Jak dobrać moc pompy ciepła do wielkości domu?

System ogrzewania, jakim jest pompa ciepła, zapewnia efektywne, energooszczędne, ekologiczne i tanie ogrzewanie budynku. Pompę ciepła można także stosować do podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenia pomieszczeń. Podczas wyboru urządzenia należy jednak brać pod uwagę parametry pompy ciepła, w tym przede wszystkim jej moc.

Moc pompy ciepła powinna zostać odpowiednio dobrana, co ma znaczenie dla zapewnienia komfortu cieplnego domowników. Jak dobrać moc pompy ciepła do wielkości domu? Czy dobierając moc pompy ciepła należy brać pod uwagę wyłącznie powierzchnię budynku? Zapoznaj się z artykułem w celu uzyskania odpowiedzi.

Pompa ciepła – do czego służy?

Montaż pompy ciepła jest skutecznym sposobem na zapewnienie niskich kosztów ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jest to efekt jej działania, które opiera się na odnawialnych źródłach energii. Pozyskuje ona energię cieplną z naturalnych zasobów, takich jak woda, powietrze lub grunt (stanowiących dolne źródło ciepła) i transportuje ciepło do instalacji grzewczej wewnątrz budynku (górne źródło ciepła).

Zastosowanie pompy ciepła do ogrzewania i podgrzewania c.w.u. to nie jedyne jej zadanie. Może ona również zapewniać chłodzenie pomieszczeń, co jest szczególnie przydatne w upalne, letnie dni. Można ją również zastosować do podgrzewania wody w basenach.

Pompa ciepła może być samodzielnym źródłem ciepła – doskonale poradzi sobie w tej roli. Możliwe jest również wykorzystanie dodatkowego źródła ciepła, takiego jak piec na pellet czy piec gazowy, które będą się wzajemnie uzupełniać.

Jak dobrać pompę ciepła do domu?

Pierwsza decyzja, jaką należy podjąć, dotyczy tego, który rodzaj urządzenia wybrać: powietrzną pompę ciepła czy gruntową pompę ciepła? Powietrzne pompy ciepła oraz gruntowe pompy ciepła różnią się pomiędzy sobą dolnym źródłem ciepła, z którego korzystają, a także sposobem montażu oraz ceną. Jak podjąć dobrą decyzję? Być może pomocny będzie artykuł: Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?

Wybór pompy ciepła do domu nie jest łatwy, bowiem należy wziąć pod uwagę różne parametry techniczne. Należy zastanowić się także, czy chcemy, aby pompa ciepła ogrzewała dom samodzielnie, czy wspierała inne źródło ciepła? Warto także rozważyć, jakie funkcje ma pełnić – czy zapewniać jedynie ciepłą wodę użytkową, czy również ogrzewać dom? Część modeli posiada również opcję chłodzenia, co pozwala na korzystanie z nich jak z klimatyzatora.

Jaka moc pompy ciepła?

W celu zapewnienia efektywnej pracy pompy ciepła, a tym samym komfortu cieplnego użytkownikom oraz oszczędności powstałych w wyniku obniżenia kosztów ogrzewania, niezbędny jest odpowiedni dobór mocy pompy ciepła. Należy przy tym brać pod uwagę czynniki takie jak:

  • zapotrzebowanie cieplne budynku,
  • powierzchnię domu,
  • liczbę domowników,
  • charakterystykę temperaturową okolicy,
  • rodzaj instalacji grzewczej w budynku.

Dobór pompy ciepła do powierzchni domu

Aby dobrać moc grzewczą pompy ciepła należy wziąć pod uwagę przede wszystkim zapotrzebowanie na ciepło budynku. Jest ono zależne od właściwości termoizolacyjnych i wynosi:

  • Budynek pasywny – 10-15 W/m2
  • Budynek energooszczędny – 50-70 W/m2,
  • Budynek z dobrą izolacją cieplną – 60-80 W/m2
  • Starszy budynek ze słabą izolacją cieplną – 100-120 W/m2
  • Budynek nieocieplony – 150-200 W/m2

Do określenia mocy grzewczej konieczne jest także uwzględnienie powierzchni budynku. Zapotrzebowanie na ciepło należy bowiem pomnożyć przez ilość metrów kwadratowych. Dla przykładu: w przypadku domu energooszczędnego o zapotrzebowaniu cieplnym na poziomie 50 kWh/m2 i powierzchni 100m2, wyliczeń dokonuje się w następujący sposób:

100m2 x 50 kWh/m2 = 5000W, czyli 5 kW

Pompa ciepła powinna w tej sytuacji posiadać moc grzewczą 5 kW.

Liczba domowników

Dobór mocy pompy ciepła powinien także uwzględniać to, czy pompa ciepła ma służyć wyłącznie do ogrzewania, czy również do przygotowania ciepłej wody użytkowej. W drugim przypadku należy wziąć pod uwagę liczbę domowników, co ma wpływ na zużycie ciepłej wody.

Szacuje się, że jedna osoba zużywa dziennie 50 l wody. Do podgrzania takiej ilości potrzebne jest 250 W mocy. Oznacza to, że w przypadku gospodarstwa domowego liczącego cztery osoby, do wyliczonej mocy pompy ciepła należy dodatkowo doliczyć 1 kW na przygotowanie c.w.u.

Pozostałe, rekomendowane artykuły

Ile energii produkuje panel fotowoltaiczny?

Najpopularniejszą metodą produkcji energii elektrycznej ze słońca stanowią obecnie panele fotowoltaiczne. Wartość wyprodukowanej przez nie energii jest dość trudna do oszacowania,...

Ile kosztuje założenie fotowoltaiki?

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w technologiach takich jak fotowoltaika pozwala na uzyskanie oszczędności na rachunkach za prąd oraz niezależności energetycznej, a także na...

Jaki inwerter do fotowoltaiki będzie najlepszy?

Na instalację fotowoltaiczną składa się wiele elementów – są to nie tylko panele fotowoltaiczne odpowiedzialne za wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej. Do wydajnej pracy...