Cena 1 kWh – jaka jest cena energii elektrycznej?

Z roku na rok rachunki za prąd są coraz wyższe. Ile tak naprawdę kosztuje 1 kWh w Polsce? Co składa się na całkowity koszt? W którym regionie opłaty za prąd są najmniejsze, a gdzie największe? Który dostawca energii oferuje najmniejszą taryfę? Już odpowiadamy.

Cena prądu – czym jest kWh?

Zużywanie energii elektrycznej rozliczane jest w jednostkach zwanych kilowatogodzinami (w skrócie kWh). Jednostka ta obrazuje, jaka ilość energii została pobrana przez urządzenie o mocy 10000 W (czyli 1 kWh) w ciągu jednej godziny. Aby obliczyć, ile energii zużywa przeciętne telewizor o mocy 60W w ciągu 4 godzin, należy pomnożyć jego moc przez czas aktywności, a następnie podzielić przez 1000 (60W x 4h / 1000 = 0,24 kWh). W celu obliczenia kosztu, jaki generuje telewizor, należy pomnożyć wartość dziennego zużycia prądu przez cenę 1kWh np. 0,24 kWh x 0,61 zł = 0,14 zł. Warto wiedzieć, że końcowy rachunek za prąd, który przyjdzie nam zapłacić, oprócz ceny zużywanego prądu zawiera w sobie jeszcze kilka różnych opłat. Tak naprawdę w cenę jednej kilowatogodziny wliczone są również: opłata przesyłowa stała, energia czynna, opłata sieciowa, opłata abonamentowa, opłata przejściowa, opłata jakościowa, opłata OZE, opłata kogeneracyjna, a od tego roku – również opłata mocowa.

Opłacając rachunki za prąd, płacimy więc nie tylko za wartość energii, którą zużywamy w danym okresie, ale również za:

  • usługę przesyłu energii (w ten sposób dystrybutor pokrywa swoje koszty konserwacji i ewentualnych napraw sieci przesyłowych),
  • obsługę ze strony Zakładu Energetycznego (koszty dostarczenia rachunków i odczytu liczników),
  • koszty utrzymania równowagi w systemie elektroenergetycznym,
  • koszty za korzystanie z krajowego systemu elektroenergetycznego,
  • oraz koszty uczestnictwa producentów zielonej energii w rynku mocy.

Warto podkreślić, że w tym roku za dużą podwyżkę ceny 1 kWh odpowiedzialna jest opłata mocowa, która powstała z myślą o podniesieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Zebrane w jej ramach pieniądze mają służyć utrzymaniu rezerw energii przez elektrownie węglowe. W stosunku do ubiegłego roku, obecna cena prądu dla gospodarstw domowych wzrosła średnio o ok. 3,5%. W ujęciu rocznym, przy założeniu przeciętnego zużycia prądu wynoszącego ok. 2400 kWh, daje to kwotę od 100 złotych do 122 złotych (w zależności od regionu).

Cena energii elektrycznej w Polsce – porównanie kosztu 1 kWh w różnych regionach

Cena prądu nie jest taka sama we wszystkich regionach Polski. Jej wysokość zależna jest od dostawcy i rodzaju taryfy, która przydzielana jest odpowiednio do wartości zapotrzebowania na energię elektryczną. Tak więc, taryfą A objęte są duże zakłady przemysłowe m.in. fabryki i kopalnie, taryfą B – duże firmy, taryfą C – małe i średnie przedsiębiorstwa oraz gospodarstwa rolne, natomiast gospodarstwa domowe korzystają z taryfy G11 lub G12.

Pierwsza to taryfa jednostrefowa, co oznacza, że w jej ramach cena kilowatogodziny przez całą dobę jest taka sama. G12 to taryfa dwustrefowa, w ramach której cena prądu zużywanego w nocy jest mniejsza, niż tego zużywanego podczas dnia. Warto wspomnieć również o podtaryfie G12w, w której ceny prądu w weekendy są liczone w ramach nocnej stawki taryfy G12, natomiast w dni powszednie na jej normalnych zasadach. Znaczna większość gospodarstw domowych decyduje się na tą pierwszą taryfę, G11 – ceny prądu w taryfie G11 są mniejsze niż cena dziennej strefy w taryfie G12. Dlatego rozwiązanie to jest bardziej opłacalne nawet w przypadku, gdy prowadzimy raczej nocny tryb życia.

Średnia cena 1 kWh w Polsce dla taryfy G11 wynosi od 69 do 78 groszy (cena uwzględnia wszystkie koszty: dystrybucji i energii czynnej). Najwięcej za prąd płacą mieszkańcy Gdańska i Olsztyna, gdzie Operatorem Systemu Dystrybucyjnego jest Energa Operator S.A. Najmniejsze rachunki opłacane są natomiast w Poznaniu, Bydgoszczy i Szczecinie (Enea S.A.) oraz we Wrocławiu (TAURON Dystrybucja S.A.). Choć rozbieżności wydają się niewielkie, w skali roku różnica wynosi nawet kilkaset złoty. Zakładając zużycie prądu na poziomie 2400 kWh rocznie, różnica w rachunkach mieszkańców Poznania i Gdańska wynosi ok. 217 zł. Warto w tym miejscu nadmienić, że dystrybutor i sprzedawca prądu są przypisywani do odbiorców odgórnie ze względu na lokalizację, istnieje jednak możliwość zmiany operatora.

Rozwiązanie podwyżek cen prądu? Fotowoltaika!

Aby uniknąć problemów związanych z rosnącami cenami prądu w Polsce, warto zapoznać się z benefitami, jakie oferuje instalacja fotowoltaiczna w domu czy firmie. Jej użytkownicy pozyskują bezpłatną energię ze słońca, która w dodatku jest rozwiązaniem przyjaznym środowisku!

Pozostałe, rekomendowane artykuły

Czy fotowoltaika jest bezpieczna?

Wzrost popularności fotowoltaiki w ostatnich latach wiąże się również z narastającą ilością mitów na jej temat. Wśród nich znajduje się teoria o zagrożeniach dla środowiska...

Jak działa pompa ciepła gruntowa?

Ostatnie lata to zdecydowany wzrost popularności technologii bazujących na odnawialnych źródłach energii. Jednym z rozwiązań, które korzysta z naturalnych zasobów, są pompy ciepła. Są to...