Ile kosztuje fotowoltaika?

Fotowoltaika to skuteczny sposób na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną domu lub firmy, który przyczynia się jednocześnie do powstania oszczędności w wyniku niższych rachunków za prąd. To system opłacalny pod względem ekonomicznym, a jednocześnie przyjazny środowisku naturalnemu. Każdy inwestor decydujący się na założenie instalacji fotowoltaicznej chce jednak wiedzieć, ile kosztuje fotowoltaika. Skorzystaj z naszego artykułu, a uzyskasz informację, jaka jest cena instalacji fotowoltaicznej.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna korzysta z odnawialnych źródeł energii. Moduły fotowoltaiczne zainstalowane na dachu budynku lub na gruncie pobierają energię słoneczną wytwarzając prąd stały, który następnie za pomocą inwertera przekształcany jest w prąd zmienny zasilający gniazdka elektryczne. Ze względu na swoje ekonomiczne (obniżenie rachunków za prąd nawet o 90% i niezależność energetyczna), jak i ekologiczne (brak emisji szkodliwych substancji do atmosfery) zalety, na montaż fotowoltaiki decyduje się coraz większe grono osób. Jaka jest jednakże cena fotowoltaiki?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że nie da się jasno określić, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna, gdyż jest to zależne od bardzo wielu czynników. Można jednak oszacować, że średnia cena fotowoltaiki waha się w granicach od 20 000 zł  do 35 000 zł. Koszt ten wynika z wybranej mocy instalacji, jej wielkości, umiejscowienia, rodzaju paneli, kosztów montażu, a także zapotrzebowania na energię elektryczną danego gospodarstwa domowego bądź firmy. Duże znaczenie mają również wybrane komponenty wchodzące w skład systemu i ich parametry techniczne.

Cenę instalacji fotowoltaicznej można jednak obniżyć korzystając z różnego rodzaju narzędzi finansowych. Możliwe jest skorzystanie z dotacji na instalację fotowoltaiczną w ramach programu Mój Prąd czy programu Czyste Powietrze, a także odliczenie kosztu zakupu i montażu paneli słonecznych od podatku dochodowego. Tego rodzaju rozwiązania sprawiają, że wydatek na instalację fotowoltaiczną staje się niższy, a fotowoltaika bardziej przystępna cenowo, a jednocześnie bardziej opłacalna.

Jakie czynniki mają wpływ na cenę instalacji fotowoltaicznej?

Wypływ na cenę fotowoltaiki ma wiele czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wielkość i moc instalacji fotowoltaicznej, które są dobierane na podstawie zapotrzebowania na energię elektryczną.

Kolejną kwestią, która rzutuje na to, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna, jest jakość i wydajność jej komponentów. Im lepsze parametry techniczne i wyższa jakość, tym finalny koszt będzie wyższy. Komponenty, które wchodzą w skład instalacji to panele fotowoltaiczne, inwerter, konstrukcja oraz okablowanie.

Do kosztu instalacji należy również doliczyć koszt montażu systemu fotowoltaicznego. Cena usługi zależna będzie od firmy instalującej, jej doświadczenia, renomy. Nie bez znaczenia będzie także miejsce montażu.

W przypadku montażu instalacji fotowoltaicznej warto także zawczasu rozważyć, czy nie chcemy dodatkowo zainstalować pompy ciepła. Jednoczesne zamontowanie dwóch instalacji może zmniejszyć ich finalny koszt. Dobrze jest także wziąć pod uwagę zakup magazynu energii – w tym przypadku znacznie łatwiej połączyć go z fotowoltaiką, a łączny wydatek będzie niższy, niż w przypadku podjęcia decyzji o jego montażu w przyszłości.

Istnieje również skuteczny sposób na obniżenie ceny paneli fotowoltaicznych – wystarczy skorzystać z rozwiązań finansowych, takich jak dotacje czy ulga podatkowa, które oferowane są przez instytucje rządowe i samorządowe.

Koszt fotowoltaiki a moc instalacji fotowoltaicznej

Szacuje się, że cena instalacji fotowoltaicznej mieści się w przedziale 4-6 tysięcy zł za 1kW brutto. Aby obliczy, ile kW jest potrzebne, należy wziąć pod uwagę rachunki za prąd. Na każde wydane 50 zł miesięcznie rekomendowane jest 1kW mocy paneli fotowoltaicznych. Stosunkowo łatwo można zatem wyliczyć, że jeśli średnie miesięczne koszty energii elektrycznej wynoszą 300 zł to instalacja fotowoltaiczna powinna mieć moc 6 kW.

Biorąc pod uwagę powyższe wyliczenia, można obliczyć koszt instalacji fotowoltaicznej o określonej mocy. I tak koszt instalacji fotowoltaicznej 5kW to 15-25 tysięcy złotych, koszt instalacji 8kW to wydatek w granicach 20-35 tysięcy złotych, zaś instalacja 10kW kosztować będzie od 25 do 40 tysięcy złotych.

Ogniwa fotowoltaiczne – rodzaje

W przypadku fotowoltaiki znaczenie będą miały również ogniwa fotowoltaiczne. Wyróżnić można ich dwa podstawowe rodzaje – panele polikrystaliczne oraz panele monokrystaliczne.

Czym różnią się panele fotowoltaiczne monokrystaliczne i polikrystaliczne? Najbardziej widoczną cechą jest ich kolor – panele fotowoltaiczne monokrystaliczne mają kolor ciemnoniebieski po czarny, zaś panele polikrystaliczne są najczęściej jasnoniebieskie.

Ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne wykonane są z monokryształu krzemu przycinanego w produkcji do kształtu ośmiokąta, zaś ogniwa fotowoltaiczne polikrystaliczne, wytworzone z polikryształu krzemu, maja kształt prostokątny bądź kwadratowy. Instalacje z paneli monokrystalicznych mogą mieć mniejszą powierzchnię, która wyprodukuje większą ilość mocy.

Różnica polega również w wydajności – w przypadku paneli polikrystalicznych sprawność wynosi około 14-16%, a zaś paneli monokrystalicznych 15-20%.

Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

Ceny paneli fotowoltaicznych różnią się pomiędzy sobą w zależności od wybranego rodzaju. W zależności od tego, na jaki model się zdecydujemy, wydatek za jeden panel może wynieść od 600 do nawet 1600 zł. Koszt ten uzależniony jest zarówno od jakości produktu, a także od uzyskanej na nie gwarancji.

Decydując się na tańsze moduły uzyskamy szybszy zwrot z inwestycji, jednakże gwarancja na ich działanie będzie krótsza, w wydajność może okazać się słabsza. Dlatego myśląc w dłuższej perspektywie czasowej należy wybrać dobrej jakości panele fotowoltaiczne, które będą wydajnie działać nawet przez 30-40 lat.

Instalacje fotowoltaiczne z paneli monokrystalicznych, ze względu na ich wyższą w porównaniu do paneli z ogniwami polikrystalicznymi sprawność, mogą mieć również mniejszą powierzchnię. Wpływa to z kolei na finalny koszt ich montażu, gdyż montaż każdego modułu podnosi cenę fotowoltaiki. Z tej przyczyny panele fotowoltaiczne monokrystaliczne mogą okazać się bardziej opłacalne.

Inwerter – cena

Inwerter solarny, znany także jako falownik, to urządzenie, które jest odpowiedzialne za zamianę prądu stałego wygenerowanego za pomocą paneli fotowoltaicznych w prąd zmienny, który trafia do domowej instalacji elektrycznej. Jego zadaniem jest również monitorowanie działania pracy całej instalacji fotowoltaicznej oraz pełnienie funkcji zabezpieczającej.

Ze względu na swoją dość skomplikowaną i złożoną konstrukcję zużywa się on znacznie szybciej niż panele słoneczne. W przypadku inwertera nie warto oszczędzać – każda jego usterka, w odróżnieniu od np. uszkodzenia jednego modułu fotowoltaicznego, oznacza zaprzestanie działania całej instalacji fotowoltaicznej.

Na cenę inwertera wpływa kilka czynników: jego rodzaj (inwerter szeregowy, mikroinwerter, inwerter z optymalizatorami), wydajność, wytrzymałość, czas gwarancji, marka. Ceny inwerterów fotowoltaicznych wahają się w przedziale od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Na czym nie warto oszczędzać?

Na to, ile kosztuje fotowoltaika, składa się kilka elementów. Na niektórych z nich nie warto jednak oszczędzać, gdyż może to przynieść więcej strat, niż pożytku. Na co zwrócić szczególną uwagę:

  • warto inwestować w komponenty wysokiej klasy, które przełożą się na wydajną i wieloletnią pracę instalacji, przynosząc realne oszczędności i niezależność od podwyżek cen energii elektrycznej,
  • montaż paneli fotowoltaicznych należy zlecić doświadczonej firmie, która zrealizuje inwestycję w rzetelny, sprawny i dokładny sposób, dając gwarancję na swoje usługi,
  • jeśli poszukujesz oszczędności zrób dokładne rozeznanie w zakresie możliwości pozyskania dotacji lub skorzystaj z usług firmy monterskiej, która świadczy kompleksowe usługi i oferuje pomoc w zakresie doboru najlepszych rozwiązań finansowych.

Cena fotowoltaiki zależy od wielu czynników, jednakże nie da się zaprzeczyć, że jest to rozwiązanie, które przynosi wiele korzyści pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Domowa instalacja fotowoltaiczna po prostu się opłaca, szczególnie, gdy postawimy na dobór wysokiej jakości komponentów i montaż paneli słonecznych przez sprawdzonych ekspertów.

Pozostałe, rekomendowane artykuły

Odliczenie fotowoltaiki od podatku rolnego

Korzystające z odnawialnych źródeł energii technologie, takie jak fotowoltaika, są coraz częściej wykorzystywane nie tylko przez osoby prywatne i montowane w budynkach mieszkalnych, lecz...

Ile prądu produkuje fotowoltaika?

Rosnące z roku na rok ceny prądu są jedną z przyczyn wzrostu zainteresowania rozwiązaniami, które pozwalają na obniżenie kosztów. Jednym z nich jest montaż instalacji fotowoltaicznej na...

Pompa ciepła a klimatyzacja

Wielofunkcyjność pompy ciepła to jedna z jej głównych zalet. Pompa ciepła może bowiem działać w trybie ogrzewania, zapewniając ciepło w budynku oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej,...