Termomodernizacja budynku – co warto wiedzieć na jej temat?

Spora część budynków jednorodzinnych oraz wielorodzinnych w Polsce jest wciąż niedostatecznie ocieplona, a zamontowany w nich system grzewczy nieefektywny i bazujący na zanieczyszczających środowisko naturalne paliwach opałowych. Koszty ogrzewania domu w takim przypadku są bardzo wysokie, podobnie jak emisja dwutlenku węgla i szkodliwych substancji do atmosfery. W celu ograniczenia rachunków za ogrzewanie, poprawy jakości powietrza oraz zapewniania wysokiego komfortu cieplnego domownikom, warto przyjrzeć się rozwiązaniu, na które można uzyskać obecnie bardzo duże dofinansowanie. Jest nim termomodernizacja.

Termomodernizacja – co to jest?

Termomodernizacja jest przedsięwzięciem, które ma na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię i poprawę efektywności energetycznej budynku. Przekłada się to na zredukowanie zużycia energii cieplnej, a także energii potrzebnej do chłodzenia oraz produkcji ciepłej wody użytkowej. Termomodernizacja jest procesem, który obejmuje szereg działań, które prowadzą do osiągnięcia tego celu, a przy tym powodują oszczędności na rachunkach za ogrzewanie oraz umożliwiają ograniczenie zużycia paliwa zasilającego instalację grzewczą.

Szczegółowe cele termomodernizacji zostały określone w ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Zgodnie z nią termomodernizacja powinna przyczyniać się do zmniejszenia zapotrzebowania na energię służącą do ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej, ograniczenia strat energii cieplnej w budynku, redukcji kosztów pozyskiwania ciepła, a także do zmiany bądź modernizacji źródła energii na źródło odnawialne.

 Co wchodzi w zakres termomodernizacji?

Termomodernizacja jest kompleksowym procesem, który obejmuje różnorodne działania. Może ona polegać na poprawie jednego lub kilku elementów, co uzależnione jest od potrzeb oraz możliwości finansowych osoby podejmującej przedsięwzięcia termomodernizacyjne, czyli inwestora. To od jego decyzji zależy, jak dokładnie przebiegać będzie termomodernizacja.

Bardzo ważne jest jednak, aby przed podjęciem jakichkolwiek prac termomodernizacyjnych przeprowadzić konsultację z audytorem energetycznym. Dokona on audytu energetycznego budynku, w którym przedstawi najbardziej opłacalne rozwiązania, biorąc pod uwagę uwarunkowania w miejscu przyszłych inwestycji, możliwe oszczędności, jak i koszty inwestycyjne. W zaleceniach zostaną również określone prace uznane za priorytetowe, niezbędne do zrealizowania w pierwszej kolejności. Audyt energetyczny jest istotny pod kątem efektywności założonych działań, jak i pomaga w ubieganiu się o dofinansowanie na termomodernizację. Dzięki przeprowadzonemu audytowi możliwe jest uzyskanie wyższej kwoty dofinansowania.

Ze względu na fakt, iż termomodernizacja budynku ma na celu zmniejszenie zużycia energii niezbędnej do ogrzania budynku, głównym jej założeniem jest wdrożenie takich zmian, które ograniczą ucieczkę ciepła oraz zagwarantują energooszczędne, efektywne i ekonomiczne ogrzewanie wnętrza i ciepłej wody użytkowej. W związku z tym termomodernizacja domu obejmuje przede wszystkim czynności takie jak:

  • ocieplenie przegród zewnętrznych budynku (ocieplenie ścian zewnętrznych),
  • ocieplenie dachu lub stropodachu,
  • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
  • ocieplenie stropu nad nieogrzewaną piwnicą bądź ociepleniu podłogi na gruncie,
  • modernizację bądź całkowitą wymianę systemu grzewczego,
  • rozpoczęcie korzystania z OZE, czyli odnawialnych źródeł energii na potrzeby grzewcze poprzez montaż pompy ciepła bądź kolektorów słonecznych,
  • zastosowanie rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
  • izolację odkrytych przewodów c.o oraz c.w.u.,
  • usprawnienie systemu służącego do przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Oczywiście nie zawsze termomodernizacja domu jednorodzinnego wiąże się z koniecznością wykonania każdego z wymienionych zadań. W części przypadków wystarczające może okazać się wymienienie stolarki okiennej lub wymiana systemu grzewczego. Czasem jednak zmiana jednego elementu, bez generalnego remontu, nie przyniesie oczekiwanych efektów np. jeśli ściany pozostaną nieocieplone, a okna niewymienione, nawet przy wymianie pieca na najbardziej energooszczędny nie osiągnie się założonych rezultatów. Z tego powodu warto pamiętać, iż termomodernizacja to proces, a podejście do niego w sposób kompleksowy pozwala na uzyskanie najlepszych efektów.

Termomodernizacja budynku – dla kogo?

Na termomodernizację budynków powinny się zdecydować przede wszystkim osoby, które posiadają dom jednorodzinny, u których wraz z nastaniem niskich temperatur zewnętrznych pojawiają się bardzo wysokie koszty ogrzewania domu bądź, gdy pomimo niskich kosztów ogrzewania, domownicy nie mają zapewnionego odpowiedniego komfortu cieplnego. Zazwyczaj rozwiązanie to jest dedykowane do starszych domów, które nie spełniają podstawowych warunków dotyczących współczynnika przenikania ciepła, nie posiadają odpowiedniej izolacji termicznej, są wyposażone w nieszczelne okna, a system grzewczy jest mało wydajny i opiera się na zanieczyszczających środowisko naturalne materiałach grzewczych. Termomodernizacja to także rozwiązanie w przypadku budynków o niezbyt wydajnej wentylacji grawitacyjnej, w której ciepło ucieka w niekontrolowany sposób wraz ze zużytym powietrzem.

Korzyści z termomodernizacji domu

Termomodernizacja przyczynia się przede wszystkim do uzyskania realnych oszczędności na wydatkach ponoszonych na ogrzewanie. Dzięki instalacji energooszczędnego systemu grzewczego, a także innym działaniom, które pozwalają zmniejszyć zapotrzebowanie na energię cieplną, można znacząco zredukować rachunki za ogrzewanie. Jednak nie jest to jedyna z korzyści, jakie zapewnia termomodernizacja.

Wykonanie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego pozwala także na poprawę jakości powietrza, gdyż znacząco ogranicza się emisję spalin i zanieczyszczeń do atmosfery. Tym samym zyskujemy nie tylko my, lecz również cała nasza planeta. Co więcej, ocieplenie domu przyczynia się do zmniejszenia ryzyka pojawienia się pleśni i grzybów na ścianach, dzięki czemu możemy cieszyć się lepszym zdrowiem.

Warto także wiedzieć, że termomodernizacja chroni przed rosnącymi cenami materiałów grzewczych, takich jak węgiel czy gaz. Podjęcie przedsięwzięć termomodernizacyjnych oznacza także poprawę komfortu cieplnego dla domowników.

Czy na termomodernizację można uzyskać dofinansowanie?

Termomodernizacja oznacza konieczność poniesienia niekiedy całkiem sporych kosztów, jednak na szczęście na realizację przedsięwzięć możliwe jest uzyskanie dofinansowania z programu Czyste Powietrze, a także skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej, która umożliwia odliczenie kosztów poniesionych na termomodernizację budynku od podatku dochodowego.

Kompleksowa termomodernizacja a program Czyste Powietrze

Możliwość uzyskania dofinansowania z programu Czyste Powietrze umożliwia inwestorom znaczne zredukowanie kosztów związanych z finansowaniem przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Z programu możliwe jest uzyskanie dotacji w maksymalnej wysokości 136 200 zł. W tym celu należy złożyć wniosek do terytorialnego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z programu możliwe jest także uzyskanie prefinansowania na termomodernizację domu. Polega ono na uruchomieniu dotacji przed rozpoczęciem inwestycji, co jest pomocne dla osób najuboższych, które chcą ocieplić swój dom, jednak nie mają pieniędzy na inwestycję ze środków własnych.

Chcesz uzyskać więcej informacji na temat termomodernizacji? Interesuje Cię montaż pompy ciepła jako energooszczędnego systemu grzewczego w Twoim domu? Skontaktuj się z nami!

Other recommended articles

Jak montować fotowoltaikę na dachu?

Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych na dachu ma równie duży wpływ na funkcjonowanie całej instalacji, co dobór właściwych paneli. Sposobów ich montowania jest bardzo wiele. W wyborze...

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku istotnych komponentów, jednak do najważniejszych zaliczane są panele fotowoltaiczne. Jakie panele fotowoltaiczne najlepiej wybrać, aby działały...

Regulamin konkursu #WybieramHymon

REGULAMIN I ZASADY UDZIAŁU W KONKURSIE „#WybieramHymon” §1.Postanowienia ogólne §2.Podstawowe definicje Określenia i sformułowania użyte w niniejszym Regulaminie oznaczają:...

Instalacja OZE – co to jest?

Technologie, które bazują na OZE, są coraz powszechniej stosowane i to nie tylko na dużą skalę, lecz również w gospodarstwach domowych. Instalacja OZE – co to jest? Jaka jest definicja...

Co to jest inwerter solarny?

Fotowoltaika jest technologią, która wykorzystuje energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej. Niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest inwerter solarny (falownik...