Fotowoltaika czy się opłaca? Opłacalność inwestycji w panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika jest rozwiązaniem, które pozwala realnie obniżyć rachunki za prąd, co przy obecnie systematycznie rosnących cenach energii elektrycznej ma ogromne znaczenie. Chęć uzyskania oszczędności, a także rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa spowodowały wzrost popularności fotowoltaiki w Polsce. Pomocne w tym okazały się również programy pomocowe, które znacząco obniżyły koszty fotowoltaiki oraz ułatwiły podjęcie decyzji o zakupie i montażu paneli fotowoltaicznych wielu inwestorom.

Chcesz wiedzieć, czy fotowoltaika się opłaca? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule!

Ekologiczna technologia – fotowoltaika

Na czym polega praca instalacji fotowoltaicznej? Panele fotowoltaiczne wykorzystują odnawialne źródła energii, które są całkowicie darmowe. Pobierają one energię słoneczną i przekształcają w energię elektryczną, która zasila urządzenia na prąd w domach, firmach, gospodarstwach rolnych i innych miejscach, takich jak instytucje, urzędy, szkoły, szpitale.

Fotowoltaika jest technologią, która znana jest od lat. Postęp technologiczny znacząco wpłynął na wydajność paneli fotowoltaicznych, a także na koszty ich produkcji. Przyczyniło się to z kolei do obniżki cen komponentów, które stały się bardziej dostępne dla szerszego grona osób. Dodatkowo, na rynku fotowoltaiki pojawiło się sporo firm, których oferta musiała stać się konkurencyjna.

Wzrost wydajności paneli fotowoltaicznych w ostatnich latach sprawił, że są one w stanie pokryć niemal całe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Prowadzi to z kolei do obniżenia rachunków za prąd niemal do zera. Wysoka efektywność paneli fotowoltaicznych i dostosowanie mocy instalacji do zużycia energii wpływa na opłacalność fotowoltaiki.

Instalacja paneli fotowoltaicznych – czy to dobry sposób na inwestycję?

Wiadomo już, jak działają panele fotowoltaiczne – bazują one na całkowicie darmowych zasobach w celu zapewnienia energii elektrycznej niezbędnej do zasilania urządzeń elektrycznych. Prawidłowo dobrana i zamontowana instalacja fotowoltaiczna przyczynia się zatem do obniżenia wydatków na prąd nawet o 90%.

Inwestycja w panele fotowoltaiczne wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów początkowych. W przeciągu kilku lat od montażu instalacji można jednak spodziewać się zwrotu z inwestycji, a przez kolejne lata pracy systemu wyłącznie pozyskiwania oszczędności.

Jakie wydatki są związane z inwestycją w instalację fotowoltaiczną? To przede wszystkim koszt zakupu jej komponentów, w których najdroższą część stanowią inwerter oraz panele słoneczne, a także koszt wykonania montażu systemu. W niektórych sytuacjach dodatkowymi wydatkami będą także koszty przyłącza energetycznego, wymiany liczników na dwustronne i ewentualne koszty administracyjne.

Praktycznie cały koszt inwestycji ponosi się przez uruchomieniem instalacji fotowoltaicznej. W momencie rozpoczęcia jej pracy panele fotowoltaiczne zaczynają produkować prąd, który można spożytkować na cele własne, a tym samym zacząć pozyskiwać oszczędności przez długie lata.

Tempo zwrotu z inwestycji w instalację fotowoltaiczną

Panele fotowoltaiczne mają długą żywotność – mogą pracować wydajnie nawet przez 25-35 lat. Oznacza to, że możliwe jest pozyskiwanie z nich korzyści finansowych, takich jak oszczędności lub zyski w przypadku odsprzedaży energii do sieci energetycznej, latami.

Inwestycja w panele fotowoltaiczne wiąże się z poniesieniem kosztów na samym początku, zaś w trakcie działania instalacji koszty eksploatacji są bardzo niskie. Nie są konieczne żadne prace przy instalacji – jest to system niemal bezobsługowy.

Inwestycja w fotowoltaikę jest inwestycją długoterminową – zwraca się po kilku latach, a kolejne oznaczają wyłącznie same profity dla inwestorów. To, w jakim tempie nastąpi zwrot z inwestycji jest uzależnione od różnych czynników, do których zaliczane jest zużycie prądu, ceny energii elektrycznej, dobór mocy instalacji. Zazwyczaj czas ten wynosi około 6-7 latach.

Opłacalność inwestycji w fotowoltaikę – od czego zależy?

Wielu inwestorów przed podjęciem decyzji o inwestycji w zakup i montaż instalacji PV zadaje sobie pytanie: „fotowoltaika – czy się opłaca?” Choć można jednoznacznie stwierdzić, że instalacja fotowoltaiczna jest opłacalną inwestycją, to na poniesione wydatki, uzyskiwane oszczędności, a także tempo zwrotu z inwestycji wpływ będzie miało kilka istotnych czynników:

Koszt zakupu paneli i inwertera

Koszt zakupu komponentów wchodzących w skład instalacji to pierwszy z aspektów wpływających na rentowność instalacji fotowoltaicznej. Od lat wydajność paneli fotowoltaicznych oraz inwerterów rośnie, co jest efektem postępu technologicznego. Maleją z kolei ich ceny, co przekłada się na wzrost opłacalności inwestycji.

Niski koszt zakupu paneli lub inwertera nie zawsze się jednak opłaca. Może się okazać, że są to urządzenia słabej jakości, które znacząco zmniejszą efektywność pracy instalacji oraz skrócą jej żywotność, czyniąc tym samym fotowoltaikę mniej opłacalną. Jeśli poszukujesz dobrej jakości urządzeń skorzystaj z pomocy w ich doborze – specjaliści z firmy Hymon zawsze służą radą!

Wybór parametrów technicznych

Wydajna praca paneli fotowoltaicznych oraz inwertera zależy od ich parametrów technicznych. Im lepszej jakości komponenty, tym wyższe uzyski i dłuższa żywotność, a tym samym opłacalność fotowoltaiki.

Należy jednak zadbać o prawidłowy dobór mocy paneli i inwertera – zbyt wysoka może skutkować brakiem możliwości efektywnego wykorzystania produkowanej energii, a tym samym wydłużyć czas zwrotu z inwestycji.

Koszt montażu systemu

Koszt instalacji będzie również zależny od tego, jaka jest cena montażu paneli fotowoltaicznych. Zaznaczyć należy, że najlepiej powierzyć montaż instalacji fotowoltaicznej dobrej firmie fotowoltaicznej, która wykona swoje usługi w prawidłowy, profesjonalny i sprawny sposób. Współpraca z dobrymi specjalistami oznacza brak ryzyka kosztownych napraw poniesionych w wyniku pojawienia się różnych usterek i awarii.

Ceny i zużycie energii elektrycznej

Tempo zwrotu z inwestycji oraz opłacalność instalacji fotowoltaicznej uzależniona jest także od naszego zużycia energii – im wyższe, tym inwestycja bardziej rentowna. Duże znaczenie mają również podwyżki cen energii elektrycznej.

Lokalne, rządowe i unijne programy pomocowe

Popularność fotowoltaiki w ostatnich latach to nie tylko efekt podwyżek cen prądu oraz przebudzenia ekologicznego społeczeństwa, lecz także pojawienia się programów mających na celu ochronę środowiska naturalnego i zmniejszenie emisji szkodliwych substancji poprzez popularyzację rozwiązań wykorzystujących OZE. Programy te oferują dopłaty m.in. do fotowoltaiki, dzięki coraz więcej osób podejmuje decyzję o montażu instalacji fotowoltaicznej. Usługa ta staje się przystępniejsza cenowo.

Inwestorzy mają również możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. To dzięki niej można odliczyć instalacje fotowoltaiczne od podatku, a tym samym sprawić, że fotowoltaika będzie jeszcze bardziej opłacalna.

Podsumowanie

Czy fotowoltaika się opłaca? Jak najbardziej! W dzisiejszych czasach, gdy każdego z nas dotykają podwyżki cen prądu, instalacja fotowoltaiczna stanowi skuteczny sposób na zapewnienie dodatkowych środków finansowych w budżecie domowym czy firmowym. Oczywiście zwrotu z inwestycji można oczekiwać w różnym przedziale czasowym – niekiedy będzie to kilka, zaś innym razem kilkanaście lat, jednak ze względu na długą żywotność fotowoltaika niemal zawsze będzie się kalkulowała finansowo.

Pozostałe, rekomendowane artykuły

Jak montować fotowoltaikę na dachu?

Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych na dachu ma równie duży wpływ na funkcjonowanie całej instalacji, co dobór właściwych paneli. Sposobów ich montowania jest bardzo wiele. W wyborze...

Odliczenie fotowoltaiki od podatku rolnego

Korzystające z odnawialnych źródeł energii technologie, takie jak fotowoltaika, są coraz częściej wykorzystywane nie tylko przez osoby prywatne i montowane w budynkach mieszkalnych, lecz...

Jak działa magazyn energii do fotowoltaiki?

Odnawialne źródła energii zapewniają możliwość wytwarzania energii elektrycznej w sposób niepowodujący zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Technologie takie jak fotowoltaika pozwalają...

Pompa ciepła a klimatyzacja

Wielofunkcyjność pompy ciepła to jedna z jej głównych zalet. Pompa ciepła może bowiem działać w trybie ogrzewania, zapewniając ciepło w budynku oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej,...