Fotowoltaika a koszty uzyskania przychodu – oszczędność dla firm

Fotowoltaika a koszty uzyskania przychodu – oszczędność dla firm

Instalacja fotowoltaiki przez przedsiębiorstwo niesie ze sobą wiele korzyści, zarówno wizerunkowych, jak i ekonomicznych. Za montażem fotowoltaiki przemawiają coraz niższe ceny paneli fotowoltaicznych oraz możliwość rozliczenia ich w ramach kosztów uzyskania przychodu. Na jaki rodzaj instalacji zdecydować się, aby przyniosła maksymalnie najwięcej zysków?

 

Fotowoltaika a koszty uzyskania przychodu

Fotowoltaika dla firmy objęta jest stawką podatku VAT w wysokości 23%. Ta sama stawka dotyczy również rolników, którzy zakładają panele na potrzeby działalności prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego. Pozostałe podmioty, takie jak gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielne mieszkaniowe, płacą ujednoliconą stawkę podatku wynoszącą 8%. Dobra wiadomość jest taka, że choć wyższy podatek VAT wiąże się z poniesieniem przez przedsiębiorcę większych wydatków na poczet fotowoltaiki, to traktowane będą one jako koszt uzyskania przychodu. W rezultacie przedsiębiorca ma prawo odliczyć część wydanej kwoty od podatku dochodowego.

 

Kolejnym argumentem przemawiającym za inwestycją w panele fotowoltaiczne na dachu firmy jest wyższa autokonsumpcja prądu. Przedsiębiorstwa zużywają więcej energii niż gospodarstwa domowe, zwłaszcza w ciągu dnia, dlatego instalacja fotowoltaiki w firmie jest szczególnie opłacalną inwestycją. Zwłaszcza teraz, gdy wprowadzona została opłata mocowa, która w przypadku firm wynosi 0,0762 zł za kWh. Przypomnijmy, że opłata naliczana jest w tzw. godzinach szczytu, czyli między 7:00 a 21:59 w dni robocze – w godzinach największego zapotrzebowania. Ponieważ panele PV najwięcej energii produkują właśnie w ciągu dnia, są idealnym pomysłem na ominięcie nowej opłaty.

 

Niezależność energetyczna a fotowoltaika

Fotowoltaika jest w stanie całkowicie uniezależnić firmy od zewnętrznych dostawców prądu. Dzięki panelom fotowoltaicznym, przedsiębiorcy mogą w znaczny sposób obniżyć swoje rachunki i ustrzec się przed podwyżkami cen w przyszłości. Fotowoltaika może być też sposobem na dodatkowe źródło przychodów. Jeśli przedsiębiorca chce prowadzić działalność polegającą na generacji energii elektrycznej, może podlegać pod wprowadzony w 2016 roku system aukcyjny. Biorący w nim udział przedsiębiorcy licytują możliwie jak najniższe ceny wygenerowanej przez siebie energii po to, by sprzedać ją państwu. Ich oferty łącznie nie mogą jednak przekroczyć 100 proc. wartości lub ilości energii określonej w ogłoszeniu o aukcji i 80 proc. ilości energii elektrycznej objętej wszystkimi złożonymi ofertami.

 

Większość firm, fabryk i zakładów produkcyjnych nie decyduje się jednak na to rozwiązanie, choć w przypadku mniejszych instalacji również istnieje możliwość sprzedaży powstałych nadwyżek energii operatorowi. Problemem jest jednak stosunkowo wysoka cena sprzedaży energii, która wynosi ok. 40% ceny jej kupna. Dlatego posiadanie fotowoltaiki generującej dużo nadwyżek jest tak naprawdę mniej opłacalne niż zakup małej instalacji, która w pełni pokrywa zapotrzebowanie firmy na energię. Dobór odpowiedniej mocy fotowoltaiki jest więc kluczowy dla rentowności inwestycji, dlatego warto w tym celu skorzystać z pomocy specjalistów.

 

Opusty dla firm – firma też może być prosumentem

Najbardziej rentowny jest zakup instalacji, która w 100% pokrywa poziom autokonsumpcji. Większość firm, zakładów i przedsiębiorstw decyduje się na zakup instalacji o łącznej mocy do 50 kW. Jest to bardzo opłacalne, gdyż pozwala na uzyskanie statusu prosumenta i korzystania z tzw. systemu opustów. Status prosumenta pozwala na lepsze zarządzanie nadwyżką energii, gdyż część niespożytkowanej energii magazynowana jest przez operatora, dzięki czemu “nie przepada”.

 

Magazynowaną energię można pobrać w dowolnej chwili, gdy tylko istnieje takie zapotrzebowanie np. w nocy lub w okresie zimowym, gdy generowanie energii przez fotowoltaikę jest mniejsze. Opusty rozliczane są bezgotówkowo, jednak prosument nie może odebrać zmagazynowanej energii w stosunku 1:1, a jedynie 80% lub 70% (pierwsza wartość dotyczy instalacji o mocy do 10 kWp). Podłączenie fotowoltaiki do sieci jest bezpłatne. Niewątpliwą zaletą korzystania przez firmę z systemu opustów jest również brak dodatkowej pracy papierkowej. Rozliczanie w ramach opustów odbywa się bez faktur i rachunków.

 

Jak widać, inwestycja w instalację fotowoltaiczną przez firmy jest bardzo opłacalna. Jeśli dodamy do tego fakt, że na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju dofinansowań (dotacje rządowe i samorządowe, kredyt oraz leasing), zakup fotowoltaiki dla Twojej firmy może być jedną z najistotniejszych inwestycji, która zaowocuje realną oszczędnością pieniędzy.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Chcesz , żebyśmy do Ciebie szybko oddzwonili ?

Infolinia czynna w godzinach 8.00 - 16.00
X

OCZEKUJ NA POŁĄCZENIE