Dzień Czystego Powietrza

 14 listopada – Dzień Czystego Powietrza

Dzień Czystego Powietrza, obchodzony 14 listopada, to doskonała okazja, aby zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza i jego wpływu na nasze zdrowie. Przypomina o konieczności działań na rzecz poprawy jakości i podkreśla rolę, jaką każdy z nas może odegrać w walce ze smogiem.

Sezon grzewczy niesie za sobą pogorszenie jakości powietrza w wielu rejonach Polski.

Smog to kombinacja zanieczyszczeń atmosferycznych, na których powstanie wpływa działalność przemysłowa, transport oraz ogrzewanie domów paliwami stałymi.

Wdychanie zanieczyszczonego powietrza może przyczyniać się do wielu chorób układu oddechowego i krążenia.

W Polsce, gdzie problem smogu jest szczególnie widoczny w zimie, obserwuje się wzrost liczby hospitalizacji związanych z problemami oddechowymi. Ponadto, osoby starsze, dzieci oraz osoby z chorobami przewlekłymi są najbardziej narażone na negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza. Wzrost zachorowań na alergie oraz infekcje układu oddechowego u dzieci to także efekt coraz gorszej jakości powietrza.

Jak ogrzewanie domu może przyczyniać się do powstawania smogu?

W okresie zimowym ogrzewanie domu odgrywa kluczową rolę. Spalanie węgla o niskiej jakości powoduje emisję szkodliwych pyłów i gazów. Co gorsza, mimo że spalanie odpadów jest zabronione, nadal stanowi poważny problem, zwiększając ryzyko powstawania smogu i jego negatywnego wpływu na zdrowie oraz środowisko.

Z opublikowanego w 2024 roku badania sondażowego Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że pół miliona polskich gospodarstw domowych nadal spala odpady. Ponadto, 46 % badanych mieszkało w domu, który nie był poprawnie ocieplony, a aż 25 % przyznało się do wykorzystywania paliwa złej jakości.

Jak zatem poprawić jakość powietrza?

Głównym czynnikiem, na który mamy wpływ jest źródło ogrzewania, które wykorzystujemy w gospodarstwie domowym. Każdy więc z nas może wpłynąć na lepszą jakość powietrza i swojego życia. Jeśli zdecydujesz się wymienić swój stary piec na nowoczesny lub pompę ciepła z pewnością odetchniesz z ulgą.

Ważnym aspektem jest również termomodernizacja budynku. Dobrze ocieplony dom to mniejsze zużycie paliwa, a co za tym idzie – niższa emisja szkodliwych substancji.

Dodatkowo, instalując w swoim gospodarstwie własne źródło prądu dołączasz do szerokiego grona prosumentów, którego liczba przekroczyła 1 milion 300 tysięcy!

Jako przyszły prosument możesz skorzystać z programów dotacyjnych takich jak np.:

– Program „Czyste Powietrze”

– Program „Mój Prąd”

Dzień Czystego Powietrza przypomina, że dbanie o środowisko jest naszym wspólnym obowiązkiem, a czyste powietrze jest podstawą zdrowego i zrównoważonego życia dla nas i przyszłych pokoleń.

Pozostałe, rekomendowane artykuły

Jak założyć farmę fotowoltaiczną?

Odnawialne źródła energii są coraz powszechniej wykorzystane w różnego rodzaju technologiach. Jednym z nich jest fotowoltaika, której działanie bazuje na promieniowaniu słonecznym. Dzięki...

Czy pompę ciepła można odliczyć od podatku

Rozwiązania korzystające z odnawialnych źródeł energii są popularyzowane przez programy finansowego wsparcia, co daje możliwość obniżenia kosztów inwestycji. Właściciele budynków...

Co to jest kilowatopik (kWp)?

Co oznacza tajemniczo brzmiąca jednostka, którą posługują się eksperci w dziedzinie fotowoltaiki? Co powinieneś o niej wiedzieć? Czy rzeczywiście jest aż tak ważna w doborze odpowiedniej...

Co to jest inwerter solarny?

Fotowoltaika jest technologią, która wykorzystuje energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej. Niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest inwerter solarny (falownik...