniają niskie koszty ogrzewania oraz chłodzenia;
  • Ekologia – pompa ciepła zarówno w trybie grzania, jak i chłodzenia, wykorzystuje głównie zasoby odnawialne, a podczas pracy nie wytwarza szkodliwych spalin – nie zanieczyszcza zatem środowiska naturalnego.

Nie są to jedyne korzyści, jakie wynikają z montażu pompy ciepła. Więcej na temat zalet pomp ciepła możesz dowiedzieć się z artykułu: Pompa ciepła wady i zalety

Pozostałe, rekomendowane artykuły

Czy pompa ciepła się opłaca?

Zauważalny na przestrzeni ostatnich lat wzrost zainteresowania zakupem i montażem pompy ciepła to efekt korzyści, jakie można uzyskać decydując się na ten system ogrzewania budynku i...

Sukces drużyny HYMON w piłce nożnej!

Końcem czerwca w Ustroniu Morskim odbyły się Międzybranżowe Mistrzostwa Polski Firm i Instytucji w piłce nożnej. W turnieju wzięło udział 28 reprezentacji różnych firm i instytucji z...

Odliczenie fotowoltaiki od podatku rolnego

Korzystające z odnawialnych źródeł energii technologie, takie jak fotowoltaika, są coraz częściej wykorzystywane nie tylko przez osoby prywatne i montowane w budynkach mieszkalnych, lecz...