Co zrobić z nadwyżką energii pozyskanej ze Słońca? - Hymon

Co zrobić z nadwyżką energii pozyskanej ze Słońca?

Fotowoltaika to nie tylko jedno z najbardziej ekologicznych, ale również najbardziej opłacalnych źródeł wytwarzania energii elektrycznej. Pod warunkiem, że jest odpowiednio zagospodarowana. Moc uzyskana przez panele fotowoltaiczne może być zużywana na bieżąco, magazynowana lub sprzedawana. Co najlepiej zrobić z nadwyżką energii z fotowoltaiki?

 

Maksymalizacja pracy urządzeń i magazynowanie energii

Przede wszystkim, należy unikać wytwarzania zbyt dużych nakładów energii. Dlatego, jak już wspominaliśmy w poprzednich artykułach, bardzo ważny jest dobór odpowiedniej wielkości instalacji. Na pewno nie warto inwestować w przeszacowaną moc instalacji na tzw. „zapas”. Jest to całkowicie niedorzeczne i nieopłacalne. Instalacja o mocy większej niż wynosi roczne zapotrzebowanie gospodarstwa na energię elektryczną skutkuje kompletną utratą nadwyżki na rzecz zakładu energetycznego (trudno ją po prostu spożytkować na własne potrzeby). Co innego w przypadku instalacji z prawidłowo dobraną mocą, powstałe wówczas nadwyżki energii z fotowoltaiki można spożytkować maksymalizując pracę urządzeń elektrycznych w godzinach południowych. Czemu akurat wtedy? Ponieważ instalacje fotowoltaiczne najwięcej energii wytwarzają właśnie o tej porze. A jak wiemy, większość konsumentów przebywa wtedy poza domem. Dlatego pod ich nieobecność zaleca się m.in. podgrzewanie wody, chłodzenie mieszkania klimatyzacją lub włączanie urządzeń niewymagających nadzoru np. pralki, czy zmywarki.

 

Kolejnym sposobem na uniknięcie powstawania nadwyżek energii z fotowoltaiki jest wykorzystanie pompy ciepła. Dzięki niej moc, którą udało się wytworzyć można w wykorzystać niemalże w 100%. Dobrym pomysłem w radzeniu sobie z nadwyżkami energii jest również magazynowanie energii słonecznej za pomocą oddzielnego urządzenia pozwalającego na przechowywanie energii w dowolnej postaci. Najczęściej uzyskana nadprogramowo moc skumulowana jest w ładowalnych bateriach lub akumulatorach. Niestety w przypadku zwykłego prosumenta zakup baterii akumulatorów o odpowiednio dużej pojemności okazuje się często zbyt duży. Dlatego zaleca się rozwiązanie, w którym funkcję akumulatora pełni instalacja ciepłej wody użytkowej. Aby jednak skutecznie wykorzystywać energię, która na bieżąco jest produkowana z paneli fotowoltaicznych, należy nauczyć się odpowiedniego korzystania z ciepłej wody. W ciągu dnia trzeba dbać o to, żeby zbiornik nie był zbyt szybko opróżniony. Dzięki temu, w okresie dużego nasłonecznienia, woda będzie wymagała dogrzania, w czym pomoże oczywiście energia pozyskana z instalacji fotowoltaicznej.

 

Nadwyżka energii z fotowoltaiki a rozliczenia w ramach upustów

Problem nadwyżki energii rozwiązuje również, zaproponowany przez rząd, system rozliczania z publiczną siecią energetyczną oparty na tzw. upustach. Oznacza to, że wytworzona przez prosumenta energia, która nie została przez niego spożytkowana, trafia do sieci. Prosument ma jednak możliwość pobrania jej w dowolnym innym momencie. Energia jest więc niejako tylko magazynowana przez sieć. Jednak usługa ta obarczona jest opłatą. W zamian za gotowość do natychmiastowego użyczenia magazynowanej energii, sieć pobiera od prosumenta 20-30% wyprodukowanej mocy. W rezultacie, właściciele instalacji do 10 kWp mogą odebrać z sieci tylko 80% oddanej energii, natomiast właściciele większych systemów 70%. Warto nadmienić, że ilość możliwej do odbioru nadwyżki energii uzależniona jest również poniekąd od wybranej formy rozliczenia. W przypadku rozliczeń krótszych niż rok, należy zastrzec sobie prawo do tego, aby nadwyżka z jednego okresu przechodziła na kolejny. Zaniechanie tego działania spowoduje, że nadmiar wyprodukowanej latem energii przepadnie.

 

Przekazywanie nadwyżek energii z fotowoltaiki do sieci jest bardzo wygodne i co najważniejsze bezpieczne. Pewność przesyłu energii w wyznaczonym przez prosumenta momencie zapewnia ustawa OZE. Rynek mocy regulowany jest zarówno pod względem podaży zielonej energii, jak i jej popytu. Jeśli osoba zobowiązująca się do zakupu określonej energii, nie dokona transakcji, podlega karze pieniężnej wymierzanej przez Urząd Regulacji Energetyki. Rozliczenie odbywa się na podstawie bilansu energii wysłanej i odebranej z sieci przez sprzedawcę i odbiorcę. Przepływ energii pomiędzy siecią, a prosumentem możliwy jest natomiast dzięki dwukierunkowemu licznikowi.

 

Zastanawiasz się nad instalacją fotowoltaiki? Skontaktuj się z nami – w Hymon nasi specjaliści chętnie pomogą Ci w doborze paneli oraz w ich montażu!

Chcesz , żebyśmy do Ciebie szybko oddzwonili ?

Infolinia czynna w godzinach 8.00 - 16.00
X

OCZEKUJ NA POŁĄCZENIE