Ile kosztują panele słoneczne? Panele fotowoltaiczne – cennik

Na montaż paneli fotowoltaicznych decyduje się coraz szersze grono osób prywatnych, firm, rolników, instytucji. Instalacje fotowoltaiczne są bowiem skutecznym sposobem na obniżenie rachunków za prąd – odpowiednio dobrane i zamontowane przyczyniają się do ich zmniejszenia nawet o 90%. Dzięki instalacji fotowoltaicznej zyskuje się jednak nie tylko niemal darmową energię elektryczną, lecz także niezależność od podwyżek jej cen w długiej perspektywie czasowej. Jest to także metoda na ochronę środowiska naturalnego.

Myślisz o posiadaniu własnej, ekologicznej elektrowni? Chcesz dowiedzieć się, ile kosztują panele słoneczne oraz inne elementy wchodzące w skład instalacji fotowoltaicznej? Zapoznaj się z naszym artykułem!

Panele fotowoltaiczne – cena

Ile kosztują panele fotowoltaiczne? To pytanie, które zadaje sobie każdy, kto chce zainwestować w instalację fotowoltaiczną. Warto przede wszystkim zdawać sobie sprawę, że panele fotowoltaiczne to nie wszystko – na końcową cenę inwestycji wpływ będą miały również inne czynniki, o których wspominamy w dalszej części artykułu.

Panele fotowoltaiczne mają ogromne znaczenie dla pracy całej instalacji, dlatego nie warto na nich oszczędzać. Ich cena będzie uzależniona od wybranego rodzaju (ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne, ogniwa fotowoltaiczne polikrystaliczne), jakości, przyznanego okresu gwarancji, a także od miejsca montażu oraz mocy.

Zależnie od tego, na jaki model się zdecydujemy, cena jednego modułu fotowoltaicznego wynosić może od 500 do nawet 1700 zł za sztukę. Inwestując w fotowoltaikę do ceny paneli fotowoltaicznych należy również doliczyć koszt zakupu pozostałych komponentów – inwertera, systemu mocowań, okablowania, a także montażu modułów fotowoltaicznych na dachu lub gruncie.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych a ich cena

Cena paneli fotowoltaicznych jest w dużym stopniu uzależniona od ich rodzaju. Dostępne na rynku panele fotowoltaiczne można przede wszystkim podzielić na dwa rodzaje. Wyróżniamy panele polikrystaliczne oraz panele monokrystaliczne. Jaka jest pomiędzy nimi różnica?

Najbardziej widocznym elementem odróżniającym panele fotowoltaiczne monokrystaliczne a panele polikrystaliczne jest ich barwa. Panele monokrystaliczne mają kolor ciemnoniebieski po czarny, podczas gdy panele polikrystaliczne posiadają barwę jasnoniebieską. Są one również zbudowane w inny sposób. Ogniwa monokrystaliczne tworzy się z monokryształu krzemu, a podczas procesu produkcji przycina w kształt ośmiokąta, zaś ogniwa polikrystaliczne są robione z polikryształu krzemu i nadaje się im kształt prostokąta bądź kwadratu.

Zbudowane z wysokiej jakości materiału półprzewodnika ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne wyróżnia także znacznie wyższa sprawność, która oscyluje na poziomie 16-22%, zaś ogniwa polikrystaliczne charakteryzują się sprawnością w granicach 14-18%. Przekłada się to na cenę paneli fotowoltaicznych – ze względu na dobrej klasy materiał, z jakiego są zbudowane panele monokrystaliczne, są one również droższe. Można ich jednak zamontować mniej, a wytworzą podobną ilość energii elektrycznej co instalacja stworzona z większej ilości, za to słabiej wydajnych paneli polikrystalicznych.

Warto również wiedzieć, że ilość paneli słonecznych, które mają być zamontowane wpływa znacząco na cenę montażu paneli, dlatego niekiedy bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest wybór paneli monokrystalicznych.

Od czego zależy koszt instalacji fotowoltaicznej?

Chcesz wiedzieć, ile kosztuje fotowoltaika? Wpływ na cenę instalacji fotowoltaicznych będzie miało kilka ważnych czynników. Zalicza się do nich:

  • Cena komponentów wchodzących w skład instalacji fotowoltaicznej – będzie to zarówno cena paneli fotowoltaicznych, jak i elementów takich jak inwerter, okablowanie, system mocowania.
  • Lokalizacja – na to, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna będzie miało wpływ jej umiejscowienie – na dachu czy na gruncie, a także rodzaj podłoża (w tym m.in. konstrukcja dachu), na którym ma być montowana.
  • Moc instalacji fotowoltaicznej – powinna ona zostać dopasowana do zużycia energii. Im wyższe zużycie, tym większa moc instalacji jest potrzebna.
  • Cena usługi montażu przez firmę fotowoltaiczną – wpływa ona na końcowy koszt instalacji fotowoltaicznej, jednakże wybór firmy monterskiej nie powinien zależeć wyłącznie od tego kryterium. Należy zrobić dokładne rozeznanie na rynku i wybierać doświadczoną, profesjonalną firmę, której pracownicy zamontują instalację w prawidłowy, nieprzysparzający problemów w przyszłości sposób.
  • Dofinansowanie oraz ulga podatkowa, które obniżają koszty inwestycji w panele fotowoltaiczne.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna, pierwszym krokiem jest obliczenie mocy instalacji, która odpowiada Twoim potrzebom. Szacunkową moc paneli fotowoltaicznych możesz obliczyć korzystając z wzoru, który znajdziesz w tym wpisie – Fotowoltaika – ile kW?

Po dopasowaniu mocy łatwiej jest obliczyć, ile zapłacimy za całość inwestycji. Szacuje się, że całościowa cena instalacji fotowoltaicznej mieści się w przedziale 4-6 tys. zł za kW brutto. Można zatem z łatwością wyliczyć, że koszt instalacji fotowoltaicznej 5 kW to około 20-30 tys. zł, zaś koszt instalacji fotowoltaicznej 10 kW znajdzie się w przedziale 40-60 tys. zł.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ceny paneli słonecznych oraz tego, ile kosztuje fotowoltaika? Skontaktuj się z naszymi specjalistami – przygotujemy dla Ciebie bezpłatną wycenę!

Pozostałe, rekomendowane artykuły

Czyste powietrze 2022 – zmiany, warunki, terminy

Rosnące zanieczyszczenie powietrza spowodowało konieczność podejmowania działań na rzecz redukcji emisji szkodliwych gazów cieplarnianych. W celu zachęcenia do realizowania przedsięwzięć...

Jak działa magazyn energii do fotowoltaiki?

Odnawialne źródła energii zapewniają możliwość wytwarzania energii elektrycznej w sposób niepowodujący zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Technologie takie jak fotowoltaika pozwalają...

Jak magazynować energię słoneczną?

Instalacje fotowoltaiczne, choć pozwalają na samodzielne wytworzenie energii elektrycznej, zwykle robią to w środku lata i okolicach południa. Produkcja energii nie pokrywa się więc czasowo z...

Jak obliczyć moc pompy ciepła?

Pompy ciepła są systemami grzewczymi, które opierają swoje działanie na odnawialnych źródłach energii. Wykorzystują one innowacyjną i ekologiczną technologię w celu zapewnienia ogrzewania...

Opłata OZE – co to jest?

Systematyczny wzrost cen prądu odczuwa każdy konsument energii elektrycznej. Jednakże wzrost wysokości rachunków za prąd nie są wyłącznie wynikiem zmian taryfowych – mogą one...

Co to jest inwerter solarny?

Fotowoltaika jest technologią, która wykorzystuje energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej. Niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest inwerter solarny (falownik...